Eliptický trenažér je všestranné fitness zařízení, které vám pomůže zesílit, shodit přebytečné kilogramy a udržovat se dlouhodobě v dobré fyzické kondici. Uvádí se, že na eliptickém trenažéru procvičíte až kolem osmdesáti procent svalů svého těla. To v podstatě shrnuje hlavní důvody, proč ho doma musíte mít i vy. Abychom vám ale pomohli s výběrem, sepsali jsme, co vzít v úvahu, abyste si vybrali ten správný model.
1. S pohonem vpředu, či vzadu?
Eliptické trenažéry se dělí na ty s pohonem vpředu a na modely, které onu skříňku s ukotvením nášlapných pedálů, odporem a dalšími nezbytnostmi mají vzadu.
Trenažér s předním pohonem je vhodný k pohybům, které vypadají podobně jako lyžování na běžkách. Táhlejší a krouživé pohyby jsou účinné, ale méně intenzivní a namáhavé. Proto je eliptický trenažér s předním pohonem vhodný hlavně pro starší osoby a lidi po operacích či s bolestmi kostí kloubů a svalů.
Modely se setrvačníkem umístěným vzadu pak přináší o něco intenzivnější tréninky vhodné pro skutečné milovníky sportovních výzev.
2. Na hmotnosti sejde hned třikrát
Možná vám nezáleží na tom, jak velký váš nový eliptický trenažér bude. Na tom, jak těžký je vybraný model, by vám však rozhodně záležet mělo. Obecně totiž platí, že čím těžší eliptický trenažér je, tím stabilnější, a tedy také bezpečnější, je trénink na něm. Můžete se do toho jednoduše pořádně opřít a nebát se, že se v zápalu aktivity převrhnete.
Při výběru se ale musíte zajímat také o hmotnost setrvačníku, který eliptickému trenažéru zajišťuje patřičný odpor. Pro možnost nastavení tréninků vysoké intenzity si proto vybírejte co nejtěžší setrvačníky.
A konečně třetí hmotnostní údaj, který je velmi důležitý, se týká výrobcem doporučené maximální nosnosti konkrétního stroje. Aby bylo cvičení na eliptickém trenažéru skutečně bezpečné, doporučuje se tuto hodnotu nejen nepřekračovat, ale mít do limitu zhruba 20% rezervu.
3. Délka kroku
Délka kroku určuje pohodlí, kterého si při cvičení na eliptickém trenažéru dopřáváte. Označuje se tak vzdálenost mezi dvěma pedály v momentě, kdy jsou od sebe při cvičení nejvíce vzdálené. Proto je potřeba vzít v potaz, jak je člověk, který na trenažéru bude cvičit, vysoký.
Čím vyšší člověk je, tím delší kroky dělá. A pokud by si dlouhán pořídit eliptický trenažér s krátkým krokem, cvičení by bylo nejen nepohodlné, ale také i méně efektivní. Na druhou stranu, nepřirozeně dlouhé nášlapy mohou u člověka nižšího vzrůstu způsobit přetěžování svalů, což je taktéž nežádoucí.
Eliptické trenažéry vhodné pro menší osoby mají ideální délku nášlapu okolo 30–40 cm. Sportovcům o výšce nad 175 cm se však doporučuje délka kroku od 40 cm výše.
4. Programy a extra vychytávky
Máte v rámci tréninku rádi bohaté možnosti a výzvy? Pak při výběru trenažéru rozhodně věnujte pozornost tomu, kolik má který model programů. Díky velkému výběru cvičebních programů o různých intenzitách pro vás totiž cvičení bude vždy výzvou, a tím pádem vás bude bavit. Existují samozřejmě ale i eliptické trenažéry s několika málo programy, kde si intenzitu nastavujete sami pomocí manuálního ovládání.
Za zvážení také stojí různé moderní vychytávky, jako jsou kontrolky umístěné v madlech přístroje, které dokážou informace o vašem srdečním tepu předávat palubnímu počítači trenažéru. Ten je analyzuje, archivuje a může je případně prostřednictvím Bluetooth sdílet i s dalšími chytrými zařízeními. Díky tomu budete mít vždycky přehled o svém tréninku i kondici. Sledovat můžete detaily cvičení, spálené kalorie i intenzitu a progres vašich tréninků.
5. Brzdový systém
Co se týče brzd, nabízejí eliptické trenažéry manuální magnetický systém nebo systém elektromagnetický. Hledáte-li modernější model, rozhodně zvolte spíše trenažér s elektromagnetickým systémem odporu. Je sice o něco málo dražší, ale co se týče individuálního nastavení intenzity tréninku, přináší vám více možností a hladší a tišší chod.
Zdroj obrázku: New Africa / stock.adobe.com