Kočárky pro sourozence a další způsoby přepravy
Čekáte druhé děťátko a netušíte jak to s nimi budete zvládat? Péče o skoro dvojčátka je náročná doma, natož venku. Naštěstí je na trhu spoustu super vynálezů, které usnadňují život těhotným i maminkám už narozených dětí.
Malá pomoc
Pro maminky, které nechtějí investovat tisíce korun do nového dvojkočárku, nabízí dnešní trh různá sedátka, stupátka která se pomocí jednoduchého mechanismu připevní ke kočárku a tak snadno přepravíte obě dvě dětičky kamkoli potřebujete. Sedátka se pohybují v řádu několika stovek až tisíc korun.
Sedátka a stupátka
- Nejznámější je asi stupátko neboli „Skateboard“
Po zkušenosti s touto super věcičkou na ni nedám dopustit. „Skejtík“ je příhodný především pro děti, které už stabilně chodí a umí aspoň trošku poslouchat. Použitelný je tedy pro děti mezi 2 – 2,5 roky a 3 – 3,5 roky. Důležitá je váha, která by neměla překročit – 15 kg.
Čekáte-li miminko a starší sourozenec se bude pohybovat v tomto věku tak je skate tím pravým řešením pro vás a není potřeba kupovat drahý sourozenecký kočárek. Cena nového kousku se pohybuje okolo 1500-2500 Kč. Použité seženete třeba na Aukru za pár stovek.
- Obdobným řešením je „Buggypod“ – přídavné sedátko
Sedátko je možné začít používat už od velmi raného věku staršího sourozence tudíž je vhodné pro maminky které mají děti skutečně velmi brzy po sobě. Sedátko je doplněno fixačními popruhy které zajišťují bezpečnost děťátka.
Používat ho mohou děti od té doby co jsou schopné samy sedět. Průměrné 9 měsíční miminko není problém přepravovat tímto způsobem. Jeho velikou výhodou je, že ho jednoduchým způsobem můžete upevnit ke kočárku a udělat ho skoro neviditelným. Stejně jednoduchým způsobem ho zase rozložíte. Cena buggypodu se pohybuje okolo 4000 Kč.
- Sedátko na hlubokou korbičkou
Tato dřívější dobou inspirovaná metoda převozu dětí, kdy se starší prostě posadí do korbičky k nohám miminky, je rovněž dalším možným řešením jak se s dětmi dostat kam potřebujete. Sedátko na korbičce je však trošku méně praktické, protože brání výhledu na miminko a také manipulace je složitější. Tuto variantu považuji spíše jako přechodné řešení a velmi dočasné.
Sedátko je vhodné pro děti od 1-2,5 let. Je omezeno nosností do 15kg. Cena sedátka se pohybuje okolo 2000 Kč.
Šátky a nosítka
„Babyvak „– Když jsem uvažovala o vhodném nosítku pro naše miminko, tak mi všichni doporučovali „Baby vak“ – Samozřejmě jsem si ho pořídila, protože se mi jeho používání zdálo super jednoduché a vázání šátku ve mně vzbuzovalo hrůzu.
Bohužel pro mě, byla to chyba. Mrňous v něm nechtěl být. Používat jsem ho začala až okolo jeho 4 měsíců, kdy nošení v něm docela zvládal. V tu dobu už byl na moje záda ale těžký a díky nerovnoměrné zátěží jsem to vydržela velmi krátce.
Cena tohoto nosítka se pohybuje okolo 800 – 1000 Kč a používat se dá údajně už od narození do 3 let. Skutečnost je spíše taková, že je vhodný pro děti od 3-4 měsíců do 1 roku.
„Šátek“ – Přestože se může zdát jeho užívání složité, já jsem s ním byla nadmíru spokojená. K používání šátku není nutné dělat si hned kurz, bohatě postačí trocha šikovnosti a návody na úvazy z Youtube. K běžnému používání vám postačí 2-3 úvazy.
Nabídky šátků na internetu jsou obrovské a jejich ceny se pohybují v řádech několika stokorun až tisíců. Pro začátečníka je vhodné si šátky vypůjčit a vyzkoušet, než do něj investujete. Je možné, že právě vy se stanete milovnicemi nošení dětí v šátku.
Většina dětí tuto metodu snáší dobře a díky rovnoměrnému rozložení váhy jí dobře snesou i vaše záda. Používat ho můžete vlastně od narození do několika let věku dítěte.
„Jiná nosítka„ – sem patří další spousta nosítek jako jsou krosničky, manduky apod. I takto se dají děti přenášet. Bývají tak často spokojenější, díky blízkosti u maminky a pěknému výhledu, který se jim nabízí. Vkládání do nich je snazší než vázání šátku a rozložení váhy stabilnější než u babyvaku. Cena se pohybuje okolo několika tisíc korun a nosit děti můžete od několika měsíců do několika let.
Dvojkočárky
Nákladnější investicí pro maminky je pořízení dvojkočárku. Ty levnější zástupci se pohybují v řádu několika tisíc korun, ty dražší pořídíte i za cenu okolo 20 000 Kč.
Kočárky se liší svou výkonností, funkcemi, váhou. Dvojkočárky se vyrábějí buď s korbičkami za sebou či vedle sebe.
Když si vezmete váhu kočárku minimálně 10 kg a přičtete dva prcky, bude brzy celková váha ke 40 kg a není žádná sranda takové monstrum ukočírovat. Bydlíte-li v paneláku a nechcete kočárek nechávat ve společných prostorách, do výtahu se dostanete jedině s korbičkami za sebou.
Takový trošku jedinečný kočárek který hodně maminek považuje za super novinku je Phil&Teds ProVibe.
Tento kočárek má velikou výhodu ve své váze a své mimořádné skladnosti. Váží okolo 10 kg a díky svému uspořádání odpovídá velikostně normálnímu sporťáku. Beze sporu další velikou výhodou je použitelnost pro miminko, staršího sourozence a i skoro dvojčátka a poté co už není potřeba dvojkočárek, tak se jednoduše předělá na sporťák.
Malou nevýhodu bych viděla v tom, že má málo úložného prostoru a také to, že je jako trojkolka méně stabilní. To poznáte nejvíce při najíždění mezi silnicí a chodníkem. Kola má sice nafukovací, ale ve městě se občas nyvhnete píchnutí. Naštěstí vám to opraví jako běžné kolo.
Uspořádání nemusí vyhovovat větším miminkům, kterým potrvá déle než se naučí sedět. Uložení v „troubě“ v lehu není pro 8 měsíční miminko zrovna tím nepříjemnějším řešením. Klasické dvojkočárky sice tyto neřesti nemají, jejich problémem je spíše velikost, váha a také to že po několika měsících už nejsou potřeba a tak investice do nich je trochu vysoká oproti době jeho skutečnému využití.
Jaká je nejlepší varianta?
Důležité je posoudit vaši finanční situaci, věk sourozenců a podle toho zvolit co vám bude nejvíce vyhovovat. Není na škodu si co nejvíce variant vyzkoušet a pak se rozhodnout. Určitě máte v okolí kamarádku, která podobnou zkušenost již absolvovala. Pokud chcete ušetřit, můžete koupit kočárek použitý a největší výběr je zase na Aukru.
Jak přepravujete své děti vy? Máte dvojkočárek nebo to zvládáte se stupátkem?