Testovat kosmetické přípravky na zvířatech je přímo odporné a strašný je i fakt, že tato živá stvoření musí trpět jen proto, že my se chceme něčím zkrášlovat. Je to od nás velmi sobecké. Naštěstí je tu nový zákon, který vše toto zakazuje a to je velice dobře.
11. března 2013 padla definitivní lhůta, kdy se už v České republice nesmí testovat kosmetické přípravky na zvířatech. Pokud nějaké takové přípravky ještě testované na zvířatech byly, pak už je výrobce nesmí uvést na trh. V této době se hledají alternativní možnosti. Stále se totiž ještě nenašla metoda, která tento proces testování na zvířatech nahradí.
Komise ale vyčlenila pro výzkum a nalezení nových metod 238 milionů EUR. Je hezké, že dokážeme do záchrany zvířat investovat nemalé peníze. Velkou částí na výzkum přispěl samotný kosmetický průmysl a to částkou 25 milionů EUR.
Evropa je významným výrobcem kosmetických přípravků a musí nabízet alternativní metody, které budou uznávány na mezinárodní úrovni. Testování na zvířatech, je zakázáno již od roku 2004 je zákaz testování na zvířatech v případě kosmetických přípravků a v případě kosmetických přísad je to od roku 2009 v Unii zakázáno a to je samozřejmě dobře. Od března 2009 je pak také přísně zakázáno uvádět na trh produkty, které obsahují přísady, jež byly testovány na zvířatech.
Co se týká velmi složitých účinků na lidské zdraví, byla lhůta pro zavedení zákazu uváděna na trh prodloužena, a to do 11. března 2013. Jde především o testování toxicity po opakované dávce a to včetně senzibilace kůže a karcinogenity, reprodukční toxicity a toxikokinetiky.
Těmito kroky udělala Evropská Unie určitě radost nejednomu z nás, kteří máme rádi zvířata a jsme zásadně proti tomu, aby se na nich testovalo. Nemusíme zkoumat, jestli kupujeme kosmetiku správnou, která se na zvířatech netestuje, nebo jestli jste sáhli vedle.