Dům kultury Ostrava

Ostrava je třetím největším městem u nás. Dá se říci, že tato informace je pravdivá pouze z poloviny. Ano, je to tak, ale pouze počtem obyvatel. Co se týká rozlohy, je druhým největším městem.

Patřila a i nadále patří mezi významné město ČR. Je cenným historickým klenotem České republiky. Nalezneme zde rozmanité architektonické památky. Je významná i tím, že leží poblíž hranice s Polskem. Proto se zde velmi významně projevila i polská architektura.

Při vyslovení slova Ostrava se většině lidí zřejmě vybaví především těžký průmysl. Pro Ostravu jsou dodnes charakteristické vysoké pece, hutě a těžba černého uhlí. V době své největší slávy byla nazývaná „železným a ocelovým srdcem republiky“. Dnes se zde sice již uhlí netěží, ale stále fungují Vítkovické železárny a Nová huť. I nadále se v Ostravě odvíjí velmi pestrý kulturní život.

Kulturní život provází město od jeho počátku. I proto zde nalezneme stavby, které vznikaly v různých historických časových úsecích českého národa. Již od doby Rakouska – Uherska se v Ostravě nachází tři významné domy spojené s kulturou. Jedná se o Český dům, Německý dům a Polský dům. Architektonicky lze budovy zařadit do stylu novorenesance.

S příchodem industrializace se začíná měnit i tvář Ostravy. Ostrava se stává významným industriálním městem. V nové industriální Ostravě se začíná rodit myšlenka na postavení kulturního domu. V roce 1959 tak vzniká Dům kultury Akord. Nachází se v městské části Ostrava – Zábřeh.

Dům kultury Akord stojí v Ostravě – Zábřehu již od roku 1959. Což je bezmála téměř šedesát let existence. Dům kultury Akord Ostrava byl postaven podle architektonického návrhu Jiřího Krohy. Je vybudován v duchu socialismu ve stylu Sorela.

Dům kultury Ostrava prošel za svou historii úspěšnými i náročnými obdobími spojenými především s jeho vlastníky i vyvíjecí se celospolečenskou ekonomickou situací. V posledních letech si ovšem kulturní dům Akord Ostrava našel nezastupitelné místo velmi významné kulturní instituce v Ostravě. Tato skutečnost by se nepodařila bez stabilního vlastníka. V roce 2005 se jediným majitelem kulturního domu Akord Ostrava stalo statutární město Ostrava.

V různých vývojových obdobích města se také kulturní dům Ostrava různě nazýval. Prvotní název zněl Kulturní dům Nové huti Klementa Gotwalda. Již název svědčí o jeho vybudování za socialistické éry. Po pádu socialismu se přejmenoval na kulturní dům Nová Huť Ostrava – Jih. V roce 2005 dostal svůj poslední název. Byl přejmenován na Kulturní dům Akord Ostrava.

Dům kultury Akord Ostrava se stal místem kulturních a společenských zážitků. Stal se místem přátelských setkání. Je to místo přinášející nejen zábavu, ale i odpočinek a relaxaci. Disponuje třemi sály, sedmi salonky, čtyřmi učebnami, dětskou zahradou a třemi cvičebními sály. Některé prostory jsou klimatizovány. Celá budova je pokrytá sítí wifi, takže se snadno připojíte k internetu. Samozřejmým vybavením je i moderní ozvučení, osvětlení a další audiovizuální technika. Součásti je i restaurace, terasa a hotel.

V jeden jediný okamžik pojme dům 1000 návštěvníků. Rok 2013 se stal pro dům kultury Akord Ostrava přelomový. Změnil totiž svou tvář. Z domu kultury Ostrava se stalo moderní, komfortní, elegantní společenské kongresové centrum. Dům kultury Ostrava se vyplatí navštívit především pro nezapomenutelné koncertní a divadelní představení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *