Podzim je v plném proudu, počasí je často jako na houpačce a okolo nás se začínají objevovat první nachlazení lidé. Než propukne chřipková sezóna a Vy budete nuceni trávit čas v přeplněných čekárnách u doktora, vyzkoušejte následující tipy na posílení imunity, abyste letošní zimu přečkali ve zdraví a pohodě!
Pravidelný pohyb
Pro kvalitní a zdravý život je nezbytný, protože nás nejen udržuje v dobré fyzické kondici, ale velký význam má i pro naši obranyschopnost. A pokud zrovna nepatříte mezi milovníky sportu, zaměřte se alespoň na dlouhé procházky přírodou. Chůze je pro tělo velmi přirozeným, nenáročným a vhodným pohybem, a to pro všechny věkové kategorie. Pobyt venku i v nepříznivém počasí pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi.
Vhodná strava
Dejte přednost vyvážené stravě – nezaměřujte se na tučné, ale ani na nízkokalorické potraviny.
Jezte spíše menší porce v pravidelných intervalech, výběru surovin, přípravě pokrmů i jeho konzumaci věnujte dostatek času i pozornosti, jezte v klidu a beze stresu.
Snažte se omezovat rafinovaný cukr – přispívá k množení plísní a kvasinek ve střevech. Nahraďte ho raději medem nebo alternativním sirupem (javorový, agávový, rýžový a podobně).
Omezte také příjem mléčných výrobků – v zimním období tělo zbytečně ochlazují. Zaměřte se na zvýšený příjem zejména některých vitaminů a minerálů.
Zinek nejen posiluje obranyschopnost, ale také urychluje proces uzdravování. Najdete ho třeba v játrech, žloutcích nebo mořských živočiších.
Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky, zpomalují stárnutí, snižují hladinu cholesterolu v krvi i riziko rakoviny. Zařaďte proto do svého jídelníčku rybí tuk, řepkový a sójový olej nebo dýňová semínka.
Také nedostatek vitaminu A se může projevit sníženou imunitou. Zaměřte se hlavně na játra, mléčné výrobky, vejce, mrkev, špenát nebo meruňky.
Vitaminy skupiny B jsou velmi důležité pro správnou funkci nervového systému. Navíc se starají o bezproblémové fungování metabolismu čili látkové výměny v těle, a pečují i o srdce a mozek. Do své stravy byste tedy měly zahrnout více kvasnic, celozrnných výrobků, luštěnin, ořechů, semínek, ale i ryb.
Detoxikace
Detoxikací pomůžeme tělu lépe vstřebávat vitaminy a minerály přijaté z potravy. Vyřaďte proto ze svého jídelníčku potraviny, které Vás zatěžují a po kterých se cítíte unavení a bez energie. Nejčastěji se jedná o živočišné tuky, uzeniny a sladkosti.
Omezit byste měli také kofein a nikotin. Naopak do jídelníčku zařaďte více ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva, obilné kaše a luštěniny.
Detoxikace formou očisty tlustého střeva je dobrou volbou. S ní Vám pomůže například chlorella, spirulina, mladá pšenice a ječmen nebo třeba zelený jíl. Vážou na sebe totiž toxiny, těžké kovy a pesticidy.
Pitný režim
Dostatečný příjem tekutin je pro správný chod organismu velmi důležitý. Denně byste měli vypít minimálně 2 – 3 litry. Zaměřte se na bylinné čaje (vhodná je detoxikační kopřiva – podporuje látkovou výměnu – či přímo čistící směs) nebo čerstvě lisované ovocné či zeleninové šťávy. Dodají Vám potřebné vitaminy a minerály, vlákninu a nahradí i svačinu.
Otužování
Otužování jako prostředek pro posílení imunity je staré jako lidstvo samo. Slouží jako prevence proti chřipce, nachlazení i angíně, ale pomáhá i proti bolestem zad, žaludečním vředům nebo vysokému krevnímu tlaku.
Teplota v místnosti by neměla přesáhnout 22ºC, v ložnici potom 18ºC. Dýchání přehřátého vzduchu zbytečně vysušuje nosní sliznici a ta je potom náchylnější k nákaze, proto i více větrejte.
Oblékejte se přiměřeně, nepřehánějte to se zbytečnými vrstvami oblečení, ale je důležité mít chráněnou hlavu čepicí a ruce a nohy v teple.
Často si umývejte ruce a během dne používejte antibakteriální gel. Mytí rukou je nejlepší metoda pro zastavení šíření infekce.
Přímé otužování můžete provádět postupným ochlazováním vody při sprchování, a to vždy po dvaceti sekundách až do úplně studené vody. Začátečníci by neměli překročit dvě minuty studené sprchy. Pokud zvládnete ranní otužování, můžete ho přidat i večer.
Odpočinek
Protože je dnešní doba velmi hektická, neměli bychom zapomínat na dostatečný odpočinek. Zvlášť zimní období k relaxu přímo vybízí. Zajděte si na uvolňující masáž (například lymfatická navíc odvede toxiny z těla), do sauny nebo si jen zalezte pod deku s oblíbenou knížkou nebo s kamarádkou do kavárny.
Zapomínat byste neměli ani na dostatečný spánek, který by měl trvat minimálně 8 hodin denně. Dlouhodobé nevyspání a tím způsobené vyčerpání unavuje organismus a oslabuje imunitní systém.