Také máte pocit, jako by vám jarní a podzimní únava trvaly celý rok? Nemůžete se vymotat z neustálého koloběhu nemocí? Rozhodně nepatříte mezi výjimky. Vleklá únava a snížená imunita patří v podstatě mezi civilizační choroby, které dokážou negativně ovlivnit celý váš život od partnerských vztahů po pracovní výkony. Příroda naštěstí nabízí pomoc na tyto plíživé potíže.
Když vás skolí každá nemoc
Oslabená imunita je v posledních letech často diskutovaným tématem. Snad každý má ve svém okruhu někoho, kdo je extrémně náchylný k nemocem a přechází z jedné virózy do druhé. Angína, chřipka, nachlazení, zánět průdušek, a tak pořád dokola. Vleklé choroby již oslabenou imunitu stále více zatěžují a člověk se dostane do začarovaného kruhu, z nějž je těžké se vymanit. Současná orientace na výkon nám velí nemoci přecházet, čímž si zaděláváme na další problémy.
Jednou z příčin stále častějších poruch imunity je určitě samo životní prostředí, jelikož nás nutí přijímat řadu škodlivých látek – zplodiny v ovzduší, pesticidy a konzervační látky ve stravě, antibiotika a další léky častěji, než je zdrávo. Imunita ale trpí také v důsledku různých onemocnění, nekvalitního spánku, nadměrné zátěže, nedostatkem pohybu (zejména na vzduchu) a pro organismu důležitých látek. Jak moc je vaše imunita poškozená, snadno zjistí lékař z krevního rozboru podle množství bílých krvinek a jejich kvality.
Únavový syndrom dokáže znepříjemnit život
Znáte tu situaci, kdy jste sotva vstali z postele a už byste si potřebovali jít znovu lehnout? Trpíte-li neustálou únavou a slabostí, kterou provází nedostatek motivace, takže se musíte doslova přemlouvat ke každému pohybu, je jisté, že vás postihl chronický únavový syndrom. Abnormální únava může být příznakem nějaké závažnějšího zdravotního problému, často se však objevuje u zdravých lidí, není tedy důvod se hned znepokojovat. Rozhodně se ale jedná o problém, jejž je třeba řešit. Chronická únava nám totiž bere chuť do života a znemožňuje vykonávat jinak obvyklé činnosti bez vynaložení obrovského úsilí. Navíc je v těsném spojení s imunitou, je tedy pravděpodobné, že koho trápí častá únava, bude také více náchylný k nemocem. Únava za volantem pak může doslova ohrožovat na životech.
Chronickou únavou na světě trpí zhruba 17 milionů lidí. Její příčiny jsou velmi různorodé. K těm klasickým patří nadměrná psychická i fyzická zátěž, spánkové poruchy, špatná životospráva, některé léky či užívání alkoholu. Občas přichází i s věkem a patří k projevům menopauzy i méně známé andropauzy.
Bez vitaminu C se neobejdete
Na dnešním trhu naleznete řadu přípravků, které mohou pomoci proti neustálým nemocem, od enzymů přes medicínské houby až po výtažky z mořských řas. Pořád ale platí, že největší oporou organismu je starý známý vitamin C. Zvláště v období chřipkových epidemií byste si měli zajistit přísun vyšších dávek „céčka“, které stimuluje imunitní systém, urychluje regeneraci a působí také jako antioxidant. Jeho nedostatek ostatně může být jednou z příčin zvýšené únavy.
Názory odborníků na to, jaké množství vitaminu C by měl člověk konzumovat, se značně rozcházejí. Podle některých je minimální doporučený denní příjem vitamínu C 75 – 90 mg, jiní tvrdí, že zvláště v zimě, kdy je nižší konzumace ovoce a zeleniny a vyšší riziko nachlazení, by měl dosahovat až 300 – 500 mg. Při zvýšené fyzické či psychické zátěži, což mohou být jak sportovní výkony, tak stresové období v práci nebo během zkouškového období, lze příjem nárazově zvýšit až nad 1000 mg za den. Předávkování vitaminem C se rozhodně nemusíte bát – nadbytečné množství se z organismu jednoduše vyloučí.
Mužské problémy
Ztráta elánu spojená s chronickou únavou ovlivňuje i příjemné stránky našeho života, včetně té intimní. Letargie a únava má dopad obzvláště na muže, jimž celková nepohoda často způsobuje poruchy erekce. V tomto případě je zbytečné (a dokonce i nežádoucí) hledat pomoc u modré pilulky. Na trhu jsou již dostupné vitamínové doplňky přímo pro muže, které řeší všechny obtíže současně – únavu, sníženou imunitu i nekvalitní sexuální život. Pokud vás trápí zmíněné obtíže, pomůže například uživatelská recenze na Primulus, skvělý zdroj vitamínů a minerálů, jenž současně podporuje tvorbu testosteronu. Obsahuje vitaminový koktejl (D3, C, B6, B7), zinek, hořčík, selen a několik zajímavých rostlinných extraktů, které si ještě přiblížíme.
Kotvičník a ti druzí
Základní složkou výživového doplňku Primulus je kotvičník zemní, známý životabudič, jinak zvaný také „přírodní Viagra“. Toto označení je ovšem příliš omezující, jelikož kotvičník především zvyšuje celkovou energii a libido a dodává organismu testosteron, jehož hladina s věkem klesá. Je prokázáno, že tato rostlina zvyšuje hladinu pohlavních hormonů až o 30 %, dělá tedy mnohem více než přípravky na krátkodobé vyvolání erekce. Krom toho podporuje růst svalů a pomáhá proti kocovině, jedná se tedy o afrodiziakum s mnoha bonusy. Další rostlinné extrakty jsou získány z pískavice (řecké seno) mající neuvěřitelný účinek na metabolismus, a pepřovníku černého, antioxidantu, který podporuje imunitní systém. I tyto dvě rostlinky jsou považovány za účinná afrodiziaka.
STOP únavě a nemocem!
Řekněte konečně únavě stop a užijte si příliv nové energie do žil! Uvidíte, že jakmile organismu dáte to, co potřebuje, váš život nabere úplně jiné obrátky. A s novou motivací přijde také lepší nálada.