Je to paradox, ale spousta žen se ze všech sil snaží neotěhotnět – a to jen proto, aby jim za čas začaly hlasitě tikat biologické hodiny. Jenomže ouha. Když vysadí antikoncepci, po vytoužených dvou čárkách na těhotenském testu ani památky. Důvod je prostý, reprodukční systém není v ideální kondici a cesta k přirozenému otěhotnění se komplikuje. Je to i váš případ a máte obavy, že jste si dveře do světa mateřství nadobro zavřela? Než se rozhodnete pro umělé oplodnění, vyzkoušejte následující tipy. Šance, že se vám podaří otěhotnět, výrazně vzroste.
1. Dříve znamená lépe
Šance na přirozené početí věkem klesá. Čím déle budete těhotenství oddalovat, tím je pravděpodobnější, že se nevyhnete umělému oplodnění – a možná se neobejdete bez darování vajíček.
2. Zdravá strava a dostatek pohybu
Ženy, které konzumují vyváženou stravu a pravidelně cvičí, jsou obecně plodnější. Nadváha, stejně jako podvýživa mohou vést k neplodnosti. Zdravý vývoj plodu podpořte zvýšenou konzumací potravin s obsahem vitaminu D a jódu.
3. Pravidelný sex
Že dítě nenosí čáp, zřejmě tušíte. K přirozenému oplodnění může dojít pouze při nechráněném sexu, a to v době ovulace. Snažte se proto porozumět ovulačnímu cyklu a milujte se s partnerem co nejčastěji – ideálně každý druhý den. A rozhodně nepromeškejte střední fázi menstruačního cyklu.
4. Stop příjmu toxických látek
Ženy, které holdují alkoholu a cigaretám, svým vajíčkům vůbec neprospívají. S kouřením byste naopak měla ještě o něco dříve, než se začnete snažit o miminko – negativní účinky toxických látek přetrvávají i v době, kdy už žena po cigaretě nesahá. S oběma nešvary by měl skončit také partner, ke vzniku plodu jsou přece zapotřebí také jeho pohlavní buňky.
5. Uvolněte se, prosím
Stres má na početí dítěte ohromný vliv. Soustřeďte se proto i na jiné věci a berte zplození potomka jako příjemný bonus k pravidelnému milování. Neustálé napětí může způsobit zastavení produkce hormonů a zamezit ovulaci. Mějte na paměti, že pokud neotěhotníte přirozenou cestou, stále se nabízí asistovaná reprodukce.