Jak se zbavit černých teček na tváři?

Černé tečky bývají jedním z nejčastějších problémů pleti, který trápí nejen mladší osoby v období puberty, ale i dospělé. Abychom jejich výskyt alespoň omezili, je nutné věnovat nejen pleti větší pozornost.

Fuchsia / Pixabay

Jak černé tečky vznikají?

Pokud kůže produkuje nadbytečné množství kožního mazu, ukládá se tento maz v pórech pod povrchem pleti a následně je ucpává. Nejvíce mazových žláz se nachází v takzvané T oblasti, do které patří čelo, nos a brada, dále na hrudníku a horní polovině zad.

Příčiny vzniku černých teček

Za jejich vznikem může stát jak nevyrovnanost hormonů v těle (například během puberty), tak i nedostatečná péče o čistotu pleti. Kromě toho má na vznik černých teček velký vliv i nezdravý životní styl či přemíra stresu.

Jak proti nim bojovat?

  1. Čištění obličeje by mělo patřit mezi vaše každodenní aktivity, obzvláště u těch žen, které se líčí. Je vhodné užívat odličovací prostředky, které neobsahují alkohol. Není doporučováno umývat si obličej mýdlem, jelikož má tendenci vysušovat pleť, v důsledku čehož dochází ke zvýšené produkci mazu.
  2. Doporučuje se nedotýkat se příliš obličeje, jelikož se na rukou vyskytují bakterie a opakovaným dotýkáním se hrozí zvýšený výskyt černých teček a pupínků.
  3. Další možnosti je užívat hloubkové čistící náplasti, které se nalepí na místa T oblasti a důkladně vyčistí pleť od černých teček. Jejich nevýhodou však bývá, že jsou poměrně drahé. Existuje však mnohem levnější varianty za pár Kč, kterou si můžete velice rychle připravit doma. Pro jednu z nich jsou zapotřebí 2 polévkové lžíce mléka a 1 polévková lžíce čiré želatiny v prášku. Obojí smícháme v malé misce a dáme na asi 15 sekund ohřát do mikrovlnné trouby. Štětečkem ihned naneseme na problematická místa rovnoměrnou vrstvu (ani moc tenkou ani moc hrubou) a necháme asi 10-15 minut uschnout. Poté opatrně sloupneme.

!POZOR! Před nanášením je vhodné napařit obličej, aby se póry uvolnily a šly snadněji vyčistit. Pro napaření v hrnci přivedeme vodu k varu. Poté si nad hrncem přikryjeme hlavu ručníkem a necháme několik minut napařovat. Při samotném nanášení se potom vyhněte obočí, jelikož tato „náplast“ odstraňuje nejen nečistoty, ale i chloupky, a tak by finální sloupnutí nemuselo být zrovna dvakrát příjemné.

  1. Úprava životního stylu může také pomoci omezit výskyt černých teček. Pijte více vody, konzumujte více ovoce a zeleninu a vyhněte se kouření a alkoholu.
  2. Dopřejte své pleti peeling, který odstraní přebytečné nečistoty, které vedou k ucpávání kožních pórů. Vhodné je jej použít 1x, maximálně 2x týdně, jelikož při jeho častějším užívání bychom si mohli pleť podráždit.

Čokoláda vs. odstředěné mléko a pleť

Čokoláda, odstředěné mléko a pleť

Známe téměř všechny docela dobře ty řeči, že je čokoláda špatná na pleť a že zhoršuje nebo způsobuje akné. Tak milé dámy, je tady velmi potěšující zpráva! Je to opravdu jen mýtus, mnohem horší je kupodivu třeba odstředěné mléko!

A proč to tak je, že si mnozí myslí, že se po čokoládě a tučných jídlech dělá více akné? Možná jsme to někde slyšeli, nebo nám to někdo řekl, nebo o tom někdo napsal článek a my jsme si ho přečetli, ale vážně to není pravda…

Nenápadné odstředěné mléko

Vědecky je prokázáno, že ani čokoláda a ani tučná jídla se nijak neprojeví na tvorbě mazu, který způsobuje akné a to prosím ani trochu.

Autor obrázku: Dan Taylor

Co vás ale bude možná šokovat je to, že veliké množství mazu se vytvoří při konzumaci odstředěného mléka. Když je mléko odstředěné a v podstatě je to mléko ředěné vodou, tak kde se bere příčina? Podle studií to tak je, pravděpodobně je to způsobeno nějakým hormonem, který je obsažen v mléce.

 

Takže pokud se budete ládovat čokoládou nebo brambůrky a hranolkamy spíš více přiberete na váze, než že vám vyskákají na obličeji pupínky. Proto s chutí do čokolády a hlavně bez obav, že bychom se ráno probudili jak příšerka.

Teď už se čokolády nemusíme bát, dejte si nejen čokoládu, ale třeba i čokoládovou masáž, je to jedna z nejlepších věcí, co může být a hezky si to užijte.