Pokud rády objevujete nová, nebo méně častá vína, zkuste právě Veltlínské červené rané zvané „Večerka“ ze Znojemska. Pokračovat ve čtení „Už jste ochutnaly Veltlínské červené rané?“
Štítek: alkohol
10 překvapivých důvodů, proč nehubnete
Boj s úbytkem tělesné hmotnosti? Stále se snažíte ztratit přebytečné kila? Zde je 10 důvodu, proč byste nikdy nemuseli být schopni ztratit na váze!
1. Nedostatek spánku
Můžete být v pokušení vyskočit z postele brzy a jít si zaběhat ještě než se vydáte do práce, ale může to vašemu režimu hubnutí přinést více škody, nežli užitku. Studie ukázaly, že lidé, kteří mají více, než sedm hodin spánku za noc, mají menší pravděpodobnost přibývat na váze, než ti, kteří ne. Vědecký výzkum také ukázal, že nedostatek spánku může snížit hladinu chuti k jídlu, regulační hormony ghrelinu a leptinu.
2. Zcela omezit alkohol
Mnoho lidí se snaží úplně omezit alkohol ze svého jídelníčku, ve snaze zhubnout, ale co když vám řeknu, že to vlastně může způsobit, že několik kil přiberete? Nedávný výzkum ukázal, že lidé, kteří přestanou pít alkohol úplně, mají větší pravděpodobnost k obezitě, než ti, kteří si dají jeden alkoholický nápoj několikrát týdně. Ujistěte se, že si nedopřáváte více než čtyři nápoje denně, jinak budete mít 46 procentně větší pravděpodobnost, abyste se stali obézními.
3. Svalová krize
Věk související se ztrátou svalů nebo sarkopenie, může začínat brzy okolo třicátých let a může vést ke ztrátě až dvou procent tělesné svaloviny. Svaly jsou důležité v procesu spalování kalorií, a mít svalovou hmotu znamená mít více kalorii uložených jako tuk. Ujistěte se, že se vyhnete tomu, aby se z vás stal pecivál a běžte si zacvičit do posilovny.
4. Pitná voda
I když je pitná voda pro nás dobrá, zvýšit příjem ovoce, zeleniny, fazole a celozrnných potravin, z nichž všechny jsou baleny s H2O, bude při vašem hubnoucím plánu více méně laskavostí v dlouhodobém horizontu, jelikož se budete cítit plnější po delší dobu.
5. Nastavit si nízké očekávání
Podle výzkumu, pokud se zaměříte vejít do velikosti 10(38) nebo 12(40), je mnohem méně pravděpodobné, že zhubnete, než když se budete snažit o velikost 6(34). Může to znít šíleně, ale některá studia dokazují, že pokud budete mít ambicióznější cíle, máte větší pravděpodobnost být motivováni ke ztrátě hmotnosti.
6. Kombinujte své cíle
Takže chcete zhubnout, ale nemůžete si pomoci v tom, abyste přestala jíst čokoládové zákusky, a přitom chodíte do posilovny, to vše v jednom týdnu. Výzkum však ukazuje, že toto je to, co je třeba udělat. Ti, kteří se snaží řešit své hubnutí jeden po druhém, se více v poklidu dostanou do fáze, kdy je nebude trápit absťák už od samého počátku a lépe si na vše zvyknou. Pokud se však nechcete vzdát všeho, je tu jenom malá pravděpodobnost, že dostanete hodně nazpět. Nebude to snadné, ale zkuste to. Začněte znova a hlavně pozitivně.
7. Být neustále v chladnu
Vědci zjistili, že být vystaven teplotám nad termo neutrální zóny ve skutečnosti snižuje chuť k jídlu, takže bude méně pravděpodobné, že byste přibrali na váze. Naučte se vypořádat s vyššími teplotami a můžete svému pasu prokázat laskavost.
8. Mylné představy o kakau
Ačkoliv kakao může mít své zdravotní výhody, jako je snížení krevního tlaku, jíst obrovské množství bude i nadále pro vás špatně a to proto, že jednoduše přiberete. Mléčná čokoláda obsahuje vyšší množství tuku a kalorií, než tmavá čokoláda, neboť si zachovává méně kakaových bobů v průběhu výroby. Takže jíst tmavé věci je pro váš pas nepatrně lepší, ale ne až tak moc, tak se držte i nadále co nejdál jak jen to je možné!
9. Nedostatek draslíku
Potraviny bohaté na draslík jsou skvělé, pokud chcete zlepšit váš hubnoucí proces, protože jsou málo kalorické a udrží vás delší dobu syté. Pokud nemáte dostatek draslíku ve stravě, zkuste jíst více banánů, bílých fazolí, špenát, jogurt a pečené brambory s kůží.
10. Cvičení a přejídání
Jedná se o klasicky dietní scénář – jdete do posilovny a potíte se na pár hodin, jen aby jste se vrátili domů strhaní a za ,,odměnu“ si dali velkou večeři. Bohužel, hubnutí vyžaduje kombinaci cvičení a zdravého stravovacího režimu – všeho s mírou.
8 nesprávných typů flirtování a seznamování
Někde mezi tlačenicemi ve školních jídelnách, začínáním se společným bankovním účtem, posíláním sms zpráv s žádnou představou o tom co děláme… Všichni jsme se dopustili některých z těchto špatných začátků.
1. Spoléhat se na alkohol jako na seznamku
Ano, po tom magickém prvním polibku v tlačenici s pár sklenicemi šampaňského, máme dojem, že alkohol nám jakýmsi způsobem pomáhá a je tak v tomhle ohledu až magický. Střih o tři roky později, když jste v nejhorším a nejvíce nepříjemném online randění všech dob, se vám však také může stát, že pokud si dáte něco na povzbuzení, skončíte s někým, koho vůbec neznáte a to ještě v tom lepším případě.
2. Komunikace prostřednictvím textování a ne osobně
Znáte to. Psaní textových zpráv. Můžete se cítit špatně či naštvaná, ale přesto to nikdo nepozná, protože za obyčejnou větou místo vykřičníku nebo nějakého Smajlíka dáte obyčejnou tečku. To samé se vám může stát i naopak. Můžeme pak být dost zmatení z toho, že vlastně nedokážeme rozpoznat, co si ten na druhé straně vlastně myslí, protože nemůžeme ani vidět, jak se na to, či ono tváří. Dojde k chybě v komunikaci.
3. Shazování lidí stejného pohlaví
Jako například: ,,Ty znáš Zuzanu. Nezdá se ti, že se obléká nějak divně? Nejsou její zuby příliš křivé?“ Ha, ha a teď si myslíte, že upře extra pozornost na vás, protože mu připadáte mnohem atraktivnější tím, že jste snížily jinou dívku. Naopak. Právě vypadáte jako idiot.
4. Flirtování s vaším ex přítelem
Za žádných okolností, pouze s výslovným souhlasem vašeho přítele. Ale i to bylo v podstatě divné!
5. Uvíznutí v online seznamce
V každé online seznamce je spousta takových, kteří si s vámi velmi rádi a ochotně neustále chatují, ale nikdy vás nikam nepozvou na opravdové rande. Jsou zaseknutí v čase.
6. Velmi brzké projevy náklonnosti či doteky
Ať jsme to my nebo někdo jiný, kdo dá či dostane předčasný dotek kolem pasu uprostřed konverzace, je to naprosto špatně.
7. Vůbec se nezajímat o osobu, se kterou jsme na rande
Neptat se na žádné otázky či nekomunikovat. Sobecké a velmi neslušné.
8. Mluvení o ex
Zvláště, když vyprávíme, jak je hrozný a co všechno nám provedl. Znamená to však jenom, že jsme se přes tohle to období ještě nepřenesli. Dokud nemáte poslední, nebo kterýkoli vztah zdárně uzavřený a vaše srdce se s tím stále nesrovnalo, není dobrý čas hledat nového přítele, partnera.
Silvestr „před“ a „po“
Silvestr „před“ a „po“
Před Silvestrem si člověk říká, jak je po předchozích zkušenostech moudřejší a prozíravější, co se alkoholu týče. Ovšem po hodování o svátcích vánočních, které nejspíš dopadly jinak, než bylo původně v plánu, je zřejmé, že pokud to stav a situace dovolují, dáme si do nosu.
Všechny ty punče, grogy, svařená vína jsou se zimou spojené, že si to nikdo neumí bez nich představit. A co teprve chlazené bublinky s jahodami o půlnoci, to je lahoda! A jak jsou zrádné! Zahřejí, chutnají a ta vůně, kdo by odolal dát si ještě a ještě…A už je to tady. Houpačka z poutě jako vyšitá.
Nejdůležitější je alkohol prokládat něčím nealkoholickým ve větším poměru. Čili sklenku alkoholu „rozředíme“ přinejmenším dvojnásobným množstvím vody. Rozdíl poznáme hned následující ráno. A spojíme-li to konzumací jídla a ještě lépe, pohybem, o Silvestru zejména tancem, máme určitě vyhráno.
Také je dobré si nějak lehce rozmyslet, co budeme pít. Jedno jediné pravidlo pro všechny platí vždy. A to je: nemíchat. A koukat na značku, kterou si dáme. Ono totiž krabicové je poznat celkem rychle, hlavně ráno.
A když už k té kocovině přeci jen dojde, určitě nesázejte na takzvané vyprošťováky či „osvědčené“ kafe s pepřem. Na každého působí něco jiného a tyto „vychytávky“ většinou pomáhají tomu, kdo si je sám vymyslel. Nejlepší je zásobit tělo neperlivou vodou, a pořádným vývarem. To pomáhá většině lidí.
Nevím a jsem zvědavá, zda bude letos téci proudem i tvrdé pití po všech těch kauzách a prohibici. Uvidíme. Doufám, že uvidíme všichni. Přeji všem, aby vkročení do Nového roku bylo co nejméně oslaveno s lavory u postelí a obklady na hlavách. Hezký vstup do nového roku 2013.
Oslavy konce roku se blíží – Jak se vyhnout bolavé hlavě?
171 litrů různých alkoholických nápojů vypije ročně každý Čech, a to i včetně kojenců a důchodců. To může být těžko pochopitelné třeba pro lidi, kteří si skleničku dají opravdu jen výjimečně. Právě to jsou ty výjimečné chvíle, kdy se koncentrace spotřebovaného alkoholu zvyšuje, v období konce roku. Oslava Silvestra a konce roku je pro náš organizmus velikou zátěží a to i den po velkých oslavách.
Ať už si v tento slavnostní den dáme pivo, víno nebo míchaný koktejl, alkohol na Silvestra teče proudem, jedna sklenička střídá druhou a to dává našemu organizmu pěkně zabrat. Někteří si jistě myslí, že pokud se poslední den roku pořádně neopijí, další rok nemůže přijít. A tak se pije, bouchají se sekty a pije se dál.
Na Silvestra nebo třeba při oslavě narozenin, alkohol se v našem těle chová vždy stejně. Nejprve přichází pocity veselí, radosti a uvolnění, později dezorientace, ztráta rovnováhy, vnímání a dovednosti řádné artikulace slov.
Později nevolnost a zvracení.
Alkohol, který zkonzumujeme, se nejprve vstřebává v žaludku a následně pak v tenkém střevě. Odtud dále putuje do srdce, mozku, svalů a cév. Vstřebávání alkoholu můžeme zpomalit dostatečným jídlem, nejlépe tučnějším sytým jídlem, protože v plném žaludku se alkohol vstřebává pomaleji. Rozdíl „působení“ alkoholu na náš organismus s plným žaludkem může být až dvě hodiny, podle množství a složení stravy. Zároveň platí, že čím máme alkohol studenější, tím je jeho účinek pomalejší.
Takže pozor na teplý grog, čaj se slivovicí/becherovkou a jiné „zahřívací“ nápoje. Nejlepší vstřebatelnost pak mají alkoholy okolo 20-30% alkoholu a „bublinaté“ alkoholické nápoje. Vstřebatelnost alkoholu také závisí na hmotnosti a pohlaví konzumenta. Robustní muž se s pěti panáky alkoholu vypořádá lépe, jak subtilní žena (u žen je metabolismus alkoholu zhruba o 30-40% pomalejší jak u mužů).
Pozn: Nejedená se o radu, jak alkoholu vypít víc, ale jak se ušetřit raním bolestem hlavy, nebo zvracení. Proto prosím nezapomínejte, že když se ráno probudíte po bujarém večeru, Váš organizmus může obsahovat zbytky alkoholu z předešlého večera. Rychlost odbourávání alkoholu je cca 0,12-0,20 promile alkoholu za jednu hodinu. A pokud žádný alkohol ráno nenadýcháte, ve Vaší krvi se může stále nějaký vyskytovat.
A jak urychlit proces střízlivění? To je asi sen každého „pijana“, rada na to ale neexistuje, ani zázračné tabletky ani zázračné metody. Pro náš organizmus je alkohol jed a pokud se dostane do těla, pak mu škodí a tzv. jej intoxikuje. Je třeba si po propitém večeru také naplánovat další den, protože následky bujaré noci mohou trvat déle než jen ráno a lepší počítat s detoxikací celý následující den a raději i celou noc, to podle míry intoxikace (opilosti).
A co tedy zabírá po ránu? Návody jako kyselá okurka, silný vývar nebo šumivá tabletka jsem spíše babské rady. Alkohol je diuretikum, tedy močopudná látka takže s konzumací alkoholu vzniká zvýšená potřeba příjmu tekutin pro organizmus, nejlépe mineralizované neperlivé vody.
Pokud zajdeme do lékárny, můžeme si odnést nějaké léky na zmírnění kocoviny, pozor ale na léky se zvýšeným obsahem paracetamolu, který může ve větších dávkách v kombinaci s alkoholem vyvolat jaterní selhání. Možné je použít ipubrofenový lék, který ale může zapříčinit vznik žaludečních vředů. Každopádně každý lék, který si užijeme, je lepší podat s jídlem, ne nalačno.
Kocovinu je zkrátka potřeba si vytrpět nebo ji prospat a nic na ní nepomůže. Rozhodně v době kocoviny nezvyšujte v dobré víře zrychlení odbourávání alkoholu svou tělesnou aktivitu. Svému tělu tím jen ublížíte, protože nejen, že pracuje, aby se s intoxikací vyrovnalo, zároveň jej vystavíme extrémním podmínkám a snížíte mu jeho detoxikační proces.
Proto, než půjdete slavit, myslete také na další den a na to, jak jej chcete prožít.