Cizopasníci nejsou pasé
I přesto, že pijeme nezávadnou vodu, nemusíme se hrabat denně v hlíně, používáme spoustu nemodernějších čističů a antibakteriálních pomocníků, můžeme se nakazit a získat nechtěného obyvatele našeho těla – škrkavky, tasemnice, hlísty.
Tito maličcí zákeřní paraziti se chovají velmi nenápadně. To, že jsme infikováni některým z nich se neprojeví dlouhou dobu, nic nás nebolí, neprojevují se žádné typické příznaky. Většinou se na jejich přítomnost přijde náhodou při nějaké jiné kontrole u lékaře.
[hana-code-insert name=’468×80′ /]
Kde se cizopasníci berou
Často se seznámíte na dovolené. Vyskytují se v populárních destinacích, třeba v Egyptě, Thajsku, Turecku. Nakazit se přitom nemusíte jen v „levném“ stánku s občerstvením, ale i ve špičkovém hotelu. Každý, kdo pociťuje jakékoli zdravotní změny, nebo potíže po návratu z dovolené by měl vyhledat svého lékaře a nechat si provést kontrolní vyšetření.
Nebezpeční jsou například prvoci améby. Několik let nemusíte poznat, že v těle žijí, objeví se třeba jen průjem. V krajním případě můžou améby i zabíjet. Na nákazu améby umírá ročně až 100 tisíc lidí. „Nemoc“ ale pacient nepozná, odhalit se dá jen při vyšetření stolice.
Co se týká přítomnosti tasemnice, nebo škrkavky, přítomnost těchto škůdců může jedinec poznat. U tasemnice může nalézt ve stolici kousek jejího „těla“, který připomíná smotek toaletního papíru. U škrkavky je možné najít ve stolici celé její tělo, je dlouhá až 30 centimetrů. Pokud se vám stane, že ve stolici naleznete něco, co se vám nezdá, vyhledejte lékaře. Léčba cizopasníků je určena specialistům, ne nám, abychom se snažili vyléčit nějakými zaručenými babskými radami, kterých je spousta.
Cizopasníky nevyhledávejte
Pokud se chcete nakažení vyhnout, nemusíte hned rezignovat na cizokrajné destinace, nebo si tam nekoupit žádné jídlo, či pití. Stačí, když se budete chovat obezřetně a nepůjdete možným zdrojům nákazy vstříc.
Mezi hlavní nebezpečí patří krvavý biftek, nebo špatně tepelně upravené maso. Dále je to zelenina nebo ovoce, které nemáte možnost umýt, nebo oloupat. Nákaza se může ukrývat i v nebalené vodě. Jako prevenci můžeme pojídat pálivé jídla, nebo jednou denně užít kořalku. Konkrétně maso bychom neměli tepelně neupravené konzumovat ani ve vyspělých zemích, zvláště pokud na nás nepůsobí restaurace čistě a nemáme tedy jistotu o uchovávání masa a taktéž o jeho původu.
Nebezpečné pískoviště
Na závěr ještě dodejme, že parazity se často můžou nakazit děti. Vajíčka cizopasníků se ukrývají v půdě nebo na pískovišti. Škrkavka není vzácností ani u nás. Jejich vajíčka přenášejí na pískoviště psi a kočky. Kočky přenáší i nebezpečno toxoplasmózu. Místo, kde se naše dítě chodí hrát bychom měli vybírat i s tímhle kritériem. Po návratu z hřiště, či pískoviště by mělo být proto samozřejmostí dokonalé umytí rukou.
Do které skupiny patříte Vy? Dbáte možná až přepečlivě na hygienu nebo tyto věci neřešíte?
[hana-code-insert name=’468×250′ /]