Historie barvení vlasů

Historie barvení vlasů

Většina žen si minimálně jednou v životě barvila vlasy. A některé si říkají, že je jim líto žen ze středověku, které takovouto možnost neměly. Ale pozor, barvení vlasů není žádná novinka a ženy si měnily barvu svých vlasů už ve starém Egyptě či Římě.

Egypt

V Egyptě používaly ženy henu, která nepronikala do vlasů, ale obalila je vrstvou, která vlasy chránila a na slunci vytvářela měděné odlesky. Takové vlasy byly většinou hodně tmavé až černé. Později se začalo používat barvení indigem, které způsobovalo, že černé vlasy se leskly do modra.

V této zemi byla i jiná móda. Vlasy se stříhaly na krátko a na ně se až potom připevňovaly příčesky z vlasů, které mnohdy patřily otrokyním. I tyto příčesky se barvily.

Řím

Ženy v Římě zase toužily po světlých barvách. Líbily se jim vlasy jejich germánských otrokyň. Proto si vybíraly ženy s hustými lesklými vlasy, které následně nechaly ostříhat a z jejich krásných vlasů si vytvořily paruku. Probíhaly i pokusy o barvení, ale z tmavých vlasů se těžko dělá platina. Kýženého výsledku nikdy nedosáhly. I procedury na barvení byly poněkud složité.

Autor obrázku: Eran Finkle

Používal se odvar z heřmánku, kterým se umyly vlasy, jenomže potom se muselo strávit několik hodin na slunci, aby vlasy zesvětlaly. Dalším způsobem byla například šťáva z citronů, která by svou kyselostí také měla odbarvovat nebo třeba speciálně vytvoření roztok z kozího loje a bukového listí. První odbarvené blondýny tedy pocházejí z Říma.

Evropa

V Evropě se ženy držely spíše hnědým vlasů. Na konci 19. století se dostala hena i sem, ale zdejší ženy měly své způsoby barvení vlasů. Pro zvýraznění hnědých vlasů se používal odvar z kaštanových listů nebo cibulových slupek. Přidávaly se různé byliny, ale stačilo změnit i druh cibule. Odstíny hnědé Evropa jenom hýřila.

Vlasy se barvily ale i na černo a to pomocí ořechových skořápek. Když to tak shrneme, ořechy byly všeobecně známé a oblíbené barvivo na vlasy. Stejně jako dnes se i tehdy používal silný černý čaj, který se nalil na vlasy po umytí a už se neoplachoval. Tímto způsobem se zvýrazní barva tmavých vlasů. Naopak světlé vlasy se dají oživit heřmánkem či lipovým květem.

Baroko

Když bychom se vrátili do období baroka, setkali bychom se zase se světlou barvou vlasů. Lidé se v té době barvili na blond, protože to byla barva andělů. Barvili se jak ženy, tak i muži. Tato barva se používala především na honosné paruky.

Autor obrázku: Josué Goge

Po roce 1900, francouzský chemik Eugen Schueller přišel s první syntetickou barvou na vlasy, která využívala účinku amoniaku a peroxidu. Na trh potom uvedl barvu s názvem Dream Blond.  Tento muž později založil firmu French Harmless Hair Dye Company, která byla následně přejmenována na L’Oreal.

Tato metoda používání peroxidu vodíku a amoniaku byla velice oblíbená, protože se jí daly vytvářet různé odstíny blond. V dnešní době ale kadeřníci a stylisté spíše doporučují metody více přírodní. Ty, které se používaly v 19. Století v Evropě. Ty metody, jež používaly již naše babičky.

Přírodní barvení velikonočních vajíček

Barvení vajíček

Přírodní barvení velikonočních vajíček

Velikonoce se blíží a v obchodech je široká nabídka velikonoční výzdoby – ikeban, věnečků, květináčů, různých doplňků a to vše v jakýchkoli barevných provedeních. Můžete zakoupit hotovou výzdobu a s ničím se nezabývat, nic nedělat, nikde nezapojit vlastní fantazii.

Přesně tohle ale není náš záměr.

 

Pokud rády tvoříte, zkoušíte nové věci (i když tyhle návody jsou celkem staré), neodradí vás první neúspěch a některé věci si z tradice raději uděláte doma, než byste je kupovaly, tyhle řádky jsou určeny právě pro vás.

Zkuste obarvit pomlázku pomocí osvědčených receptů, bez použití barev zakoupených v drogerii, tak, jak to dělávaly generace před námi. Některé ingredience, které k dosažení požadované barvy potřebujete, nebude jednoduché získat, např. kopřivový kořen, nebo olšovou kůru, saze, ale o to větší radost budete mít, pokud se vám je podaří najít!

Vajíčka vařte v roztoku vždy alespoň 20 minut. Barva lépe chytne, když přilejete trochu octa.

Zvolená barva na vajíčka

  • žluto-oranžová – odvar z cibulových slupek (při delším vaření budou vejce hnědá)
  • světle žlutá – lipový květ nebo kmín
  • citrónově žlutá – kopřivový kořen
  • žlutá – šafrán 
  • zlatavá – nadrobno rozemletý prášek z kurkumy
  • červená – odvar ze slupek červené cibule a octa, příp. z červeného zelí
  • růžová – šťáva z červené řepy
  • červená až fialová – šťáva z borůvek 
  • fialová – neředěné červené víno anebo šťáva z bezinek 
  • světle zelená – vajíčka uvařená v prášku z kurkumy namočte do studené barvy z červeného zelí
  • tmavě zelená – voda ze špenátu nebo mladého žita
  • barva hnědá – odvar z dubové kůry, anebo vejde uvařte v kávě
  • modrá – odvar z olšové kůry, šišek, anebo půl hlávky nastrouhaného červeného zelí
  • tmavě zelená až černá – odvar z olšové kůry nebo saze
  • rezavá až hnědá – černý čaj

Několik rad k barvení vajíček

 

Aby vám šla práce pěkně od ruky, tady je několik tipů, jak mít vajíčka pěkně zbarvená a nepotlučená.

Velikonoční vajíčka

 

  • Aby vám vajíčka při vaření nepopraskala, můžete zkusit techniku našich babiček a přidat do vody špetku soli, nebo do kastrolku přidat talířek obrácený dnem vzhůru.
  • Pokud je na skořápce razítko, snadno jej odstraníte pomocí tekutého písku.
  • Aby byla vajíčka bez fleků, po barvení je položte na savou látku a než uschnou několikrát obraťte.
  • Vajíčka se budou krásně lesknout, když je po uschnutí natřete sádlem a vyleštíte ubrouskem, nebo hadříkem.

Jak vajíčka na Velikonoce barvíte vy? Kupujete již obarvená, jde to úplně mimo vás nebo si je barvíte samy?