Cestování – výhody a nevýhody dopravních prostředků

travel-1426822_1920

Rozhodli jste se procestovat Evropu? To lze několika způsoby. V dnešní době totiž existuje několik dopravních prostředků, mezi kterými si můžete vybrat. Každá z variant má své výhody i nevýhody. Záleží jen na vás, co je pro vás nejlepší.

 

Ujasněte si, jaké by cestování mělo být

Víte, že chcete cestovat. Než se ale do něčeho vrhnete, je třeba si ujasnit finanční možnosti a destinaci a na základě toho vybrat vhodný dopravní prostředek pro cestování. Čím dál více lidí cestuje low cost nebo se vydává na delší road tripy. Někteří si ale potrpí na komfort, teplou postel a chtějí si užít dovolenou bez toho, aniž by museli řešit odvoz či celou cestu museli odřídit.

 

Než tedy začnete s veškerým plánováním, je nutné si uvědomit, co vlastně od celé cesty očekáváte a jak by to v podstatě mělo probíhat. Preferujete radši sednout si do letadla a vydat se jen do jedné země, tam si vše projít a poznat místní kulturu? Nebo jste dobrodružný typ, který si půjčí s kamarády auto a projede během pár dní několik zemí, uvidí řadu neskutečných míst a nemá strach ze spánku pod širákem? Zamyslete se nad tím a podle toho pak zvolte vhodný dopravní prostředek, ne všechny se na každé cestování hodí.

 

Spolujízda – nejlevnější a nejjednodušší způsob dopravy

Tento typ dopravy bývá nejčastěji oblíbený u mladších ročníků. Dnes už existuje řada speciálních agentur, které se spolujízdou zabývají. Díky tomu, že lidé sednou do jednoho vozu a složí se na benzín, se jedná o nejlevnější způsob dopravy.

 

Výhody u spolujízdy:

  • neutratíte za dopravu tolik,
  • poznáte nové zajímavé lidi a případně i budoucí kamarády,
  • na základě domluvy můžete mít i rozměrnější zavazadla nebo domácího mazlíčka,
  • máte jistá místa k sezení.

 

U spolujízdy můžete narazit na fajn lidi, ale také nemusíte. Někdy se může stát, že vás řidič nedopraví na místo, na které chcete a vy pak budete muset řešit náhradní dopravu. A jelikož pojedete autem, i zde musíte počítat s tím, že můžete po cestě uvíznout v zácpě.

 

Cestování vlakem či autobusem

Nejste-li řidič, bojíte se řízení do zahraničí, nebo si chcete jen dopřát opravdový odpočinek, můžete cestovat autobusem nebo vlakem. Zaplatíte si jen jízdenku a autobus či vlak vás doveze tam, kam potřebujete.

 

Výhody při cestování autobusem/vlakem:

  • řídí profíci, takže je zde větší bezpečnost,
  • patří k levnějším typům dopravy,
  • máte pohodlí a nemusíte se starat o řízení,
  • dorazíte do konkrétního místa.

 

U vlaků lze považovat za nevýhodu různé výluky na trati. Může se i stát, že bude vlak přeplněný a vy si tak nebudete moci sednout. Co se týče autobusů, tak i tady musíte počítat s různými zácpami na silnici. Občas může dojít i k nějaké technické závadě, a tak se cesta do cílové destinace může značně protáhnout. Některým nemusí vyhovovat malý prostor na nohy nebo klidně i spolucestující.

 

Cestování vlastním i nevlastním autem

Máte-li rádi na cestování svobodu, poznávání různých zemí a plánování harmonogramu podle sebe, pak je ideální dopravním prostředkem vozidlo. Pokud máte vlastní vůz, nezapomeňte si ho nechat zkontrolovat. Nikdo na cestách nestojí o technické problémy.

Car_hire_return,_Stansted_Airport_-_geograph.org.uk_-_857406

 

Nemáte-li auto, nezoufejte. Dnes existuje řada společností, které vozidla půjčují – od klasických až po ty větší na delší cesty. Autopůjčovna má navíc všechna vozidla ve výborném stavu, neboť pravidelně procházejí kontrolami, jsou vybaveny potřebným pojištěním, případně nabízejí i asistenční službu v případě havárie či poruchy.

 

Výhody cestování vozidlem:

  • dopravíte se vždy na dané místo,
  • nemusíte řešit další způsoby přepravy,
  • vyjedete, až se vám bude chtít,
  • zastavíte se kdekoliv a kdykoliv,
  • poznáte krajinu z jiné perspektivy,
  • uvidíte toho po cestě mnohem více.

 

Pokud zvolíte vlastní automobil, je třeba zkontrolovat stav. To však ale nezaručuje to, že vás na cestách nemohou potkat nějaké problémy. Jako u spolujízdy či autobusu můžete na silnici skončit v nějaké velké koloně. Při jízdě vozem byste si měli nastudovat i jednotlivé zákony v daných zemích, jinak se můžete lehce dostat do potíží kvůli překročené rychlosti, nedostatečné výbavě atd.

 

Komfortně letadlem

Někdo prostě dá přednost komfortu před dobrodružstvím. Pro toho je pak ideální letadlo, které je rychlé a na větší vzdálenosti efektivnější. V souvislosti s cestovní vzdáleností je i nejlevnější.

 

Výhody cestování letadlem:

  • je rychlé,
  • je komfortní,
  • poskytují dobrý servis s občerstvením.

 

U letecké dopravy je i řada nevýhod, ale ty jsou pro jednotlivé cestovatele velmi individuální. Někdy nemusí být úplně lehké se na dané letiště dostat. Doma je často potřeba „obtěžovat“ příbuzné nebo přátelé, aby vás odvezli. Na velkých letištích zase mohou být velké návaly cestujících a cestu  může znepříjemnit i zpoždění letu.

 

Ať už si auto vypůjčíte v Praze, pojedete vlastním, svezete se s někým nebo zvolíte jiný způsob přepravy, doufáme, že si cestování užijete naplno a získáte tak mnoho nových zážitků, na které budete ještě dlouho rádi vzpomínat.

 

Za poskytnuté informace týkající se vypůjčení vozů děkujeme firmě PRIMAPŮJČOVNA – autopůjčovna Plzeň.


Rodina Čechů na cestách

dovolená autobusem„Tak jsme všichni, a můžeme vyrazit. Jmenuji se Marcela Ptáčková a budu vás doprovázet na Vašem zájezdu.“ Takto často začíná dovolená mnoha Čechů. Zabalí si tuny nepotřebných krámů a pak s taškami, ruksaky a kabelami vyrazí ke staré bílé Karose. Po cestě si rodiny rozbalí obědy a večeře, skýtající obvykle řízky s chlebem. Malé děti vyplazují své jazyky na kolemjedoucí auta a po chvilce mělkého spánku v této bohulibé činnosti pokračují. Na každé zastávce posádka vyskáče s autobusu, aby si protáhla těla a osvěžila mozek, ovšem to už se tvoří dlouhá, ale opravdu dlouhá fronta na záchod. Někdo si možná dá kávu z automatu, někdo vyndá termosku s kafem z domova. Poslední zastávka je už na území Chorvatska. A zanedlouho si cestovatelé mohou vychutnat první pohled na krásné modré moře. Všechny obličeje jsou momentálně nalepené na okýnkách vozu, až se řidič trochu bojí, aby se nepřevrátili.

Největší legrace však začíná při výstupu z autobusu. Zatímco se doprovod hádá s místním obyvatelstvem o neodpovídajícím množství pokojů, rodiny se už hrnou k pláži, přehlížeje, že stále mají kufry venku.

Následuje týden plný slunce, studených konzerv (protože na pokoji není vařič), ponožek v sandálech a neustálého pleskání dětí přes ruce. Ne, nemohou si koupit tuhle mušli. Ne, přece už jeden míč s sebou mají. Ne, tahle zmrzlina je moc drahá a velká a tatínek už další nesní. A ne, tatínek si už další pivo dávat nebude, to jedno bylo ažaž. A nehraje se na to, že by mohl dostat úžeh, ať si dá vodu. Ta je zadarmo.

Po krásně stráveném týdnu se celý zájezd zase zapakuje a narve svá zavazadla plná suvenýrů a písku z pláží a nasoukají se do staré Karosy, která je sice v tom příšerném parnu rozpálená jako plotýnka, ale stejně ji každý rád vidí, protože už chce být doma. Po cestě ještě vybalí toasty a namazané rohlíky, co si schovali při snídani a usínají mělkým spánkem, plným divokých snů o rodinné dovolené u moře.

5 tipů jak se vyvarovat syndromu turistické třídy

zdrave-nohyZa vcelku poetickým pojmenováním syndrom turistické třídy se ve skutečnosti skrývá dosti nepříjemné zdravotní riziko, které představuje žilní trombóza. Její vznik bývá často spjatý právě s létáním turistickou třídou, kde není dostatek místa a cestující jsou nuceni trávit i dlouhé hodiny v často velmi nepohodlných polohách. I jinak zdravým jedincům pak vlivem zpomalení toku krve často bolestivě otékají nohy. V extrémních případech dochází až ke vzniku krevních sraženin, které mohou napáchat dost škod, zejména pokud se utrhnou a ucpou některou z životně důležitých cév.

Zánět žil nás ale může stejně dobře postihnout i na dlouhých cestách autobusem nebo autem a někdy dokonce ani nemusíme vystrčit nos z rodného města, stačí obyčejné sedavé zaměstnání. Nikdo z nás není zcela z obliga, nicméně obzvlášť na pozoru bychom se měli mít, patříme-li do některé z rizikových skupin, kam se řadí starší lidé, kuřáci, těhotné ženy a obézní lidé. Naštěstí existuje několik málo pravidel, jejichž dodržení nevyžaduje žádné extrémní úsilí a přitom sníží pravděpodobnost vzniku trombózy na minimum:

  1. Necestujte turistickou třídou – Tohle je samozřejmě rada za všechny peníze, kvůli zdraví se však někdy vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Ani lístek do první třídy vás ale sám o sobě od trombózy neochrání, v kombinaci s následujícími preventivními opatřeními nicméně účinkuje téměř zaručeně.
  2. Dodržujte pitný režim – Dehydratace může způsobit nejen trombózu, ale rovněž řadu dalších zbytečných zdravotních problémů, proto během letu či jízdy rozhodně nezapomínejte pravidelně pít. Dostatečný přísun tekutin má navíc ještě jeden pozitivní efekt, cesty na záchod vás donutí vstát a protáhnout si ztuhlé nohy. A nakonec malé upozornění, alkohol a káva do pitného režimu nepatří!
  3. Noste volné oblečení ­­- Stačí, že budete dlouhé hodiny uvězněni v sedě v nepohodlných sedadlech, tak si to ještě neztěžujte oblečením, které by vás někde tísnilo, škrtilo nebo jinak omezovalo volný průtok krve. Úlevou pro nohy je také zutí bot, které by měly být v každém případě dostatečně volné, abyste se do nich bez obtíží vešli například i s trochu oteklými kotníky.
  4. Občas se projděte ­­- Pohyb je opravdu důležitý, proto využijte každou příležitost k procházce v uličce a protažení nohou. Při sezení nekřižte nohy a raději si zacvičte. Kroužení kotníky, napínání chodidel, přitahování kolen k hrudníku, to vše lze s přehledem zvládnout, aniž byste se hnuli ze sedadla.
  5. Využijte zdravotní punčochy – Zejména trpíte-li na křečové žíly, určitě se na cestu vybavte kompresními punčochami. Pokud nemáte již nějaký svůj osvědčený typ, můžete vyzkoušet například podkolenky speciálně vyvinuté právě k prevenci cestovní trombózy. Ty mimo jiné obsahují mikrokapsle, které příjemně chladí a působí proti pocitům těžkých nohou.

Pár rad na dobrodružné cesty

Poušť Utah

Nebudeme si teď povídat o dovolené, na kterou vás odnese letadlo přímo z Vašeho domu a zaparkuje rovnou u pláže na Seychelách. Půjde nám o tipy na dovolenou, kde Canada Goose Discountpodstatnou část tvoří cesta. Protože jak se zpívá: „I cesta může být cíl.“ Na lážo plážo dovolené tolik nebezpečí nehrozí, maximálně se po obloze prožene mráček nebo se ztratí zavazadla na letišti. Naproti tomu dobrodružné cestování je nevyzpytatelné a není úplně jisté ani to, zda a kdy se vrátíte zpátky domů.

Na co se připravit a na co si dát pozor?

  • Na cestu se pečlivě připravte a zjistěte si aktuální informace ohledně všeho co by se vás mohlo týkat.
  • Nebojte se komunikovat s lidmi. Nemusím připomínat jak důležitá je znalost aspoň nějakého jazyka. I když lidé v méně civilizovaných zemích ovládají cizí jazyky méně často, tak se i zde většinou někdo najde. Především mladší generace mluví i jiným než mateřským jazykem.

Samozřejmě není na škodu vytvořit si aspoň základní slovníček se slovy a důležitými frázemi. Zbytek komunikace doplní nohy, ruce a vše co je po ruce. :-)

  • Železné zásoby – jestliže cestujete, mějte s sebou nějaké jídlo navíc. Nikdy nevíte, jestli neuváznete třeba na hranicích a jídlo v podobě konzervy, čokolády nebo sušenky se bude hodit. Pokud ne, tak pro něj jistě naleznete jiné využití, třeba jako úplatek na hranicích.
  • V zemích, o kterých víte, že jsou více či méně zaostalé, musíte počítat s korupcí – hranice, policie… všude tady číhá hodně těch, kteří čekají na vaše úplatky. Připravte se na výrazně delší čekání, různé debaty a odcházenícanada goose sale womens s doklady … často jsem měla pocit, že snad vlastníme falešné doklady. Spíše se ale radí, kolik z vás mohou vytáhnout. V našem případě spíše zda to má vůbec smysl. :-)

Vysypání a velmi, velmi pečlivé prohlížení vašich zavazadel se u těch nejpečlivějších také možná nevyhnete. Neodradí je ani důkladná prohlídka spodního prádla či hygienických potřeb. Oni prostě čekají na nějakou tu korunku. Takže pokud chcete tuto frašku urychlit, víte jak na to a ušetříte si možná spoustu času a nepříjemností.

  • Pozor si dejte i na podvodníky a zlodějíčky všeho druhu. Obzvláště si hlídejte cennosti a doklady. Dobré je mít vše rozdělené a udělat si pro jistotu i kopii pasu.
  • Peníze neměňte na ulici. I zde číhají nepříjemná rizika v podobě okradení.
  • V zemi jako Rumunsko, Turecko a podobně budete nejspíš vyvolávat pozornost. Jste-li třeba světlejší typ nebo dokonce blonďatá, tak se připravte i na zvýšenou dotěrnost mužů a pobudů, kteří za vámi půjdou jako vosy za sladkým nektarem.

Zasněžená krajina

Naučte se proto zbytečně neprovokovat, třeba vyzývavým oblečením a snažte se splynout s davem.

  • Udělejte si cestovní pojištění a zjistěte si důležitá státní čísla – první pomoc, policie.
  • Cestujte ve skupinách, choďte nejméně po dvojicích. Lepší je vyhnout se stopování. Nepotulujte se v noci – ani na WC nechoďte sama i když je to jen za roh.
  • V méně pokrokových zemích počítejte s nepřesnými řády, špatným značením. Vše ještě ztěžuje samotný fakt, že nerozumíte jedinému slovu a vlaky jezdí trochu jinak než by měly. Mnohokráte jsme s tímto v Rumunsku bojovali a nejednou špatně nastoupili a odjížděli úplně opačným směrem.
  • Neberte s sebou zbytečné cenné věci, hodně zavazadel znamená snadnější lup pro zloděje. Není nutné jim zjednodušovat práci.

Návrat domů

A co říci na závěr? Ten pocit vítězství z povedené cesty je bezvadný. Důležité je, aby se nikomu nic nestalo a všichni se ve zdraví vrátili domů. U dobrodružných cest a výprav si po návratu více než jindy řeknete: „Všude dobře, doma nejlépe.“

Dáváte přednost dobrodružnému stylu cestování nebo jste spíše plážové povalečky? Máte známé, kteří vyloženě adrenalinovou dovolenou vyhledávají?

Uložit

Uložit

Cestování a jak se dělí cestovatelé

Cestování a jak se dělí cestovatelé

Také milujete pocit svěžího větříku vanoucího od moře a paprsky sluníčka na tvář, zvuk šplouchajících vln, křik racků a vůni pečících se ryb?

Nebo krásnou nedotčenou přírodu uprostřed majestátných hor kde jste jen vy a nikdo jiný neruší ten posvátný klid a ticho?

Dokážete-li se vcítit do toho nádherného dobrodružství které začíná na každé vaší cestě za poznáním, váš život se naplní množstvím neskutečných prožitků už jen v momentě, kdy zahlédnete upoutávku na zájezd při vaší cestě z práce.

Ať jedete do Afrických tropů objevovat kouzlo divočiny nebo jen pár kilometrů k nejbližšímu moři, vždy se snažte odvézt si z vaší dovolené co nejvíce krásných chvilek, které pak zaplní vaše smysly v časech plískanic, kdy nebudete zrovna oplývat dobrou náladou ani energií.

Lidé cestovatelé se dělí do spousty skupin. Pro naše účely bych uvedla základní tři. První skupině dáme pracovní název:

Chalupáři

chalupa

Patří sem lidé, kteří sice milují přírodu a klid, ale neradi cestují daleko. Před mořem dají rozhodně přednost své pohodlné opečováváné chalupě se stejně krásnou zahrádkou, kam jednoduše dojedou během krátké doby ze svého domova.

Tomuto typu cestovatelů nechybí složité nepohodlné cestování ani nepříjemné zklamání z předraženého neosobního hotelu. Pokud již někam v životě vycestují, tak jedině vyhrají-li zájezd zdarma a nebo dostanou-li ho darem. Na zájezd pak sice vyjedou, ale v duši se těší až budou zpět na své útulné chatě.

Upřímně, s touto skupinou společný postoj nemám, chalupu žádnou nevlastním a ani vlastnit netoužím. Já si svou dovolenou raději užívám na pomezí dalších dvou skupin -trochu více dobrodružně laděnou.

Tip – Každý by si měl svůj odpočinek zvolit podle svého temperamentu. Jako by dobrodruhovi přišlo stále stejné místo příliš neměnné, pro vás by několikakilometrový pochod opuštěnou divočinou byl za trest. Proto se nenechte k podobné pošetilosti nikým tlačit a užívejte si své chvíle volna po svém.

Cestovatelé s pomocí

dovolená u moře

Cestovatelé s pomocí, tak bychom mohli nazvat druhou skupinu. Patří sem ti z nás, kteří zájezdy do ciziny naopak vyhlížejí, vyhledávají a cestují moc rádi.Na plánovaní veškerých formalit ale nemají dost času nebo zkušeností a proto vyhledávají své dovolené převážně v katalozích cestovních kanceláří.

Co je v této variantě nejdůležitější, to je výběr místa dovolené. Pokud chcete svou dovolenou strávit v lokalitě, která vám bude vyhovovat a ne na přelidněné pláži u silnice, tak nelitujte jednoho dvou odpolední, kdy si na internetu dobře naplánujete svůj vysněný cíl. Tento způsob vám umožní cestovat pohodlně a bez starostí.

Pokud si chcete přeci jenom cestu zpestřit, je možné si od cestovní kanceláře zakoupit pouze pobyt a cestu si naplánovat samostatně. Takto získáte mnoho možností navštívit místa, která byste při cestě s cestovní kanceláří propásly.

Tip – Pro zájemce dnes na trhu existuje už i několik cestovních kanceláří zaměřených speciálně na dobrodružnější a exotičtější výpravy. Obstarají vše potřebné a tak i vy se budete moci vydat do míst kam mnoho lidí nevkročilo a získat tak své první zkušenosti s tímto typem dovolené.

Dobrodruzi

Panenská krajina Afrika

Třetí skupinou jsou prostě dobrodruzi. Lidé s touto krevní skupinou jsou k tomuto způsobu života vedeni už od dětských let a nějaké to cestování už mají většinou geneticky v sobě, takže jim ani nevadí přejmout životní styl jejich rodičů.

Tito jedinci si volnému cestování nejen brzy přivyknou ale pokud by jim bylo po delší čas odpíráno tak to ponesou velmi těžce. Kdo jednou okusí tento krásný způsob dovolené, tak si těžko zvyká na jiný.

Musím se přiznat že jsem z větší části zastánce tohoto typu. Díky skromnému způsobu života jsme cestovali rovněž skromně. Na dovolenou jsme se dopravovali jak to šlo. Pokud nebral autostop, tak přišel na řadu vlak či autobus.

Dojeli jsme tam, kam nás vítr zavál, přestože jsme své místečko měli prstem na mapě dobře vybrané a neomylně jsme se snažili k němu dostat. Ubytování samozřejmě nebylo domluvené, takže jsme si mohli zvolit přesně to co se nám líbí a ne žehrat nad nepravdivými fotkami cestovní kanceláře.

Dobrodruzi se dělí na ty více či méně odvážné. Ti skuteční nadšenci byli snad úplně všude, kam se normálně lidská noha nedostane a tam kde nebyli tam plánují do 3 let vyrazit.

Čím více zkušeností získáte, tím dříve dojdete k poznání, že se není skutečně čeho bát, ale je důležité nebýt lehkomyslné a necestovat například do válečných zón, nebo skákat do řeky kde vidíte číhat krokodýla.

Pokud se řídíte rozumem a jste ochotné si své dobrodružství trošku naplánovat, tak se zajisté dočkáte spousty jedinečných zážitků, potkáte hromadu nových přátel a okusíte věci, o kterých byste si mohly nechat jenom zdát.

Tip – Jestliže cítíte, že by vás tento způsob také lákal, vyzkoušejte to. Na první výpravy se však vypravte s někým zkušeným, komu můžete na 100% důvěřovat. Cestu pečlivě naplánujte a počítejte s tím, že pokud se něco může stát, tak se to někdy i stane.

Proto buďte na nepříjemnosti připravené. To je skoro zaručený recept jak se jim vyhnout.

A co vy? Patříte spíše mezi dobrodruhy nebo chalupářky?