Chystáte se do zahraničí? Nezapomeňte na pojištění!

Tu a tam se v médiích objeví zprávy o tom, jak lidé ze zahraničí vyhlašují sbírky pro svého příbuzného či kamaráda, který v zahraničí utrpěl úraz, a oni nemají na jeho léčbu. Jeden turista skončil paralyzovaný v nemocnici na Kanárských ostrovech po nešťastném skoku do bazénu. Jiný v Řecku po skoku do moře.

Nemá smysl zde rozebírat, proč lidé tak riskují a skáčou do neznámých vod, byť bazén by se dal vnímat jako vodou poměrně známou. Podstatou problému je, že oba zmínění nešťastníci se do zahraničí vydali nepojištění, a jejich blízcí teď řeší, co s nimi. Léčba v zahraničí rozhodně nebývá levnou záležitostí. Účet za hospitalizaci v nemocnici může dosahovat závratných částek nemluvě o mnohem nákladnějším převozu pacienta zpět do vlasti.

Bez pojistky raději necestujte vůbec

Tyto případy, jež občas prolétnou internetovými deníky, by měly být jakýmsi varováním těm, kteří se domnívají, že jim se přeci nemůže nic stát. Může. Neštěstí totiž, jak se říká, nechodí po horách, ale po lidech. Apel by dokonce měl znít: bez pojistky se do zahraničí nevydávejte.

Pojistky od deseti korun na den

Uzavřít cestovní pojištění je přitom velmi snadné a co se jeho ceny týče, ta je ve srovnání s částkou, již vynaložíte za svou dovolenou, přímo zanedbatelná. Při sjednání pojistek online se pohybujte v cenách od deseti korun na den. Jistě uznáte sami, že za pouhý klid v duši to stojí.

Na pobočce či online?

Jak a kde cestovní pojištění uzavřít? Obraťte se na renomovanou pojišťovnu, jež má ve svém portfoliu i pojištění do zahraničí, a pojistku si v předstihu uzavřete. Ať již na pobočce či online.

Pozor na limity léčebných výloh!

Zaměřte se především na tzv. limity léčebných výloh, které se mohou u jednotlivých pojišťoven lišit. Při cestách po zemích Evropské unie bývá dostačující limit do výše 1 500 000, při cestách do vzdálenějších zemí si ho ovšem minimálně zdvojnásobte. Z tohoto pohledu jsou nejjistější pojistky s tzv. bezlimitním krytím léčebných výloh, jež nabízí například Union pojišťovna.

Pojištění adrenalinových sportů

Rovněž si předem rozmyslete, zda se na svých cestách budete věnovat nějakým nebezpečným aktivitám, jako jsou například adrenalinové sporty či vysokohorská turistika. V těchto případech je na místě se připojistit. Již zmíněná Union pojišťovna například nabízí pojištění zimních sportů bez příplatku.

 

Chystáte se do zahraničí? A cestovní pojištění už máte?

 

Víte, co se říká? Celý život si platíte pojištění a nikdy se nic nestane. Jednou opomenete a hned první den se vám přihodí úraz. A nedoplatíte se.

Pokud nechcete, aby se z vás na dovolené stal žebrák, rozhodně se pojistěte. Už za ten klid v duši to stojí. Příběhy lidí, jejichž blízcí z dovolenkových rezortů zakládají dobročinné sbírky, aby svému nepojištěnému příbuznému či kamarádovi zaplatili účty za léčebné výlohy, by měly být vztyčeným prstem pro ty, kteří si myslí, že se jim přeci nemůže nic stát. Neštěstí totiž neleze po horách, ale po lidech. I na dovolené.

Jak vybrat cestovní pojišťovnu

 

Při výběru cestovní pojišťovny je rozhodně na místě mít se na pozoru. V hledáčku vašeho zájmu by měla být historie pojišťovny, její reputace, reference a výše tzv. limitu léčebných výloh. Ta se u většiny cestovních pojistek pohybuje okolo 1,5 milionu korun. Pro pobyt mimo země Evropské unie, kde náklady na ošetření mohou dosahovat astronomických částek, ovšem doporučujeme limit minimálně dvojnásobný.

Pojištění proti terorismu

 

Na místě je rovněž vhodné zvážit v některých zemích obzvláště aktuální pojištění proti terorismu, které ovšem nebývá součástí klasických pojistek. Chystáte-li se do země, ve které hrozí teroristické útoky, což už je téměř celá západní Evropa, rozhodně doporučujeme se připojistit.

Pojištění adrenalinových sportů

 

Rovněž je třeba mít se na pozoru, pokud v zahraničí plánujete provozovat adrenalinové sporty jakéhokoliv druhu, tedy bungee jumping, jízdu na lyžích, paragliding, skok padákem či vysokohorskou turistiku. Stačí zlomená noha a z účtu za ošetření se vám protočí panenky.

Specialista na cestovní pojištění, pojišťovna ERV

 

A na jakou pojišťovnu se obrátit? Jednou z nejvíce renomovaných cestovních pojišťoven je bezesporu Evropská cestovní pojišťovna, známá pod zkratkou ERV (ervpojistovna.cz). S heslem „Vy cestujete. My se staráme.“ se o své klienty stará více než sto let, což hovoří za své.

Jednorázové, nebo celoroční?

 

Cestovní pojištění si u ERV můžete sjednat buď jednorázové, nebo celoroční. Pokud se na cesty vydáváte jen občas, zřejmě zvolíte pojištění jednorázové. Cestujete-li ale častěji, výhodnější pro vás zcela jistě bude pojištění celoroční, v rámci kterého budete v zahraničí krytí po celý rok. Velmi praktické je i pojištění storna zájezdu. Nikdy totiž nevíte, co se přihodí.

Prověřená zdravotnická zařízení

 

Na asistenční službu pojišťovny se navíc můžete obrátit ve kterékoliv denní i noční hodině. Zdravotnická zařízení v turistických letoviscích má dobře prověřená, nemůže se tedy stát, že byste se ocitli na místě, kde by se vám nedostalo kvalitní péče. Pro ERV pojišťovnu zkrátka hovoří vše.

 

Když do zahraničí, tak s pojištěním!

Cestování po světě je dnes velice snadné, a dokonce někdy i extrémně levné. Kdo by si za minulého režimu pomyslel, že si bude moct zajet na víkend na lyžovačku do Alp? Případně se na otočku podívat k Jaderskému moři? Dnes takové příležitosti máme. Během cestování se zdá svět jako idylka. Přesto je nutné být neustále ve střehu. Stačí chvilka nepozornosti a neštěstí je na světě…

Pokračovat ve čtení „Když do zahraničí, tak s pojištěním!“

Jak si poradit s výběrem pojištění na hory

Také už se nemůžete dočkat, až si sbalíte lyžařskou výbavu a vyrazíte si užívat na svah? Jestliže se letos chystáte za lyžovačkou do zahraničí, nesmíte si zapomenout přibalit řádné cestovní pojištění. Poradíme vám, jak by mělo vypadat a kde ho sjednat výhodně.

Pokračovat ve čtení „Jak si poradit s výběrem pojištění na hory“