Cyklistická přilba sluší každému

I když nám zákon dává, že přilba je povinná do dovršení plnoletosti, je spoustu lidí, kteří si přilbu nasazují i když jsou starší, což je jednoznačně dobré. Na kole můžete spadnout nejen při učení se ježdění, v ranném věku, ale kdykoli později, a vždy to může být nebezpečné, a proto je důležité, abyste se chránili.

Přilba nás ochrání před nebezpečím

Hlava a zejména její obsah je velice důležité. A pávě pády na hlavu mohou být opravdu nebezpečné, protože v hlavě máme uložen mozek, což je nejdůležitější prvek celého těla. Každopádně neznamená, že když si nasadíte přilbu, tak nikdy nespadnete. Avšak když spadnete, tak vás cyklistická přilba ochrání před poraněním mozku, protože jednak tlumí sílu nárazu, ale zároveň dokážou náraz rozložit na větší plochu, takže vaše hlava nebude trpět tak, jako by zůstala bez přilby.

Na každý pád nemusíme mít novou přilbu

I když se někomu zdát být zbytečné kupovat novou přilbu po každém pádu, protože přilba stále vypadá jako nová, není tomu tak. Ve skutečnosti když dojde k nějakému opravdu těžkému pádu, tak se mohou narušit některé prvky uvnitř přilby. Anebo mohou vzniknout maličké prasklinky, kterých si ani nevšimnete a při dalším pádu by vám nemohla tolik pomoci, protože by se mohlo stát, že by praskla, což je samozřejmě špatně. Každopádně bychom tyto maličkosti neměli podceňovat, protože právě pády na hlavu jsou ty nejnebezpečnější. Samozřejmě, že je jiná situace, když jedete pomaličku a ujede vám to na štěrku a spadnete například na bok a hlava se země ani nedotkne, protože v takovém případě je velmi nepravděpodobné, že byste si přilbu poškodili a klidně si jí můžete nechat. Horší jsou ty případy, kdy se jedná o opravdu tvrdé pády či nepříjemné srážky s vozidly a podobně.

Jak má přilba vypadat?

Snad každý člověk ví, jak vypadá klasická přilba. Ovšem jen málokdo ví, co je kouzlem její ochrany a pevnosti. Jedná se o vložku, kterou je vystlán povrchový plast. Tato vložka je totiž vyrobena z velice tuhé a nerozbitné pěny. Ovšem ani tato pěna není dokonalá a při opravdu velkých nárazech může podlehnout a rozbít se, avšak bývá to zřídkakdy. Každopádně uvnitř bývají různé pěnové a látkové výztuže, aby nás plast a pěna netlačily. Na cyklistické přílbě nesmí chybět ani postraní pásky a sponky, pomocí kterých si zajistíme to, že nám přilba bude opravdu držet na hlavě.  Dalším prvkem, který není úplně na každé přilbě, ale přesto je poměrně důležitý, je kolečko v zadu, pomoc kterého si přilbu můžete přitáhnout či odtáhnout, aby nám správně seděla na hlavě, protože to je nejdůležitější.

Přilbu bez certifikátu si ani nekupujte

Poznat, zda se jedná o kvalitní cyklistickou přilbu, která vás ochrání, je snadné, protože je nutné, aby měla certifikát. To poznáte podle toho, že je na přilbě označení CE, což vyjadřuje, že přilba splňuje veškeré požadavky. Pokud vás zajímá, jak se přilba testuje, tak se jedná o proces, kdy se přilba posadí na umělou hlavu a dochází k volnému pádu na různé podklady, jako je obrubník a podobně. A pokud opravdu splní požadavky, dostane ono označení. V případě, že označení nemá, je to pro vás zbytečná investice, protože taková přilba vás stejně nezachrání.

Nestyďte se nosit cyklistickou přilbu, i když jste dospělí, protože vám může zabránit život.