To, že modelky často trpí depresemi a smutkem, není až tak vzácné. I když jsou krásné a úspěšné a do klína jim padá spousta peněz, jejich život není snadný. Důvodem je neustálé odloučení od rodiny a od svých blízkých, protože jsou nuceny kvůli své kariéře odjet daleko, do neznáma, mezi cizí lidi a tam žít. Mnohdy se jim velmi stýská a trpí depresemi. Pokračovat ve čtení „Proč mají modelky tendence se sebepoškozovat“
Štítek: deprese
Spánek – škodí ho moc i málo
Určitě to znáte, všeho moc škodí. A platí to i u spánku. Jenomže ani nedostatek ničemu neprospívá.
Spánek je spolu s kvalitní stravou a fyzickou aktivitou jedním ze základních pilířů pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pokud budete špánek šidit, a je jedno jestli kvůli zábavě nebo práci, můžete si zakládat na velký problém. Jenomže, co když trpíte opakem a máte spánku až příliš? To také není zdravé!
S nedostatkem spánku je vám to určitě jasné. Řada studií potvrdila, že krátký spánek zvyšuje riziko některých onemocnění a zdraví není prospěšný. Pokud ale spíte velmi dlouho, nejsou prokázány negativní účinky až tolik jednoznačně, přesto se ale řada odborníků shoduje na tom, že ani to zdraví neprospívá. A na jaké problémy si můžete zadělat?
Riziko cukrovky zvyšuje jak nedostatkem spánku, tak i jeho přebytek.
Pokud trpíte na časté bolesti hlavy, tak určitě sami dáte za pravdu, že vám dlouhý spánek o víkendu nebo dovolené nedělá dobře. Nadbytek spánku bolesti hlavy jenom podporuje. Pokud vás ale bolí záda, tak byste se také neměli neustále rochnit v posteli a snažit se to vyležet, protože právě z toho vás bolí záda nejvíce. Na bolest zad je nejvíce doporučována fyzická aktivita a od dlouhého spánku je jenom a jenom odrazováno.
Většina lidí si deprese spojuje hlavně s nespavostí, ale zhruba 15 % pacientů, kteří trpí depresí, spí naopak nadmíru. Dlouhý spánek depresi může zhoršovat a platí to i naopak – nedostatek spánku může někdy dočasně zlepšit náladu.
Dlouhý spánek je často spojován i se srdečními onemocněními. Lékaři zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale pokud lidé spí až příliš, zvyšuje se u nich například riziko infarktu myokardu.
Pokud spíte málo nebo naopak hodně, zvyšuje se u vás riziko obezity – a to jak u dětí, tak u dospělých. Pokud tedy toužíte se zbavit nadbytečných kilogramů, kromě cvičení a zdravého jídla si udělejte i čas na pořádný odpočinek. Ale nepřehánějte to s ním. Mnoho doktorů se dohaduje, proč je nedostatek spánku právě s obezitou tolik spojován a důvod přitom může být až přehnaně jednoduchý – nevyspalí lidé nemají energii na cvičení a navíc, protože jsou většinu času vzhůru, tak mají více času na jídlo a neustále mají na něco chuť. Navíc si jídlo dopřávají i v nočních hodinách, kdy by se mělo jíst už s mírou. Nedostatek spánku také mění hladiny některých hormonů, což přispívá častějšímu pocitu hladu.
Kolik by toho měl člověk tedy naspat? Hodnoty se mění podle věku, předškolní děti potřebují naspat 9 až 10 hodin v noci a k tomu 2 až 3 hodiny přes den, u školních dětí se to pohybuje od 9 do 11 hodin. Dospělí lidé pak mají naspat 7 až 8 hodin denně.
Dobu spánku mohou ovlivnit ale i jiné okolnosti, těhotné ženy na počátku těhotenství například potřebují více spánku nebo je potřeba doplnit spánkový deficit, pokud jste toho v přechozích dnech tolik nenaspala. Nebo pokud váš spánek není dostatečně kvalitní, je potřeba ho doplnit lepším.
Spánek by totiž neměl být jenom dostatečně dlouhý, ale i klidný a nepřerušovaný. Jen tak se probudíme svěží a jako znovuzrození do druhého dne.