Zavinování patří k nejstarším a nejpřirozenějším metodám pro uklidnění plačících a neklidných miminek. Dětské zavinovačky jsou tak už po spoustu let součástí základní výbavy pro miminka. Jaký typ zavinovačky pro miminka vybrat, který materiál je nejvhodnější a jak dlouho zavinovat, si můžete přečíst v následujícím článku.
Proč používat zavinovačku?
Po devět měsíců se miminko pohybovalo v bezpečném, teplém a relativně hodně omezeném prostředí maminčina bříška. Bezprostředně po porodu tento pocit miminko ztrácí, ocitá se v neznámém a velkém prostoru, což může vyvolat pocity osamocení, strachu a neklidu. Díky zavinovačkám pro miminka lze opět navodit pocit bezpečí a klidu. Miminka se tak budou cítit stejně příjemně, jako v maminčině bříšku.
Zavinovačky jsou vhodné také pro maminky “začátečnice”, které jsou nervózní z manipulace s děťátkem. S miminkem v zavinovačce se lépe manipuluje, což oceníte zejména při nočním chování a přenášení děťátka. Zavinování je také praktické pro maminky, které mají problémy s kojením. Zavinutím se miminko zklidní a kojení bývá jednodušší. Při kojení lze jako podporu využít například kojící polštář Matýsek.
Výhody zavinovaček
- zlepšení adaptace miminka na nové prostředí
- navozují pocit bezpečí a klidu
- pevným zavinutím lze dosáhnout klidného a plnohodnotného spánku miminek
- s miminky v zavinovačkách se také lépe manipuluje
- jsou vhodné také pro maminky, které mají problémy s kojením miminka
Jak dlouho zavinovat?
Existuje celá řada názorů i rad, jak dlouho a kdy přestat se zavinováním. Nejčastěji se jako ideální doba udává okamžik, kdy se miminko dokáže samostatně přetočit na bříško. Tato doba nastává kolem šestého měsíce života dítěte. Jako ideální se jeví také doba, kdy děťátko samo signalizuje, že mu je zavinování, především ručiček, nepříjemné a dokáže nerušeně usnout i bez ní.
Další teorie doporučují, aby se miminko zavinovalo až do 9 měsíce. V tomto pozdějším období je vhodné zavinovat především nožičky a ručičky ponechávat volné. Setkat se lze také s dětmi, které si na zavinování natolik zvykly a oblíbily si ho, že zavinutí před usnutí vyžadují do 2 – 3 let.
Nejvhodnější materiály zavinovaček
Nejvhodnějším materiálem je 100 % bavlna. Prvních několik týdnu po narození nemají miminka schopnost vlastní termoregulace, proto volte materiál vhodný do aktuálního období, který děťátku zajistí přiměřené teplo, jako je vlna a bavlna. Vzhledem k tomu, že dětské zavinovačky přicházejí do těsného kontaktu s pokožkou novorozenců, doporučuje se zaměřit také na výběr kvalitního materiálu, z kterého je zavinovačka vyrobena.
Typy zavinovaček
Na trhu naleznete velké množství různých druhů zavinovaček, pro které se můžete rozhodnout. Zavinovačky se vyrábějí pro domácí i venkovní použití, do autosedaček, postýlek, kočárků, košíků, apod.
- Klasické zavinovačky čtvercové/ obdélníkové – Tento typ zavinovaček si spousta z nás vybavuje ze svého dětství. Nejčastěji se jedná o podložky z plátna či bavlny s výplní z dutého vlákna nebo peří. Tyto zavinovačky se upevňují stuhou nebo suchým zipem. Klasické zavinovačky slouží k pro ukládání kojenců ke spánku, ke kojení i do kočárku.
- Elastické zavinovačky/ pleny – Elastické zavinovačky zaručují pevné stažení včetně nožiček. Nahrazeny mohou být čtvercovou plenou, které známe především z porodnic. Jejich použití je velmi účinné, ale vyžaduje jistý cvik.
- Rychlozavinovačky – Typ zavinovaček spíše pro klidná miminka, u kterých pevné zavinutí není nutné nebo vhodné. Poskytuje dětem relativní volnost pohybu.
- Zavinovačky do autosedaček – Zavinovačky do autosedaček jsou dnes již standardem při cestování s miminkem. Lze je použít také do kočárků. Zavinovačky mají v oblasti hlavičky kapuci a v zadní části otvory, určené k protažení popruhů autosedačky.
- kokony – Velmi elastické zavinovačky na zip. Známé jsou zejména v USA, u nás se jedná prozatím o novinku, která si ale velmi rychle získává své příznivce. Miminka lze v tomto vaku jednoduše přebalovat a také ho můžete použít do autosedaček.