Echinacea (neboli třapatka) je rod květin z čeledě hvězdnicovitých. Pravděpodobně jste ji už někdy viděli, i když jste ji třeba neznali jménem. Nejrozšířenější jsou třapatky nachové, úzkolisté a zvláštní. Nicméně ještě častěji než někde na louce je uvidíte v lékárně.
Příznivci echinacey tvrdí, že stimuluje imunitní systém, léčí infekce horních cest dýchacích a dolních močových cest. Přispívá také k hojení ran, léčbě ekzému, lupénky a jiných kožních potíží. Proti nachlazení ji používali už Indiáni v 19. století. Ti ji konzumovali ve formě čajů, dnes to máme mnohem jednodušší.
Echinaceu seženete v různých formách
V lékárnách seženete spoustu doplňků stravy. Stačí si jen vybrat, zda vám bude víc vyhovovat Echinacea Forte ve formě tablet, kapky či sirup v kombinaci s rakytníkem. Velký výběr produktů z této zázračné byliny najdete v e-shopu Gigalekarna.cz. Třeba 60 kapslí Echinacea 500 plus pořídíte za něco málo přes sto korun. Obsahují extrakt z Třapatky nachové, vitamin C, Reishi, zinek a rovněž působí na podporu imunitního systému.
Jak echinacea podporuje imunitní systém?
Studie naznačují, že stimuluje buňky, jejichž úkolem je bojovat s organismy napadajícími tělo. Lidé, kteří pravidelně berou echinaceu, jsou tak odolnější proti nachlazení, chřipce a dalším běžným nemocem.
Je vynikající při nachlazení
Imunitní systém sice můžete podporovat celoročně, ale obzvlášť vhodné je to v obdobích, kdy se šíří chřipky a nachlazení, a také ve chvíli, kdy už na vás něco leze. I v takovém případě dokáže echinacea pomoci. Pokud ji začnete užívat už ve chvíli, kdy jste nemocní, pomůže vám aspoň rychleji se s nemocí vypořádat. Tělo byste měli podpořit i tehdy, když musí zdolávat vyšší zátěž – ať už fyzickou, nebo psychickou.
Proč by neměla chybět ve vaší lékárničce?
Echinaceu je samozřejmě, jako každou jinou bylinku, možné si pěstovat na zahradě. V našich podmínkách se jí docela daří. Tinktura z listů a kořenu se dá využít na mnoho způsobů – například pomůže zastavit šíření otoku v místě kousnutí či bodnutí včelou, sršní, klíštětem.
V čerstvém stavu je pochopitelně účinnější, ale v zimě se dá využívat i sušená, uvaříte si z ní čaj. V kombinaci se zázvorem pak dostanete silný prostředek v boji proti nachlazením a chřipkám. A pro náročné případy a těžká roční období, kdy na vás bacily útočí na každém kroku, se pak výborně hodí nějaký doplněk stravy s obsahem echinacey. Ve formě tablet jí do těla dostanete opravdu dostatečné množství.
Výraznějších účinků však dosáhnete tehdy, když ji nebudete brát konstantně. Odborníci doporučují nasadit doplněk stravy ve chvílích, kdy jej opravdu využijete, jinak by si na něj tělo zvyklo a už by neměl takový účinek. Jaro je každopádně vhodným obdobím k podpoře imunity. A nic lepšího než vsadit na bylinné přírodní přípravky udělat nemůžete.