Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

 

Lidé mají na tyto prodejce různé názory. Někteří jsou na ně vyloženě alergičtí a nikdy by si od nich nic nekoupili, jiní je nijak neřeší a občas u nich něco koupí a někteří je mají velice v oblibě a nakupují u nich velmi často. Setkávám se také s různými názory na kvalitu jejich zboží. Pokud se jedná o oblečení/věci do domácnosti, tak někteří lidé zastávají názor, že kvalita jejich zboží je strašná, a proto si tam nikdy nic nekoupí. Jiní tvrdí, že kvalita jejich zboží je shodná s kvalitou z určitých značkových obchodů. Dnes se dokonce setkáváme s těmito prodejci i v obchodech s potravinami/drogerií, které dle mého názoru, lidé kritizují nejvíce, jelikož podle nich berou práci českým prodejcům. Jaká je ale pravda? Zkusila jsem trochu zapátrat, jak tomu opravdu je.

Je kvalita oblečení opravdu tak špatná?

Na začátku je třeba říct, že každý obchodník je jiný. Můžeme se setkat s velmi příjemnými Vietnamskými prodejci a zároveň také s velmi nepříjemnými. Myslím, že tuto zkušenost má každý z nás a to nejen s těmito prodejci. Lidé často kritizují kvalitu jejich zboží, která není sice úplně perfektní, ale neuvědomují si, že se jedná o stejné zboží, které nakupují v některých značkových obchodech. Je dokázáno, že zboží od těchto prodejců je shodné s obchody New Yorker, H&M, Terranova, C&A apod. Tohle si ale spousta lidí vůbec neuvědomuje a myslí si, že nakupují v super značkových obchodech.

Já osobně nakupuji, jak u Vietnamských obchodníků, tak i ve výše zmíněných obchodech a musím konstatovat, že ta kvalita je opravdu stejná. Dokonce bych si dovolila tvrdit, že v NY a Terranově je kvalita oblečení ještě horší, než u samotných Vietnamských obchodníků.

U Vietnamských obchodníků bych určitě vyzvedla kvalitu jejich kalhot. Dá se říct, že kalhoty nenakupuji nikde jinde, jak u nich, jelikož mi perfektně sedí. Jejich velikosti mi vždy skvěle padnou a také délka kalhot je tak akorát. V obchodech jako je NY, C&A, H&M apod. si absolutně kalhoty nevyberu, jelikož mi jejich velikosti nesedí. Když už mám kalhoty dobré přes pas a boky, mám je široké na stehnu, když je mám dobré přes stehna, mám je široké v pasu a bocích. V jediné Terranově mi kalhoty celkem sedí, ale dát za ně 800 Kč? Tak to opravdu ne, když je ve Vietnamském obchodě mohu koupit za 300 Kč. A kvalitou jsou totožné a vydrží stejnou dobu, někdy i déle.

Zbytek oblečení, ať už se jedná o trička, svetry, bundy, kabáty, tak jsou na tom podobně, jako v obchodech, které jsem vyjmenovala výše. Akorát cena je o dost nižší. Kvalita je ale opravdu stejná. Od lidí jsem slyšela velkou chválu na spodní prádlo, které je kvalitní, hodně vydrží a já s tím musím jen souhlasit. V obchodech typu NY, C&A apod. si vyberu jen málokdy, jelikož mi většinou nic nesedne. Sama jsem se přesvědčila o tom, že kvalita v těchto obchodech je mizerná, jelikož mi konkrétně podprsenka vydržela o půlku kratší dobu, než z Vietnamského obchodu. A dávat za podprsenku 350 Kč, když ji mohu mít za 99 Kč? A ještě v lepší kvalitě? Ne, děkuji.

Zapomněli jsme ještě na jednu věc a to je obuv. Ta je nejčastěji předmětem kritiky. Je pravda, že některé boty od nich nevydrží opravdu vůbec nic. Ale s klidným svědomím mohu říct, že boty z Deichmannu nebo CCC vydrží někdy ještě méně. Kvalita je ještě horší, než u Vietnamských prodejců. Lidé ale přesto raději půjdou do Deichmannu nebo CCC, dají za boty 800 Kč a vůbec si neuvědomí, že podobné boty by za půlku ceny a se stejnou kvalitou koupili právě ve Vietnamském obchodě.

 

Jak jsou na tom potraviny/ovoce/zelenina a drogerie?

V poslední době často narážíme na obchody s potravinami a ovocem, které vlastní právě Vietnamští prodejci. Řada lidí je proti těmto obchodům, jelikož lidé zastávají názor, že tito lidé berou práci našim lidem. Pár takových obchodů jsem také navštívila a musím říct, že kvalita je opět kolikrát lepší než v supermarketech a jiných obchodech. Ovoce a zelenina jsou většinou ve skvělém stavu, čerstvé a za rozumnou cenu. To samé platí o potravinách . Krom toho, jsou tyto obchody otevřené i tehdy, kdy je už většina obchodů zavřená.

Někteří Vietnamští prodejci prodávají i drogerii. Mnoho lidí by si u nich z drogerie nic nekoupili, jelikož si myslí, že se jedná o padělky. Ale není to pravda. Tito obchodníci drogistické zboží nakupují za velmi výhodné ceny např. v Německu a pak ho zde prodávají. Proto se může stát, že na obalech nenajdeme český návod. Jedná se ale o stejné zboží, jaké najdeme v drogeriích, akorát s větším cenovým rozdílem, jelikož drogerie na tomto zboží mají vysoké provize. Rozdíly jsou někdy opravdu velké, např. šampon Gliss Kur koupíme v drogerii zhruba za 79 Kč, u Vietnamských obchodníků cca za 50 Kč.

 

Čím se liší od českých prodávajících?

Tito prodejci se neliší od českých prodávajících pouze vzhledem, ale hlavně pracovitostí! Viděli jste někdy českého prodejce, který by už v 5 hodin ráno jel na trh s ovocem/zeleninou, otevřel svůj obchod v 6:30 h a zavřel ve 22 h večer? Nebo prodejce, který svůj obchod s oblečením otevře i o hodinu dříve? Já opravdu ne.

Zároveň se tito prodejci liší i větší ochotou pomoci nám. Naši velikost bot budou hledat klidně i 10 minut, jen aby ji našli a když ji nenajdou, ještě se nám omluví. V mém okolí je jedna rodina, která vlastní obchod s oblečením a obuví. Jsou neskutečně ochotní a milí. Rádi vám s čímkoliv poradí, cokoliv vám opraví (i věc, kterou jste si u nich nekoupili), zadarmo vám zkrátí kalhoty, které si u nich koupíte, reklamace není žádným problémem. Pokud chcete například manželovi koupit kalhoty, nejste si jistá, zda mu budou sedět, tak pokud vás lépe znají, klidně vám kalhoty půjčí domů, ať si je manžel vyzkouší a jestli je bude mít dobré, tak ať je přijdete zaplatit. Když je nebude mít dobré, tak je vrátíte. Viděli jste to někde? Já ne. Je třeba ale podotknout, že se jedná o vesnici, zde jsou lidé ještě pořád trochu jiní, než ve městě.

Jako mínus bych zmínila, že je u nich občas problém s reklamací. Není to sice všude, ale také na to můžeme narazit. Tito obchodníci totiž často nedávají paragony k zboží a díky tomu pak nastává problém s reklamací, jelikož když nemáte paragon, nic vám nevyreklamují. Správně by měli ke každému zboží účet dát, ale nedávají. Pokud si o něho ale zažádáme, vždy ho vydají, a proto bychom si o něho měli vždy raději říct, abychom předešli zbytečným komplikacím s reklamací. Tento můj článek nesmíte brát doslova a do písmene, jelikož všichni tito obchodníci nejsou stejní. Také jsem potkala řadu těch, kteří příjemní opravdu nebyli, nutili mi zboží a byli neodbytní. Bohužel takoví také existují, ale s většinou obchodníků, s kterými jsem se já setkala, jsem byla velice spokojená. Věřím ale, že existuje spousta lidí, kteří s nimi mají pouze špatnou zkušenost.

Vánoční zvyky a tradice

Vánoční zvyky a tradice

vánoční stromekVánoce se kvapem blíží. Obchodníci na nás útočí vánoční atmosférou a snaží se tím zesílit tlak na lidi, kteří stejně jako každý rok neví, co komu koupit pěkného k Vánocům. A tak se nakupují zbytečnosti, jen aby „něco“ bylo pod stromečkem. Rodiče propadají stresu z finanční náročnosti Vánoc a dárkůchtivých dětí, v obchodních domech se tvoří fronty, obchodníci nabízejí nejrůznější nečitelné akční slevy a nabídky přímo pro zákazníky, a duch Vánoc se pomalu vytrácí. O čem pak jsou takové Vánoce plné stresu a nervozity?

Vánoce neboli Svaté noci, jsou křesťanským svátkem na uctění a oslavu narození Ježíše Krista. V „původním znění“ šlo hlavně o vánoční stromeček, jesličky, drobné dárky, cukroví, klid a pohodu, návštěvu svých nejbližších a přátel.

Klasické vánoční tradice a zvyky

Jmelí

Darované jmelí prý nosí štěstí. Snítka zelených lístků se velice hodí k pověšení na dveře nebo na lustr, protože pod zavěšeným jmelím má muž právo políbit ženu, aby jejich láska byla, stejně jako jmelí, stále zelená.

Jídlo

V dobách dřívějších se na štědrovečerním stole vyskytoval spíše vařený hrách, hrachová polévka nebo čočka (prý zaručovaly strávníkům hojnost po celý nastávající rok), nežli kapr, jak tomu známe dnes. Stále častěji se ale dnes na štědrovečerním talíři místo smaženého kapra v trojobalu objevují mořské štiky, losos, pstruh nebo mořské plody s lehčí zeleninovou přílohou, případně omáčkou.

Vánoce bez lineckých koleček a mandlových rohlíčků si dnes nikdo ani neumí představit. Zvyky a tradice se také mění ve sladké kuchyni, tedy dnešní vánoční cukroví byly dříve medové perníčky, jablíčka nebo oříšky.

Zlaté prasátko

Na existenci zlatého prasátka v dnešní době upozorňuje asi už jen malá holčička v reklamě na sladkou limonádu s bublinkami. Tradiční zlaté prasátko má večer vidět každý, kdo se celý štědrý den postil (nejí). To mělo v dávných dobách zajistit dobrou úrodu a hojnost v hospodářství. Kdo dnes ale vydří celý tento krásný den plný televizních pohádek a návštěv u babiček vydržet neochutnat ani kousek cukroví? Přiznám se bez mučení, že já ne.

Talíře u stolu

vánoční dárekPočet strávníků má být u štědrovečerního stolu sudý. Pokud není, je zvykem připravit ještě jeden talíř navíc pro případného hosta. Pod talíř se dává šupinka z kapra, aby bylo dost peněz po celý další rok. Já si pak šupinku založím na celý rok důkladně do peněženky. Za další- nevstávat od štědrovečerního stolu. Vše se musí přichystat dopředu a mít pěkně při ruce, aby nikdo nemusel nikam odcházet. Tato tradice říká, že kdo od stolu vstane, příští rok už k němu nezasedne.

Házení střevíce

Na Štědrý den hází svobodná děvčata střevícem přes hlavu, a pokud špička boty dopadne směrem ke dveřím, pak se dívka, co střevíc hodila, do roka vdá.

Lití olova

Mě se při této tradici vždy vybaví scéna z filmu Pelíšky (Jiří Kodet alias pan Kraus: „Dávám bolševikovi rok, maximálně dva.“). Některé prameny udávají, že mladá dívka čte z olova podobu svého milého, jiné, že se z olova čte, jaký bude nadcházející rok. Tato tradice se už v českých domácnostech vyskytuje zřídkakdy.

Rozkrojení jablíčka

To nejkrásnější jablíčko ze slavnostní tabule se po večeři rozkrojí, a pokud je na řezu pěti a vícecípá hvězda, pak se u stolu zase za rok všichni ve zdraví sejdou.

A s tradicemi by se dalo pokračovat, je jich mnoho, a co kraj to jiný zvyk. Není důležité, které tradice letos udržíte, zda na stolu bude smažený kapr s bramborovým salátem nebo losos se zeleninou. Nejdůležitější je pohoda, rodina a klid.

Užijte si Vánoce plné radosti, dobrého jídla, pohody a to vše bez starostí.