171 litrů různých alkoholických nápojů vypije ročně každý Čech, a to i včetně kojenců a důchodců. To může být těžko pochopitelné třeba pro lidi, kteří si skleničku dají opravdu jen výjimečně. Právě to jsou ty výjimečné chvíle, kdy se koncentrace spotřebovaného alkoholu zvyšuje, v období konce roku. Oslava Silvestra a konce roku je pro náš organizmus velikou zátěží a to i den po velkých oslavách.
Ať už si v tento slavnostní den dáme pivo, víno nebo míchaný koktejl, alkohol na Silvestra teče proudem, jedna sklenička střídá druhou a to dává našemu organizmu pěkně zabrat. Někteří si jistě myslí, že pokud se poslední den roku pořádně neopijí, další rok nemůže přijít. A tak se pije, bouchají se sekty a pije se dál.
Na Silvestra nebo třeba při oslavě narozenin, alkohol se v našem těle chová vždy stejně. Nejprve přichází pocity veselí, radosti a uvolnění, později dezorientace, ztráta rovnováhy, vnímání a dovednosti řádné artikulace slov.
Později nevolnost a zvracení.
Alkohol, který zkonzumujeme, se nejprve vstřebává v žaludku a následně pak v tenkém střevě. Odtud dále putuje do srdce, mozku, svalů a cév. Vstřebávání alkoholu můžeme zpomalit dostatečným jídlem, nejlépe tučnějším sytým jídlem, protože v plném žaludku se alkohol vstřebává pomaleji. Rozdíl „působení“ alkoholu na náš organismus s plným žaludkem může být až dvě hodiny, podle množství a složení stravy. Zároveň platí, že čím máme alkohol studenější, tím je jeho účinek pomalejší.
Takže pozor na teplý grog, čaj se slivovicí/becherovkou a jiné „zahřívací“ nápoje. Nejlepší vstřebatelnost pak mají alkoholy okolo 20-30% alkoholu a „bublinaté“ alkoholické nápoje. Vstřebatelnost alkoholu také závisí na hmotnosti a pohlaví konzumenta. Robustní muž se s pěti panáky alkoholu vypořádá lépe, jak subtilní žena (u žen je metabolismus alkoholu zhruba o 30-40% pomalejší jak u mužů).
Pozn: Nejedená se o radu, jak alkoholu vypít víc, ale jak se ušetřit raním bolestem hlavy, nebo zvracení. Proto prosím nezapomínejte, že když se ráno probudíte po bujarém večeru, Váš organizmus může obsahovat zbytky alkoholu z předešlého večera. Rychlost odbourávání alkoholu je cca 0,12-0,20 promile alkoholu za jednu hodinu. A pokud žádný alkohol ráno nenadýcháte, ve Vaší krvi se může stále nějaký vyskytovat.
A jak urychlit proces střízlivění? To je asi sen každého „pijana“, rada na to ale neexistuje, ani zázračné tabletky ani zázračné metody. Pro náš organizmus je alkohol jed a pokud se dostane do těla, pak mu škodí a tzv. jej intoxikuje. Je třeba si po propitém večeru také naplánovat další den, protože následky bujaré noci mohou trvat déle než jen ráno a lepší počítat s detoxikací celý následující den a raději i celou noc, to podle míry intoxikace (opilosti).
A co tedy zabírá po ránu? Návody jako kyselá okurka, silný vývar nebo šumivá tabletka jsem spíše babské rady. Alkohol je diuretikum, tedy močopudná látka takže s konzumací alkoholu vzniká zvýšená potřeba příjmu tekutin pro organizmus, nejlépe mineralizované neperlivé vody.
Pokud zajdeme do lékárny, můžeme si odnést nějaké léky na zmírnění kocoviny, pozor ale na léky se zvýšeným obsahem paracetamolu, který může ve větších dávkách v kombinaci s alkoholem vyvolat jaterní selhání. Možné je použít ipubrofenový lék, který ale může zapříčinit vznik žaludečních vředů. Každopádně každý lék, který si užijeme, je lepší podat s jídlem, ne nalačno.
Kocovinu je zkrátka potřeba si vytrpět nebo ji prospat a nic na ní nepomůže. Rozhodně v době kocoviny nezvyšujte v dobré víře zrychlení odbourávání alkoholu svou tělesnou aktivitu. Svému tělu tím jen ublížíte, protože nejen, že pracuje, aby se s intoxikací vyrovnalo, zároveň jej vystavíme extrémním podmínkám a snížíte mu jeho detoxikační proces.
Proto, než půjdete slavit, myslete také na další den a na to, jak jej chcete prožít.