6 + 2 možná vysvětlení, proč se na pokožce objevují pigmentové skvrny

Většinou nejsou projevem onemocnění a způsobují nám vrásky pouze z estetických důvodů. Chceme se jich zbavit a předcházet jejich tvorbě, ale většina z nás je proti nim naprosto bezradná. O čem je řeč? O hyperpigmentaci neboli nadměrné tvorbě kožního barviva, která se projevuje vznikem menších i větších ložisek. Máte-li s pigmentovými skvrnami problém i vy, nepřestávejte číst. Prozradíme vám nejčastější příčiny i způsob, jak se jich zbavit.

Koho se pigmentové skvrny týkají?

Hyperpigmentace trápí zejména ženy tmavší pleti. Obecně se však může projevit na pokožce každého člověka. Nejčastějším a hlavním důvodem je UV záření, které stimuluje melanocyty k produkci pigmentu. Barvivo kůži chrání, ale v případě nerovnoměrného rozložení tvoří skvrny. K nejpostiženějším místům patří obličej, předloktí a hřbety rukou. Tedy nejvíce exponovaná místa.

Pigmentové skvrny se mohou vytvořit z následujících důvodů (a jejich vzájemných kombinací):

1. Návštěva solária nebo intenzivní opalování

Pokud ráda a často chytáte bronz, výrazně zvyšujete pravděpodobnost zvýšené tvorby melaninu. K hyperpigmentaci samozřejmě může dojít i nevědomky – třeba při delší jízdě v autě, kdy na kůži dopadá UV záření přes okno. A protože k aktivaci melanocytů dochází následkem všech druhů UV záření, můžete se s pigmentovými skvrnami vrátit i ze solárka.

2. Užívání antikoncepce nebo hormonální substituce

Statistiky dermatologů uvádí, že se pigmentové skvrny objevují u cca 10-20 % žen, které užívají hormonální antikoncepci nebo substituci. Důvodem hyperpigmentace je kolísání hladiny estrogenu a progesteronu.

3. Těhotenství

Příčinou hyperpigmentace během těhotenství je opět hormonální nerovnováha. S pigmentovými skvrnami zvanými chloasma se potká většina žen (až 70 %). Nejčastěji se vyskytují na obličeji.

4. Zjizvení kůže

Hyperpigmentace je typická pro oblasti v okolí jizev, které se mohou na pokožce objevit např. následkem akné nebo kosmetického zákroku. Proto je vhodné o jizvičky důsledně pečovat, i když na jiných místech pokožka sklony k tvorbě flíčků nemá. Spolehlivou formou ochrany je kvalitní krém na pigmentové skvrny.

5. Fotosenzibilizační látky

Citlivost na sluneční záření mohou zvyšovat některé léky nebo éterické oleje. V případě hyperpigmentace vám nezbude, než užívání omezit nebo se dočasně vyvarovat zdrojům UV záření.

6. Genetika

S genetickými predispozicemi nic moc nenaděláte. Pokud jste sklony ke vzniku pigmentových skvrn podědila, musíte se proti slunečním paprskům o to více chránit a v dobu, kdy jsou nejsilnější, trávit ve stínu. Samozřejmostí by měla být účinná fotoprotekce. Například v podobě zmíněného krému s vysokým SPF faktorem.

Aby byl seznam nejčastějších příčin tvorby pigmentových skvrn kompletní, nesmíme zapomenout na nedostatečnou funkci jater (objevuje se v pozdějším věku) a metabolická onemocnění pokožky.