Picollo neexistuje!

Druhů káv je takové množství, že si obyčejný návštěvník kavárny často láme hlavu nad nápojovým lístkem. Českým zlozvykem je pak jednoznačně požadování „picolla“. Picollo v překladu znamená „malý“ a jde v podstatě o český výmysl, nikde jinde na světě se s ním nestkáte. Češi, kteří chtějí vypadat „světově“, u obsluhy stále požadují kávu s tímto názvem, přestože neexistuje.

V poslední době se sice tento výraz začíná z nabídky restauračních provozoven vytrácet, ale když obsluhu oslovíte s tímto požadavkem, určitě Vás pochopí a kávu Vám přinesou. Půjde ovšem o běžné espresso, silnou kávu o objemu 30 ml.

Jaké další druhy kávy známe?

Pro všechny milovníky kávy je to ristretto, nejkoncentrovanější kávový nápoj. Na jeho přípravu se používá stejné množství kávy jako na espresso, tj. 8 – 9 gramů, ale jen poloviční množství vody. Káva je proto skutečně silná.

Espresso doppio je dvojité espresso, které je vytvořené z dvojitého množství kávy (většinou 14 gramů) a její objem je 50 – 70 ml.

Lungo je název pro prodloužené espresso. Je to nápoj z 8 gramů kávy o objemu 60 ml (nebo z 16 gramů o objemu 120 ml).

Mnozí baristé si s ní nevědí rady a řeší tuto zapeklitou situaci tím způsobem, že kávu nechají přepalovat v kávovaru delší dobu, aby přes ni protlačili více vody. Správný postup je však takový, že se káva doplní horkou vodou až v šálku. V lepších provozovnách dostanete malou konvičku s horkou vodou, abyste si mohli kávu doladit dle své chuti.

Americano je hodně ředěná káva, běžně se jedná o poměr 1:5. Pokud budete v kavárně požadovat „velké espresso“, americano je to nejvhodnější, co na svoji žádost můžete dostat. Připravuje se buď přidáním vody do již hotové kávy nebo naopak (v tom případě se jedná o „long black“).

Je libo mléko?

Espresso macchiato je klasické espresso, servíruje se však v šálku o objemu 80 ml, který je až po okraj doplněný mléčnou pěnou.

Oblíbené cappuccino je nápoj o objemu 150 – 180 ml, který je tvořený z espressa, horkého mléka a mléčné pěny, která by měla být sametová, bez velkých bublinek a neměla by vyčnívat do kopce, ale kopírovat okraj šálku. Zruční baristé Vám na mléčnou pěnu namalují obrázek uměním zvaném „latte art“. Dalším českým nešvarem je sypání mléčné pěny na cappuccinu skořicí nebo kakaem.

Flat white je poněkud silnější cappuccino, které se zrodilo v Austrálii. Jde v podstatě o dvojité espresso doplněné teplým mlékem s mléčnou pěnou.

Caffé latte je mléčný nápoj se slabým podílem kávy, většinou o objemu více než 250 ml. Připravuje se do šálku s ouškem a je tvořený espressem (30 ml) a mléčnou pěnou.

Latte macchiatto se servíruje ve vysoké sklenici s ouškem, aby vynikly barevné vrstvy nápoje. Připravuje se totiž tak, že se napění asi 200 ml mléka, kdy se na jeho povrchu usadí hustá mléčná pěna. Přes ni se do sklenice nalije espresso, které se usadí uprostřed a vytvoří tak kávovou vrstvu mezi dvěma mléčnými. Při objednávání (nejen v zahraničí, ale i Česku) se vyvarujte zjednodušování názvů na „latte“.

V českých provozovnách by Vám mohli přinést jak caffé latte tak latte macchiato, ale třeba v Itálii by Vám přinesli pouze mléko.

Další druhy káv

Turecká káva je dalším českým výmyslem. V pravém slova smyslu se nejedná o mletou kávu zalitou horkou vodou. Připravuje se v malé konvičce, džezvě, kdy se mletá káva zalije studenou vodou, zahřívá k bodu varu a odstaví. Tento postup se opakuje celkem třikrát.

Mocca káva se připravuje v mocca kávovaru, konvičce zvané Bialettca. Do spodní části se nalije voda, do sítka se vloží mletá káva,  která se postupným zahříváním tlačí do horní části konvičky, kde vznikne espresso.

Oblíbené jsou i kávy se šlehačkou. Klasikou je káva vídeňská, ale i alžírská, která se podává i s vaječným likérem.

Irská káva je potom silný kávový nápoj se třtinovým cukrem, panákem irské whisky a vysokou vrstvou ušlehané smetany.

V letním období přijde vhod i ledová káva se zmrzlinou nebo frappé. To pochází z Řecka a jde o našlehaný nápoj z kávy s ledem, který může být doplněný cukrem a mlékem.