Pijete příliš mnoho vody? Špatně!

Pijete příliš mnoho vody? Špatně!

Dodržovat pitný režim je správné. Ale je určitá hranice, která je nebezpečná. Poradíme vám, kolik vody je pro tělo dobře a kolik už ne.

Jednoduše hyperhydratace

Autor obrázku: Cam Switzer

Přehnanému pitnému režimu se říká „převodnění“ (odborně hyperhydratace). To se může stát, když za krátkou dobu vypijete více než sedm litrů vody. V těle se pak při převonění aktivují regulační mechanismy a to hormonální. V takovémto případě „dostávají zabrat“ ledviny. Sodík v krvi klesá, tudíž i krevní tlak, močový měchýř je přetížený a poté chodíte stále často na záchod.

Není snadné stanovit množství, kolik je tak akorát. I odborníci se přesné odpovědi vyhýbají. Příjem tekutin totiž závisí i na pohlaví a věku, fyzické aktivitě a její délce, prostředí (teplotě, suchu, vlhku), intenzitě, ale také na hmotnost a způsob stravování.

Příznaky nadbytku vody

Časté močení (vícekrát než jednou za 2h), zduřelé krční žíly, edémy, přetížení oběhu ledvin, zvýšení hmotnosti bez vzestupu příjmu energie. Problémy s krevním tlakem.

Jak zjistíte, zda pijete dostatečně?

Zjistíte to podle množství moče a její barvy. Barva moče by měla být světle žlutá.

Sytě jantarová moč a malé množství je důkazem nedostatku tekutin. Trvá-li to déle, můžete očekávat problémy (bolest hlavy a zad, suchá až povadlá pleť a později se mohou objevit i žlučové kameny a zácpa). Za den byste měli vymočit 1 – 1,5l moči.