Menstruace rozhodně není nic příjemného a doba, kdy má přijít v nás vyvolává deprese, bolesti, jsme nafouknuté, nervózní a podrážděné. Přežít toto období v klidu je tedy takřka nemožné. Je to období, které nás vysloveně otupí a znemožní nám nejen různé aktivity, ale znemožní nám i být pozitivně naladěni. Pokračovat ve čtení „Jak přežít menstruaci“
Štítek: menstruace
Tampóny, nebo vložky?
Jestli používat menstruační tampóny, nebo vložky je otázka, kterou řeší mnoho žen. V první řadě záleží velmi na tom, co nám osobně nejvíce vyhovuje. Mnohdy se říká, že tampóny nám mohou uškodit a mohou být zdrojem infekce. Ano, to skutečně mohou, ale pouze tehdy, když je neměníme pravidelně a necháváme je uvnitř těla déle, než bychom měly. Pokračovat ve čtení „Tampóny, nebo vložky?“
Premenstruační syndrom
Premenstruační syndrom
Vědci se domnívají, že PMS, tedy premenstruační syndrom, který každá dívka a žena jednou měsíčně zažívá před menstruací, pochází z nerovnováhy estrogenu a progesteronu. Nedostatek progesteronu spolu s přebytkem estrogenu způsobuje, že v mozku se změní množství látek, které mají kontrolu nad náladou a bolestí. To se pak projeví jako už známé neskutečné bolesti, žravost a náladovost.
Pokud bys chtěla příznaky PMS alespoň trochu zmírnit, měla bys dbát na dostatečný přísun vápníku a hořčíku, který zklidňuje nervy, doplňuje ale i chybějící látky v mozku, takže pak nejsi tolik náladová, nebolí tě hlava, podbřišek a nemáš takovou potřebu jíst. Nejvíce vápníku a hořčíku najdeš v mandlích, datlích a sezamu – nemusíš se ale jenom omezovat na samotné zobání oříšků, můžeš používat i oleje (dvakrát denně si dej lžičku mandlového a lžičku sezamového oleje), uvidíš, jak ti prospějí.
Bylinky
Na premenstruační syndrom pomáhají ale i některé bylinky. Zajímá tě, jak je použít?
Čaj
Pokud trpíš na velké bolesti, týden před menstruací dvakrát denně pij tento čaj: přelij vroucí vodou jednu lžičku kontryhelu, jednu lžičku drmku obecného a jednu lžičku řebříčku. Nech čaj 10 minut vylouhovat a pij po douškách.
Pokud ale naopak trpíš na nadýmání, můžeš si pomoct fenyklovým či kmínovým čajem. Stačí kmín či fenykl přelít vroucí vodou, nechat 10 minut vylouhovat, přecedit, a popíjet po doušcích.
Zázraky umí udělat i termofor naplněný teplou vodou, který si přiložíte na břicho. Křeče se zmírní, břicho se uvolní.
Aromaterapie
Je známo, že aromaterapie dokáže tělo uvolnit – hlavně levandulový a gerániový éterický olej. Zmíní nervozitu, proměnlivé nálady apod.
Také jsou známy Bachovy květové esence, které mají na PMS velmi pozitivní vliv, uklidňuje emoce apod. Někteří vědci se dokonce domnívají, že PMS je spouštěč emocí, např. potlačené křivky nebo smutku – mohl by pomoct i terapeut.
Hudba
Pokud nechceš experimentovat nebo zkoušet bylinky, můžeš si pomoct i relaxováním u klidné hudby – zpěv ptáků, delfínu, zvuk mořských vln, praskání ohně, šumění lesa apod. Taková hudba hlavně pomáhá při stresu, depresích a úzkosti, ale i při nervozitě či nevyrovnanosti.