6 nezdravých návyků tak špatných, jako je kouření

Nekouříte? Nezáleží na tom. I tak byste mohli svému zdraví škodit.

Ne tak rychle! Vypadá to, že každý den nové a nové studie konstatují, že tyhle zvyky jsou ještě horší, než kouření. Ať už je to to, že celý den sedíte nebo jíte příliš mnoho tuku. Je zde nějaká legitimita těchto tvrzení?

Následující nezdravé návyky se velmi blíží ublížení od cigaretového kouře nebo mohou způsobovat rakovinu. Jsou rovnocenným soupeřem s kouřením. Naštěstí se jedná o snadno opravitelné návyky ve vašem každodenním životě, takže vaše srdce a plíce mohou být rádi, že to ve skutečnosti není kouř.

Prosedět celý den

Autor obrázku: kevin ryder

Dokonce, i když cvičíte pravidelně, návyky sezení po delší dobu, ať už u stolu nebo v autě, je stále více spojeno s řadou zdravotních problémů. Podle Alberta Health Services onkologické péče v Kanadě, nečinnost je spojena s téměř 160.000 případy rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a rakoviny plic každý rok. Asi 2/3 těchto případů rakoviny jsou také v důsledku kouření.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Ať je to zvyk, dělat si přestávky u pohybu při práci, zkoušejte to častěji, abyste se sezení vyhnuli co nejvíce. Doma odolejte pokušení, abyste co nejvíce času trávili před televizí. Zajděte si na krátkou procházku kolem bloku pro relaxaci, nebo můžete pár minut strávit čištěním, naplánujte si hodinku v posilovně s kamarádkou atd.

Jíst příliš mnoho masa a sýrů

Živočišné bílkoviny jsou bohaté na IGF-1, růstového hormonu, který může podpořit růst rakovinových buněk. A studie z University v Kalifornii zveřejněné v časopise Metabolismus zjistili, že lidé na živočišné proteinové dietě během středního věku byly 4x více ohroženi, že zemřou na rakovinu, než lidé s nízkoproteinovou dietou s rizikovým faktorem úmrtnosti srovnatelným s kouřením.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Nahraďte některé z vašich živočišných proteinů vegetariánskými zdroji bílkovin. Stejná studie zjistila, že strava s vysokým obsahem bílkovin na rostlinné bázi, jako jsou fazole, které mají hladinu bílkovin, které odpovídají některým masům, nespustily stejný nárůst výskytu rakoviny. Obecně platí, že ve středním věku dospělí mají jíst o 0,8 g bílkovin na každé 2 kg tělesné hmotnosti denně.

Zajímavé je, že studie zjistila, že jakmile se přehoupnete přes věk 65 let, jíst hodně živočišných bílkovin není tak škodlivé, protože produkce IGF-1 se začíná zpomalovat.

Vaření na zemním plynu

Pokud jste jedním z 34 procent, jejichž domov je vybaven plynovým sporákem, jste stále v blízkosti oxidu uhelnatého, oxidu dusičitého a formaldehydu pokaždé, když vaříte jídlo. Stejné tři znečišťující látky jsou běžné v pasivním cigaretovém kouři. V dalších studiích bylo zjištěno, že všechny tři kontaminující látky v domácnostech s plynovými sporáky pravidelně překračují pokyny v oblasti veřejného zdraví.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Používejte odvětrávání, elektrický sporák nebo varnou desku. Ventilační rozsah plynu může snížit hladinu znečišťujících látek o 60 až 90 % a to i v případě, že je ventilátor slabší. Velmi dobrými pomocníky v kuchyni a také v dnešní době hodně oblíbené jsou digestoře, které pomáhají zachytit největší znečištění ze zadních hořáků.

Vaření na špatném oleji

I když se můžete spolehnout na elektrický sporák ve vašem domě, nejste imunní vůči znečišťujícím účinkům vašeho vaření. Studie o restauračních a bytových kuchyních ukázaly, že vaření při vysoké teplotě na rostlinném oleji uvolňuje částice, aldehydy a polycyklické aromatické uhlovodíky, všechny sloučeniny nalezené v cigaretovém kouři a souvisí se záněty dýchacích cest.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Vyberte si správný olej na vaření, který se nejlépe hodí pro vaše potřeby. Například olivový olej není vhodný pro smažení na vaření při vysokých teplotách, ale je v pořádku pro vaření při nízkých teplotách nebo pro salátové zálivky. Avokádový je ideální pro vysoké teplotní vaření. Vždy se podívejte na oleje, které si kupujete a ujistěte se, že odpovídají vašim potřebám. A nezapomeňte pustit si větřák!

Solárium

Autor obrázku: Stan Dalone & Miran Rijavec

Nedávná studie odhalila, že tenhle způsob opalování způsobuje zhruba 420.000 případů rakoviny kůže jen v USA a ve srovnání s kouřením, které způsobuje 226.000 případů rakoviny plic, je to mnohem více.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Naučte se milovat svoji vlastní pleť, což je pro vás krok číslo jedna. Ale pokud si chcete opravdu dopřát nějaký ten přirozený lesk, jezte více mrkve a rajčat. Studia totiž naznačují, že obě potraviny jsou bohaté na karotenoidy, které zlepší vaši barvu pleti a nebudete se muset starat o vystavení pokožky samoopalovacím sprejům, soláriu atd.

Nedostatek spánku

Chronický nedostatek spánku vyvolává vysoký krevní tlak, infarkty, mrtvice, obezitu, a řadu dalších zdravotních problémů. Jedna studie dokonce zjistila, že pokud se vám nedostane alespoň šest nebo sedm hodin spánku, vede to k míře stejné úmrtnosti jako na úrovni kuřáků. Nekvalitní nebo roztříštěný spánek vás nemusí nutně zcela probudit, ale cyklus ze světa hlubokého spánku a jeho přerušení může urychlit růst nádorů.

DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Nepředpokládejte, že být unavený je normální. Pokud máte pocit, že nemáte dostatek spánku pravidelně, poraďte se se zdravotním pracovníkem, aby zjistil, zda můžete trpět spánkovou apnoi, která ruší váš spánek.

Spánek – škodí ho moc i málo

Určitě to znáte, všeho moc škodí. A platí to i u spánku. Jenomže ani nedostatek ničemu neprospívá.

Autor obrázku: cvc_2k

Spánek je spolu s kvalitní stravou a fyzickou aktivitou jedním ze základních pilířů pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pokud budete špánek šidit, a je jedno jestli kvůli zábavě nebo práci, můžete si zakládat na velký problém. Jenomže, co když trpíte opakem a máte spánku až příliš? To také není zdravé!

S nedostatkem spánku je vám to určitě jasné. Řada studií potvrdila, že krátký spánek zvyšuje riziko některých onemocnění a zdraví není prospěšný. Pokud ale spíte velmi dlouho, nejsou prokázány negativní účinky až tolik jednoznačně, přesto se ale řada odborníků shoduje na tom, že ani to zdraví neprospívá. A na jaké problémy si můžete zadělat?

Riziko cukrovky zvyšuje jak nedostatkem spánku, tak i jeho přebytek.

Pokud trpíte na časté bolesti hlavy, tak určitě sami dáte za pravdu, že vám dlouhý spánek o víkendu nebo dovolené nedělá dobře. Nadbytek spánku bolesti hlavy jenom podporuje. Pokud vás ale bolí záda, tak byste se také neměli neustále rochnit v posteli a snažit se to vyležet, protože právě z toho vás bolí záda nejvíce. Na bolest zad je nejvíce doporučována fyzická aktivita a od dlouhého spánku je jenom a jenom odrazováno.

Většina lidí si deprese spojuje hlavně s nespavostí, ale zhruba 15 % pacientů, kteří trpí depresí, spí naopak nadmíru. Dlouhý spánek depresi může zhoršovat a platí to i naopak – nedostatek spánku může někdy dočasně zlepšit náladu.

Dlouhý spánek je často spojován i se srdečními onemocněními. Lékaři zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale pokud lidé spí až příliš, zvyšuje se u nich například riziko infarktu myokardu.

Autor obrázku: Parker Knight

Pokud spíte málo nebo naopak hodně, zvyšuje se u vás riziko obezity – a to jak u dětí, tak u dospělých. Pokud tedy toužíte se zbavit nadbytečných kilogramů, kromě cvičení a zdravého jídla si udělejte i čas na pořádný odpočinek. Ale nepřehánějte to s ním. Mnoho doktorů se dohaduje, proč je nedostatek spánku právě s obezitou tolik spojován a důvod přitom může být až přehnaně jednoduchý – nevyspalí lidé nemají energii na cvičení a navíc, protože jsou většinu času vzhůru, tak mají více času na jídlo a neustále mají na něco chuť. Navíc si jídlo dopřávají i v nočních hodinách, kdy by se mělo jíst už s mírou. Nedostatek spánku také mění hladiny některých hormonů, což přispívá častějšímu pocitu hladu.

Kolik by toho měl člověk tedy naspat? Hodnoty se mění podle věku, předškolní děti potřebují naspat 9 až 10 hodin v noci a k tomu 2 až 3 hodiny přes den, u školních dětí se to pohybuje od 9 do 11 hodin. Dospělí lidé pak mají naspat 7 až 8 hodin denně.

Dobu spánku mohou ovlivnit ale i jiné okolnosti, těhotné ženy na počátku těhotenství například potřebují více spánku nebo je potřeba doplnit spánkový deficit, pokud jste toho v přechozích dnech tolik nenaspala. Nebo pokud váš spánek není dostatečně kvalitní, je potřeba ho doplnit lepším.

Spánek by totiž neměl být jenom dostatečně dlouhý, ale i klidný a nepřerušovaný. Jen tak se probudíme svěží a jako znovuzrození do druhého dne.