Nemůžete usnout, nebo spát? Naučte se dodržovat spánkovou hygienu

Autor obrázku: Jhayne

Mladí i starší lidé mají stále více potíže se spánkem. Někdo nemůže usnout, je schopen hodiny se převalovat v posteli a spánek ne a ne přijít, někdo usne na pár hodin, ve dvě v noci se probudí a do páté hodiny je vzhůru. Chvíli před vstáváním usíná, aby byl po pár desítkách minut buzen budíkem.

Následuje nevyspání, únava, špatné výkony ve škole nebo zaměstnání, špatná nálada až deprese z neustálého koloběhu a následků z nevyspání.

Volba prášků na spaní by měla být poslední, která vás napadne. Hypnotika, jak se říká těmto lékům, způsobují ospalost i přes den a dlouhodobé užívání hrozí závislostí! Zkuste proto určitě nejdříve odstranit chyby, které děláte a až nepomůže tohle, poté se obraťte na odborníka.

Vědomě zklidněte své dny

Žijeme v uspěchané době, v práci i škole po nás chtějí stoprocentní výkony, musíme být akční, boje schopní, stále připraveni, sršící novými nápady…  V zimě je to o to horší, protože pokud jsme nevyspaní a ještě je nám chladno, je stále šero a slunce takřka nesvítí, o to větší je zde hrozba vypuknutí špatné nálady, později deprese. Lehce jsme unavení, nic nás nebaví.

Měli bychom si naordinovat vitamíny, které náš organismus posílí a osvěží, nezapomínat na dostatečný pitný režim. Rozhodně za to nepovažujte přeslazené limonády, kávu, černý čaj a jiné nevhodné nápoje. Nejlepší je čistá voda z kohoutku, případně nápoje bez cukru.

Nemůžete-li spávat, mělo by vaše tělo začínat odpočívat už pět hodin před odchodem do postele. Omezte odpolední běhání, posilovnu a jiné fyzické aktivity, anebo si je přesuňte do jiných denních hodin.

Příprava ke spánku

Začátky bývají těžké a i opětovné naučení se správnému usínání asi nepůjde hned tak. Večer se rozhodně nedívejte na akční filmy, celkově televizi byste měli večer omezit. Rozhodně nepatří do ložnice. Vaše mysl pak nemá postel spojenou se spánkem, ale pozorností k televizi.

Autor obrázku: Parker Knight

Hodinu před spaním si můžete naopak číst něco pohodového, příjemného, žádné těžké žánry. Nechcete přece vaši mysl nastartovat.

Vyvětrejte si v ložnici, protřepejte polštář i peřinu, připravte si pití na stolek, abyste nemuseli opouštět postel, budete-li mít žízeň.

Dodržujte stejné rituály. Už jako malí je měli lidé rádi, ale v dospělosti na to zapomínají. Přitom návrat k rituálům, řádu, znovu navede nás i naši mysl do klidu a pohody, tam, kde si přejeme.

Neusínejte s rozsvíceným světlem, vaši mysl to ruší, ať chcete, nebo ne. Dobré je i zatemnění oken, tak vás nebude rušit světlo zvenčí. Je-li vaše ložnice u rušné ulice, zauvažujte o koupi venkovních žaluzií, které výrazně eliminují hluk a v podstatě nepropustí světlo.

Pomozte si vůní a bylinkami

Pomocné můžou být i relaxační koupele obohacené o různé vonné oleje nebo pěny. Od věci není ani čaj na uklidnění a podporu spánku, který najdete v lékárnách. Obsahuje například třezalku, kozlík lékařský, chmel, mučenku…

K dostání jsou i doplňky stravy, které obsahují různé bylinné směsi.

 

Nenechte si rušit klidný spánek a trápit se dlouhým usínáním. Odhodlejte se co nejrychleji, nakupte dobré čaje, vonné oleje, nové povlečení, dobrou knížku a užijte si pár klidných večerů. Uvidíte, že pokud pár týdnů vytrváte, váš spánek se vrátí i bez pomoci návykových léků na spaní.

Spánek – škodí ho moc i málo

Určitě to znáte, všeho moc škodí. A platí to i u spánku. Jenomže ani nedostatek ničemu neprospívá.

Autor obrázku: cvc_2k

Spánek je spolu s kvalitní stravou a fyzickou aktivitou jedním ze základních pilířů pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pokud budete špánek šidit, a je jedno jestli kvůli zábavě nebo práci, můžete si zakládat na velký problém. Jenomže, co když trpíte opakem a máte spánku až příliš? To také není zdravé!

S nedostatkem spánku je vám to určitě jasné. Řada studií potvrdila, že krátký spánek zvyšuje riziko některých onemocnění a zdraví není prospěšný. Pokud ale spíte velmi dlouho, nejsou prokázány negativní účinky až tolik jednoznačně, přesto se ale řada odborníků shoduje na tom, že ani to zdraví neprospívá. A na jaké problémy si můžete zadělat?

Riziko cukrovky zvyšuje jak nedostatkem spánku, tak i jeho přebytek.

Pokud trpíte na časté bolesti hlavy, tak určitě sami dáte za pravdu, že vám dlouhý spánek o víkendu nebo dovolené nedělá dobře. Nadbytek spánku bolesti hlavy jenom podporuje. Pokud vás ale bolí záda, tak byste se také neměli neustále rochnit v posteli a snažit se to vyležet, protože právě z toho vás bolí záda nejvíce. Na bolest zad je nejvíce doporučována fyzická aktivita a od dlouhého spánku je jenom a jenom odrazováno.

Většina lidí si deprese spojuje hlavně s nespavostí, ale zhruba 15 % pacientů, kteří trpí depresí, spí naopak nadmíru. Dlouhý spánek depresi může zhoršovat a platí to i naopak – nedostatek spánku může někdy dočasně zlepšit náladu.

Dlouhý spánek je často spojován i se srdečními onemocněními. Lékaři zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale pokud lidé spí až příliš, zvyšuje se u nich například riziko infarktu myokardu.

Autor obrázku: Parker Knight

Pokud spíte málo nebo naopak hodně, zvyšuje se u vás riziko obezity – a to jak u dětí, tak u dospělých. Pokud tedy toužíte se zbavit nadbytečných kilogramů, kromě cvičení a zdravého jídla si udělejte i čas na pořádný odpočinek. Ale nepřehánějte to s ním. Mnoho doktorů se dohaduje, proč je nedostatek spánku právě s obezitou tolik spojován a důvod přitom může být až přehnaně jednoduchý – nevyspalí lidé nemají energii na cvičení a navíc, protože jsou většinu času vzhůru, tak mají více času na jídlo a neustále mají na něco chuť. Navíc si jídlo dopřávají i v nočních hodinách, kdy by se mělo jíst už s mírou. Nedostatek spánku také mění hladiny některých hormonů, což přispívá častějšímu pocitu hladu.

Kolik by toho měl člověk tedy naspat? Hodnoty se mění podle věku, předškolní děti potřebují naspat 9 až 10 hodin v noci a k tomu 2 až 3 hodiny přes den, u školních dětí se to pohybuje od 9 do 11 hodin. Dospělí lidé pak mají naspat 7 až 8 hodin denně.

Dobu spánku mohou ovlivnit ale i jiné okolnosti, těhotné ženy na počátku těhotenství například potřebují více spánku nebo je potřeba doplnit spánkový deficit, pokud jste toho v přechozích dnech tolik nenaspala. Nebo pokud váš spánek není dostatečně kvalitní, je potřeba ho doplnit lepším.

Spánek by totiž neměl být jenom dostatečně dlouhý, ale i klidný a nepřerušovaný. Jen tak se probudíme svěží a jako znovuzrození do druhého dne.