Vlastní obchod s potravinami – splňte si svůj sen!

 

 

 

business-926221_1920

Snili jste vždy o tom, že jednou budete mít svůj vlastní obchůdek s potravinami? Sny jsou od toho, aby se plnili! Než se ale dáte do realizace, promyslete si, jak by obchod měl vypadat, co v něm budete chtít prodávat a jaké vybavení k tomu budete potřebovat.

 

Vyřízení živnosti

170106-28196-1Mít svůj vlastní obchod je spojené s podnikáním a k tomu tedy budete potřebovat živnost. Tu si zřídíte na Živnostenském úřadě. Provozování obchodu spadá do volných živností, tudíž nebudete muset prokazovat žádnou odbornou způsobilost. Jako živnostníci budete muset splňovat pouze všeobecné podmínky.

 

V případě, že budete chtít mít ve své prodejně zaměstnance, tak kvůli manipulaci s potravinami musí být zdravotně způsobilí. Dále budete klást důraz na správné skladování potravin. To znamená, že veškeré potraviny musí být uskladněny v odpovídajících prostorách, jako jsou chladící boxy, čisté a suché sklady a další potřebné prostory potřebné ke skladování.

 

Požadavky na prostory (vyhláška Ministerstva zdravotnictví)

V nemovitosti, kde se bude vaše prodejna nacházet, musí být podle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví zavedena v dostatečném množství tekoucí pitná voda, která vyhovuje požadavkům stanoveným zvláštními právními předpisy. Rovněž musí být v nemovitosti zajištěna teplá tekoucí voda připravená z pitné vody o teplotě alespoň 45 °C.

 

Chcete-li v prodejně používat led, musí být vyroben z pitné vody (viz požadavky na pitnou vodu výše) a musí s ním být manipulováno v souladu s požadavky na nebalené potraviny. Dále musíte mít v prodejně zajištěno dostatečné přirozené nebo umělé osvětlení s normovými hodnotami. To znamená, že musí odpovídat dané práci, nesmí oslňovat a zkreslovat barvu potravin.

 

Prodejna musí být dostatečně větraná kvůli snížení teploty z použitého vybavení a zajištění čistého vzduchu, který neovlivní potraviny kontaminací, neobsahuje prach a různé pachy.

 

Vybavení obchodu

Pokud si chcete otevřít prodejnu, bez potřebného vybavení se neobejdete. Po vyřízení veškerých papírů, které k provozu prodejny potřebujete, a sehnání vhodných prostor vás čeká jejich vybavení.

 

Potřebné vybavení:

  • pokladna,
  • regály na potraviny,
  • chladící boxy
  • váhy na ovoce a zeleninu.

 

Pokladna

V žádném obchodě nesmí chybět pokladna. woman-hand-smartphone-desk (1)                                        Na trhu je k dostání několik druhů pokladen. Než nějakou vyberete, je třeba se zamyslet nad tím, zda dáte přednost klasické levnější pokladně, nebo zainvestujete a pořídíte do obchodu pokladní systém, díky kterému budete mít přehled o stavu zboží, množství prodaného sortimentu, případně bude vybavena i vážícím systémem, tudíž vám odpadne pořízení vah na zeleninu a ovoce.

 

Regály do obchodu

Dalším nepostradatelným vybavením jsou prodejní regály, které slouží k výstavě veškerého zboží v obchodě. Na trhu je opět velké množství druhů regálů:

  • přístěnné,
  • oboustranné,
  • rohové,
  • umístěné v prostoru.

 

Než však nějaké regálové systémy vyberete, je důležité zaměřit se na následující – na praktičnost, životnost, design, odolnost, vhodnost pro skladování potravin, hmotnost a nosnost. Určitě se zamyslete také nad případnou vlhkostí v prostředí, která pak může způsobit korozi u regálů.

 

Skvělou volbou jsou univerzální regály do prodejny, které jsou vhodné do malých, středních i větších obchodů.

 

Chladící boxy na potraviny

Stejně jako regály budete potřebovat i chladící boxy, které slouží k uskladnění chlazených a mrazených potravin. V dnešní době seženete chladící boxy v různých rozměrech. Dají se pořídit i takové, které budou řešeny přesně podle vašich přání na míru. Při výběru se zaměřte nejen na vzhled a rozměry, ale třeba také i na energetickou náročnost.

 

Pultový prodej

Pokud chcete ve své prodejně prodávat maso, uzeniny, sýry, chlebíčky a různé zákusky, pak k tomu budete potřebovat vhodný chladící pult, který udrží potraviny čerstvé. Na výběr máte ze samoobslužných pultů nebo pultů s obsluhou. V tomto směru záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Stejně jako u chladících boxů, i zde dávejte pozor na energetickou náročnost pultu a potřebné rozměry.

 

Váhy

V případě, že jste si nepořídili pokladu se zabudovanou váhou, pak budete muset pořídit obchodní váhu, aby si zaměstnanci u pultového prodeje nebo přímo zákazníci mohli zvážit určité množství nabízených produktů (např. ovoce, zeleninu, ale také maso, sýry, uzeniny atd.). K tomu se váže i nutnost pořídit si vhodné vozidlo s transportním chlazením, které vám poslouží k přepravě čerstvých, chlazených a zmrazených potravin.

 

Za poskytnuté informace k článku děkujeme firmě UNIregály.cz – prodejní regály a regálové systémy.

Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

Vietnamští prodejci – je od nich vše opravdu špatné?

 

Lidé mají na tyto prodejce různé názory. Někteří jsou na ně vyloženě alergičtí a nikdy by si od nich nic nekoupili, jiní je nijak neřeší a občas u nich něco koupí a někteří je mají velice v oblibě a nakupují u nich velmi často. Setkávám se také s různými názory na kvalitu jejich zboží. Pokud se jedná o oblečení/věci do domácnosti, tak někteří lidé zastávají názor, že kvalita jejich zboží je strašná, a proto si tam nikdy nic nekoupí. Jiní tvrdí, že kvalita jejich zboží je shodná s kvalitou z určitých značkových obchodů. Dnes se dokonce setkáváme s těmito prodejci i v obchodech s potravinami/drogerií, které dle mého názoru, lidé kritizují nejvíce, jelikož podle nich berou práci českým prodejcům. Jaká je ale pravda? Zkusila jsem trochu zapátrat, jak tomu opravdu je.

Je kvalita oblečení opravdu tak špatná?

Na začátku je třeba říct, že každý obchodník je jiný. Můžeme se setkat s velmi příjemnými Vietnamskými prodejci a zároveň také s velmi nepříjemnými. Myslím, že tuto zkušenost má každý z nás a to nejen s těmito prodejci. Lidé často kritizují kvalitu jejich zboží, která není sice úplně perfektní, ale neuvědomují si, že se jedná o stejné zboží, které nakupují v některých značkových obchodech. Je dokázáno, že zboží od těchto prodejců je shodné s obchody New Yorker, H&M, Terranova, C&A apod. Tohle si ale spousta lidí vůbec neuvědomuje a myslí si, že nakupují v super značkových obchodech.

Já osobně nakupuji, jak u Vietnamských obchodníků, tak i ve výše zmíněných obchodech a musím konstatovat, že ta kvalita je opravdu stejná. Dokonce bych si dovolila tvrdit, že v NY a Terranově je kvalita oblečení ještě horší, než u samotných Vietnamských obchodníků.

U Vietnamských obchodníků bych určitě vyzvedla kvalitu jejich kalhot. Dá se říct, že kalhoty nenakupuji nikde jinde, jak u nich, jelikož mi perfektně sedí. Jejich velikosti mi vždy skvěle padnou a také délka kalhot je tak akorát. V obchodech jako je NY, C&A, H&M apod. si absolutně kalhoty nevyberu, jelikož mi jejich velikosti nesedí. Když už mám kalhoty dobré přes pas a boky, mám je široké na stehnu, když je mám dobré přes stehna, mám je široké v pasu a bocích. V jediné Terranově mi kalhoty celkem sedí, ale dát za ně 800 Kč? Tak to opravdu ne, když je ve Vietnamském obchodě mohu koupit za 300 Kč. A kvalitou jsou totožné a vydrží stejnou dobu, někdy i déle.

Zbytek oblečení, ať už se jedná o trička, svetry, bundy, kabáty, tak jsou na tom podobně, jako v obchodech, které jsem vyjmenovala výše. Akorát cena je o dost nižší. Kvalita je ale opravdu stejná. Od lidí jsem slyšela velkou chválu na spodní prádlo, které je kvalitní, hodně vydrží a já s tím musím jen souhlasit. V obchodech typu NY, C&A apod. si vyberu jen málokdy, jelikož mi většinou nic nesedne. Sama jsem se přesvědčila o tom, že kvalita v těchto obchodech je mizerná, jelikož mi konkrétně podprsenka vydržela o půlku kratší dobu, než z Vietnamského obchodu. A dávat za podprsenku 350 Kč, když ji mohu mít za 99 Kč? A ještě v lepší kvalitě? Ne, děkuji.

Zapomněli jsme ještě na jednu věc a to je obuv. Ta je nejčastěji předmětem kritiky. Je pravda, že některé boty od nich nevydrží opravdu vůbec nic. Ale s klidným svědomím mohu říct, že boty z Deichmannu nebo CCC vydrží někdy ještě méně. Kvalita je ještě horší, než u Vietnamských prodejců. Lidé ale přesto raději půjdou do Deichmannu nebo CCC, dají za boty 800 Kč a vůbec si neuvědomí, že podobné boty by za půlku ceny a se stejnou kvalitou koupili právě ve Vietnamském obchodě.

 

Jak jsou na tom potraviny/ovoce/zelenina a drogerie?

V poslední době často narážíme na obchody s potravinami a ovocem, které vlastní právě Vietnamští prodejci. Řada lidí je proti těmto obchodům, jelikož lidé zastávají názor, že tito lidé berou práci našim lidem. Pár takových obchodů jsem také navštívila a musím říct, že kvalita je opět kolikrát lepší než v supermarketech a jiných obchodech. Ovoce a zelenina jsou většinou ve skvělém stavu, čerstvé a za rozumnou cenu. To samé platí o potravinách . Krom toho, jsou tyto obchody otevřené i tehdy, kdy je už většina obchodů zavřená.

Někteří Vietnamští prodejci prodávají i drogerii. Mnoho lidí by si u nich z drogerie nic nekoupili, jelikož si myslí, že se jedná o padělky. Ale není to pravda. Tito obchodníci drogistické zboží nakupují za velmi výhodné ceny např. v Německu a pak ho zde prodávají. Proto se může stát, že na obalech nenajdeme český návod. Jedná se ale o stejné zboží, jaké najdeme v drogeriích, akorát s větším cenovým rozdílem, jelikož drogerie na tomto zboží mají vysoké provize. Rozdíly jsou někdy opravdu velké, např. šampon Gliss Kur koupíme v drogerii zhruba za 79 Kč, u Vietnamských obchodníků cca za 50 Kč.

 

Čím se liší od českých prodávajících?

Tito prodejci se neliší od českých prodávajících pouze vzhledem, ale hlavně pracovitostí! Viděli jste někdy českého prodejce, který by už v 5 hodin ráno jel na trh s ovocem/zeleninou, otevřel svůj obchod v 6:30 h a zavřel ve 22 h večer? Nebo prodejce, který svůj obchod s oblečením otevře i o hodinu dříve? Já opravdu ne.

Zároveň se tito prodejci liší i větší ochotou pomoci nám. Naši velikost bot budou hledat klidně i 10 minut, jen aby ji našli a když ji nenajdou, ještě se nám omluví. V mém okolí je jedna rodina, která vlastní obchod s oblečením a obuví. Jsou neskutečně ochotní a milí. Rádi vám s čímkoliv poradí, cokoliv vám opraví (i věc, kterou jste si u nich nekoupili), zadarmo vám zkrátí kalhoty, které si u nich koupíte, reklamace není žádným problémem. Pokud chcete například manželovi koupit kalhoty, nejste si jistá, zda mu budou sedět, tak pokud vás lépe znají, klidně vám kalhoty půjčí domů, ať si je manžel vyzkouší a jestli je bude mít dobré, tak ať je přijdete zaplatit. Když je nebude mít dobré, tak je vrátíte. Viděli jste to někde? Já ne. Je třeba ale podotknout, že se jedná o vesnici, zde jsou lidé ještě pořád trochu jiní, než ve městě.

Jako mínus bych zmínila, že je u nich občas problém s reklamací. Není to sice všude, ale také na to můžeme narazit. Tito obchodníci totiž často nedávají paragony k zboží a díky tomu pak nastává problém s reklamací, jelikož když nemáte paragon, nic vám nevyreklamují. Správně by měli ke každému zboží účet dát, ale nedávají. Pokud si o něho ale zažádáme, vždy ho vydají, a proto bychom si o něho měli vždy raději říct, abychom předešli zbytečným komplikacím s reklamací. Tento můj článek nesmíte brát doslova a do písmene, jelikož všichni tito obchodníci nejsou stejní. Také jsem potkala řadu těch, kteří příjemní opravdu nebyli, nutili mi zboží a byli neodbytní. Bohužel takoví také existují, ale s většinou obchodníků, s kterými jsem se já setkala, jsem byla velice spokojená. Věřím ale, že existuje spousta lidí, kteří s nimi mají pouze špatnou zkušenost.