Spánek – škodí ho moc i málo

Určitě to znáte, všeho moc škodí. A platí to i u spánku. Jenomže ani nedostatek ničemu neprospívá.

Autor obrázku: cvc_2k

Spánek je spolu s kvalitní stravou a fyzickou aktivitou jedním ze základních pilířů pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pokud budete špánek šidit, a je jedno jestli kvůli zábavě nebo práci, můžete si zakládat na velký problém. Jenomže, co když trpíte opakem a máte spánku až příliš? To také není zdravé!

S nedostatkem spánku je vám to určitě jasné. Řada studií potvrdila, že krátký spánek zvyšuje riziko některých onemocnění a zdraví není prospěšný. Pokud ale spíte velmi dlouho, nejsou prokázány negativní účinky až tolik jednoznačně, přesto se ale řada odborníků shoduje na tom, že ani to zdraví neprospívá. A na jaké problémy si můžete zadělat?

Riziko cukrovky zvyšuje jak nedostatkem spánku, tak i jeho přebytek.

Pokud trpíte na časté bolesti hlavy, tak určitě sami dáte za pravdu, že vám dlouhý spánek o víkendu nebo dovolené nedělá dobře. Nadbytek spánku bolesti hlavy jenom podporuje. Pokud vás ale bolí záda, tak byste se také neměli neustále rochnit v posteli a snažit se to vyležet, protože právě z toho vás bolí záda nejvíce. Na bolest zad je nejvíce doporučována fyzická aktivita a od dlouhého spánku je jenom a jenom odrazováno.

Většina lidí si deprese spojuje hlavně s nespavostí, ale zhruba 15 % pacientů, kteří trpí depresí, spí naopak nadmíru. Dlouhý spánek depresi může zhoršovat a platí to i naopak – nedostatek spánku může někdy dočasně zlepšit náladu.

Dlouhý spánek je často spojován i se srdečními onemocněními. Lékaři zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale pokud lidé spí až příliš, zvyšuje se u nich například riziko infarktu myokardu.

Autor obrázku: Parker Knight

Pokud spíte málo nebo naopak hodně, zvyšuje se u vás riziko obezity – a to jak u dětí, tak u dospělých. Pokud tedy toužíte se zbavit nadbytečných kilogramů, kromě cvičení a zdravého jídla si udělejte i čas na pořádný odpočinek. Ale nepřehánějte to s ním. Mnoho doktorů se dohaduje, proč je nedostatek spánku právě s obezitou tolik spojován a důvod přitom může být až přehnaně jednoduchý – nevyspalí lidé nemají energii na cvičení a navíc, protože jsou většinu času vzhůru, tak mají více času na jídlo a neustále mají na něco chuť. Navíc si jídlo dopřávají i v nočních hodinách, kdy by se mělo jíst už s mírou. Nedostatek spánku také mění hladiny některých hormonů, což přispívá častějšímu pocitu hladu.

Kolik by toho měl člověk tedy naspat? Hodnoty se mění podle věku, předškolní děti potřebují naspat 9 až 10 hodin v noci a k tomu 2 až 3 hodiny přes den, u školních dětí se to pohybuje od 9 do 11 hodin. Dospělí lidé pak mají naspat 7 až 8 hodin denně.

Dobu spánku mohou ovlivnit ale i jiné okolnosti, těhotné ženy na počátku těhotenství například potřebují více spánku nebo je potřeba doplnit spánkový deficit, pokud jste toho v přechozích dnech tolik nenaspala. Nebo pokud váš spánek není dostatečně kvalitní, je potřeba ho doplnit lepším.

Spánek by totiž neměl být jenom dostatečně dlouhý, ale i klidný a nepřerušovaný. Jen tak se probudíme svěží a jako znovuzrození do druhého dne.

Tipy pro zdraví – 2. část

Tipy pro zdraví – 2. část

11. Mrkněte na zub

Pokud zanedbáváte preventivní prohlídky, které jsou jednou za půl roku, rychle to napravte! Pěkné a zdravé zuby jsou vaší každodenní vizitkou. Zajděrátí se vám to v podobě tisíců ušetřených za implantáty.

Autor obrázku: Alex Kislow

12. Otestujte svoje oči

Nechce se vám k očnímu lékaři? Díky aplikaci „Test zraku“, který si zdarma stáhnete na www.duovize.cz se dozvíte, zda netrpíte některou z očních vad. Pokud zjistíte, že ano, navštivte odborníka, neodkládejte to a pořiďte si brýle nebo kontaktní čočky! Své oči chraňte i před ultrafialovým zářením. Sluneční brýle kupujte v kamenném obchodě, protože jedině tak máte záruku kvality. Levné brýle ze stánků vaše oči neochrání!

13. Myjte si ruce

Jen tak ruce opláchnout nestačí! Myslete na to, že je třeba mýt je pořádně několikrát denně. Podle odborníků správnou hygienou snižujete riziko infekce o tři čtvrtiny.

14. Stravujte se klidně

Zpracovat stravu je pro organismus náročný úkol, a tak jezte pomalu a v klidu. Zkrátka jezte tak, aby vám jídlo dělalo dobře. Ono se totiž to, co spracujete odráží na vaší psychice.

15. Nepodceňujte bolesti

Zejména pokud jde o hlavu. Takzvané sekundární bolesti mohou totiž být varovným příznakem jiného onemocnění.

16. Podporujte klouby

Aby kosti vydržely pevné co nejdéle, potřebují dostatek kolagenu, na jehož tvorbě se podílejí aminokyseliny. Obohaťte tedy stravu o želatinu nebo o doplňky stravy určené k regeneraci kloubních chrupavek.

17. Zajímejte se o tlak

Trpíte-li na vysoký krevní tlak, dávejte na sebe pozor v teplých dnech a také hodně pijte! Během dehydratace organismu se snižuje objem cirkulující krve, tím pádem není dostatečně okysličené srdce. V extrémních případech pak může být následkem infarkt, mozková mrtvice či plicní embolie.

Autor obrázku: Pedro Ribeiro Simões

18. Myslete na duši

Splín padne jendou za čas na každou z nás. Aby vás však zcela nepohltil a nepropukl časem v těžkou psychickou nemoc je nutné myslet i na psychickou hygienu. Zkrátka každý den, třeba večer před spaním na chvilku „vypněte“ a hoďte za hlavu všechny starosti.

19. Předejděte obezitě

Diabetes 2.typu může potkat i vás. Je totiž důsledkem obezity a nezdravého způsobu života. Proto jezte s mírou a pravidelně dopřávejte tělu hodně vlákniny, ovoce a zeleniny.

20. Vyhněte se tuku

Cholesterol potřebuje každá buňka ve vašem těle. Aby vám však pomáhal, nikoliv škodil, musí být ve správném poměru. Určité množství si organismus vyrábí sám, především v játrech. Pokud ovšem sníte jídlo s obsahem cholesterolu, zareaguje na to tělo sníženou produkcí. Schopnost regulace je však omezená, a když je cholesterolu příliš, organismus se ho nedokáže zbavit. Vyhýbejte se proto tučným jídlům!