V dnešní době mají ženy úplně jiné starosti, než tomu bylo dříve. Rodina rozhodně není tak pevná, jako tomu bývávalo a proto není nikterak snadné si ji udržet. Pokud se nám to nepodaří, cítíme obrovské zklamání, protože jsme do svazku samozřejmě nešly s tím, že nám to nevyjde, ale šly jsme do něj plné naděje a očekávání. Pokud se nám rozbije rodina, kde jsou děti, je to pro nás o to bolestivější. Pokračovat ve čtení „Čím se zabývají moderní ženy“
Štítek: peníze
Na co si dát pozor na prvním rande
Na co si dát pozor na prvním rande
Je jedno, zda jsi svého vyvoleného potkala v práci, znáš ho od kamarádky nebo jsi ho poznala na internetu či seznamce. Důležité ale je, pokud se oba sobě zamlouváte, abys nezkazila první rande. Možná se ti to nezdá, ale člověk na první dojmy nejvíce dá.
Pozvání
Nejdůležitějším krokem je správné pozvání. Zahoď klišé, že první krok musí udělat pouze muž a klidně ho pozvi sama. Raději to neponechávej náhodě, mohl by si myslet, že o něj nejevíš zájem a našel by si jinou vyvolenou. Při pozvání bys měla působit sebejistě a rozhodně se za to neomlouvat či se jinak ponižovat. Za svým pozváním si stůj co stůj! Rozhodně se vyvaruj i větám „jestli chceš“, na ty mají muži alergii – prostě ho na to rande pozvi, buď upřímná a hned u něj tím zaboduješ.
Při pozvání ale zapomeň i na slovíčko rande, tvého vyvoleného by to mohlo vystrašit a nakonec by nikam s tebou nešel. Na to si dej pozor. Kromě toho, že rande zní až příliš závazně, také zní hrozně dětinsky a oficiálně. Pozvi ho rovnou na konkrétní místo. A pokud nevíš, kam ho pozvat, tak mu prostě jen navrhni někam zajít.
Místo
Na místě se raději domluvte, aby pak jeden z vás nebyl překvapený. To by totiž mohlo celé rande zkazit a asi bys z výsledku nebyla zrovna dvakrát nadšená. Pokud se předem domluvíte, vyvaruješ se tak tomu, že ten druhý nebude spokojený s tím, kam jste si vyrazili. První rande také nevybírej zrovna akční, člověk raději posedí v kavárně a pozná toho druhého, než aby sportoval apod.
Vnímej druhého
Ať už se to jedná výběru místa nebo druhu zábavy, nikdy nemysli jenom na sebe. Pokud nesnáší komedie, tak na ně s ním rozhodně nechoď jen proto, že je zbožňuješ a strašně chceš, aby ten film viděl. Nezaboduješ tím. Pokud má například rád víno, můžete jít někam posedět do kavárny a alespoň proberete všechno možné. Zkus si předem zjistit, jestli nemá někde poblíž jeho oblíbená kapela koncert, není vegetarián apod.
Na první rande bys měla určitě zapomenout na hospody, neuděláš si tím nejhezčí vizitku.
Peníze
Dávej si ale pozor i na peníze – rozhodně toho druhého nezvi někam, kde si to nemůžeš dovolit nebo zrovna u sebe nemáš peníze. Sice se sluší, aby za tebe muž poprvé zaplatil, ale nemůžeš nikdy vědět, jestli za tebe zaplatit bude chtít nebo jestli na to vůbec bude mít. Ne každý si totiž může dovolit drahé restaurace. Pokud se ale už muž navrhne, že za tebe zaplatí, zkus mu navrhnout, že klidně můžeš zaplatit i sama za sebe. Pokud i přesto na tom trvá, tak mu poděkuj a s pokorou to přijmi. Rozhodně se s ním nehádej, že je to nefér, když za tebe zaplatí, emancipace sem v tomto případě nepatří. Na tohle nikdy ale nezapomínej, a pokud si vyrazíte i na další rande, navrhni, že zaplatíš i ty za něj, aby si nemyslel, že s ním jsi jen pro peníze. Nemusely byste se pak nikdy vidět.
Nenutit!
Pokud se ten druhý něčeho bojí nebo to dělat nechce, rozhodně ho do toho ani nenuť. Je nesmysl nutit člověka, který se bojí výšek, aby s tebou šel na výlet na rozhlednu. Zapomeň na všelijaké přemlouvání, že to bude v pohodě a že to bude legrace, protože pro něj to legrace nebude. Nebude schopný se uvolnit a rande nakonec skončí fraškou. Nikoho nikdy do ničeho nenuť – to neplatí jenom o strachu. Pokud například ten druhý nechce pít, kouřit, cokoliv, tak ho k tomu také nenuť. A pozor i na alergie!
Sebevědomí
Oba partneři by si měli při první schůzce dávat pozor na sebevědomí. Každý má sice rád, když ten druhý působí sebejistě a nepodceňuje se, ale nic by se nemělo přehánět. Pokud má člověk až přebytek sebedůvěry, může to toho druhého spíše odradit. Na první schůzce se tedy nechlub všemi medailemi, co máš doma vystavené na nástěnce, ani poháry či jinými úspěchy. Většina mužů ráda o ženy pečují a takto by mohl dostat dojem, že to nepotřebuješ, že jsi samostatná až dost.
Svěřování
Obecně platí, že na prvním rande by se člověk neměl svěřovat až s příliš intimními záležitostmi. Sice se potřebujete poznat, ale k tomu si nemusíte odvykládat celý svůj život, jak jsi byla porozená a jaké při tom bylo zrovna počasí. Nevykládej hlavně smutné věci, abys nevypadala až příliš negativisticky, velmi to druhé odrazuje. Také si dej pozor na věci, které se týkají sexu, na muže to působí velmi laciným dojmem.
Jak nezakrnět na rodičovské dovolené
Ne každá žena má v dnešní době více dětí,ale přesto se čas strávený v izolaci pro leckterou z nás může zdát jako domácí vězení, které je o to horší že i po finanční stránce si jako rodina o dost pohoršíme a není na nějaké velké utrácení v salonech krásy či ženských klubech.Každá máma raději koupí dětem..
I já jsem na tom byla podobně. Žilo se od výplaty k výplatě a když byli děti nemocné nebo zima venku tak mi bylo smutno. Jednoho dne jsem se rozhodla že s tím něco udělám , změním náš život k lepšímu. Některé kamarádky studovaly, vracely se velmi brzy do práce což se mi tedy nechtělo.
Měla jsem lepší nápad.Rozhodla jsem se podnikat. Mé podnikání muselo být možné provádět z domova, nebýt časově náročné ani investičně složité. Do této kategorie spadá jen několik typů podnikání když odečtu podvodné prodávání šperků nebo předražené kosmetiky a pojištění.
Osobně jsem se rozhodla pro něco co je mi blízké a to je malý internetový obchůdek s hračkami. Můj kamarád mi naprogramoval obchod, sehnala jsem si dodavatele a začala jsme obchůdku dělat reklamu. Prvním cílem bylo obchůdek dostat do podvědomí aby mi do něj chodili možní zákazníci. První rok byl slabý, ale před Vánocemi přišel zvrat a já vydělala více nežli manžel který v práci strávil každý den 8 hodin.
Navíc jsem měla pro své děti hračky za super ceny což ocenily když pod stromečkem rozbalovaly dárečky. Byla jsme na sebe pyšná a manžel byl rád že se nenudím. Za penízky navíc jsem podnikali výlety a v létě jsme vyrazili na pěknou dovolenou. Tento příběh píši pro inspiraci všem maminkám který si věří a nebojí se vyzkoušet něco nového.
Na Vánoce jsem na vás myslela
Při pohledu na letecké snímky parkovišť u obchodních center jsem se trochu zděsila. Jednak proto, že lidé hromadně vykřikují svá finanční trápení, ale také proto, že současná společnost posunula vánoční svátky trochu jinam, než kde by, dle mého názoru, měly být.
S příchodem adventu si obchodníci začínají mnout ruce a toto mnutí ustane až ke konci roku. Jak by ne. Dárky prostě kupuje každý. I naše rodina se potýká s peněžními problémy, ale vánoční přání mé matky „nic mi nekupujte, hlavně, že jste zdraví“ se prostě splnit nedá. Přijet na první boží hod na návštěvu, rozbalit si balíčky a pěkně poděkovat s tím, že nás žádná nemoc neskolila, to by skutečně nebyly zrovna veselé Vánoce. Tak jsem začala přemýšlet o dárcích a jak to tedy všechno udělat.
Třeba mě čtenářka prokleje, ale neměly by být Vánoce svátky klidu, lásky a pohody? Osobně si pohodu představuji jinak než v přeplněném nákupním centru a se zruinovanou kreditkou za věci, které ve své podstatě za ty peníze nikdo ani nepotřebuje. A proto děkuji všem těmto i jiným skutečnostem v mém současném životě za to, že se mi zase otevřely oči.
Jednou z věcí, ke které jsem v této letošní vánoční době došla, je to, že dárek, aby byl skutečně dárkem a udělal radost, nemusí být hodnocen pouze podle cedulky, kterou včas odstřihneme, aby ji obdarovaný neviděl. A že věta, která je dnes už dost možná považována za klišé, je velmi nadčasová a pravdivá: „Nejhezčí dárek je vlastnoručně vyrobený.“ Pravda nad pravdy!! Proto jsem se jala využít své šicí zručnosti a tchyni ušila závěsy, které si moc přála, jinému z rodiny vyrobila pouzdro na mobil, své malé dcerce ušila dvě látkové hračky, otci vyrobila obrázek z vylisovaných květin, tak jak si přál, ženskejm v rodině spíchla originální taštičky na kosmetiku.
Při výrobě dárku jsem na každého z obdarovaných skutečně myslela a vzpomínala víc, než kolik bych na něj myslela při procházení regálů. Pro ty, co nejsou zručností nadáni, je tu řada internetových stránek, kde se dají sehnat ručně vyráběné cokoli. Při jejich prohlížení zabřednete do okouzlujícího světa kreativity, originality a jemnosti, možná vás pohltí tak trochu závist, protože sama byste nic podobného nesvedla. To se mi stává často. A najednou chcete všechno, co vám na monitoru vyskakuje.
I já jsem takto pořídila několik hand-made dárečků a stále se nemohu ubránit pocitu, že komu jsem sama něco nevyrobila, toho jsem tak trochu odbyla darem za peníze. Byť ručně dělaným a nádherným. Musím říct, že letos jsem si opravdu nastolila směr, kterým se budu ubírat i napřesrok. Celý víkend jsem dřela jako kůň, ale mám radost sama za sebe i za své blízké, kteří najdou pod stromečkem krásnou a milou věc s jasnou vánoční symbolikou: Jana na mě myslela…
Jak ušetřit v domácnosti
Všude píší a ukazují, jak se neustále zdražuje od vody, energii až po jídlo, léky a další a další nezbytné věci k životu. Jenže co s tím? V dnešní době asi nemůžeme čekat, že jednoho dne se něco změní a po zapnutí počítače nebo televizoru nás překvapí zpráva, že se konečně něco zlevní, takže co s tím?
Je samozřejmé, že zaměstnavatel nám taky určitě nepřidá, stává se to opravdu málo, takže nejlepší způsob bude, spoléhat sama a sebe. Všechno stojí moc peněz od jídla, oblečení na děti a pomůcky do školy, ale zamyslíme se nad tím, co můžeme samy změnit a kde se dá ušetřit.
Začneme v kuchyni: Kde se dá ušetřit. Je toho spousta…
Zkusme vařit a nakupovat s rozmyslem. Všude na nás číhá množství reklam, kterým mnohé z nás často podlehnou.Je dobré a mockrát se mi osvědčilo si napsat seznam a při nákupu se ho držet .Pamatujme si, že věci v supermarketu uložené v úrovni očí jsou ty nejdražší , podívejme se dolů, jsou ve stejné kvalitě, ale většinou levnější.
Dá se navařit víc porcí a vše zmrazit, vyjde to výhodněji a šetří nám to čas i energii. V dnešní době, kdy má skoro každá domácnost mikrovlnnou troubu, není problém jídlo ohřát během chviličky. I při vaření se dá šetřit tím, že, volíme vhodnou velikost hořáku a vypínáme před dokončením pokrmu,jídlo se dovaří a šetří energii.
Vařme zdravě , spoustu ovoce a zeleniny si můžeme vypěstovat samy, stačí nám k tomu malá zahrádka, popřípadě květináč. Pravidelně čistíme lednici i mrazničku, množství ledu, které tam zůstává spotřebovává více elektřiny,což také poznáme při doplatku.
Dalším dobrým typem je jídlo nevyhazovat, ale popřemýšlet co s ním.Například zbytky kuřecího masa se dají využít na druhý den na zapékání či k přípravě dalšího jídla. Knedlík se dá udělat k večeři s vejcem a ze zbytku tvarohu vytvoříme výbornou pomazánku dětem na svačinu do školy.
Když se nad tím zamyslíme, zjistíme, že nic nemusíme vyhazovat, všechno se dá jinak použít. To platí i u pečení .Proč kupovat ratolestem každému dva koláčky, když stejně za chvilku mají zase hlad? Spočítejme si, že domácí pečení nás vyjde výhodněji finančně a navíc je toho tolik, že máme i k večeři či na druhý den na snídani.
Když mluvím s lidmi okolo sebe , většinou každý říká, že položka za potraviny je tou největší. Zkusme si před každým nákupem rozmyslet, co potřebujeme , co můžeme koupit levněji a bez čeho se obejdeme. Určitě najdeme věci, které lze nahradit, či se jim vyhnout. Měsíčně to v rozpočtu dělá nemalou položku, kterou, když dáme bokem, a příště zas. Tak můžeme ušetřit na něco jiného. Samozřejmostí je zbytečně nesvítit po celém domě, či bytě , stačí jen tam, kde se právě nacházíme a používat úsporné žárovky.
A co vy? Máte taky nějaké zajímavé typy k šetření v kuchyni? Příště si povíme ,něco o tom, jak ušetřit na praní prádla a dalším provozu domácnosti.
Jak hospodařit – jak vyjít s penězi
Jak hospodařit s penězi
Každá to známe. Měsíc co měsíc bojujeme s výplatou a těšíme se na patnáctého jako na smilování. Pokud pomineme nečekané události jako že se rozbije pračka, lednička nebo že děti potřebují peníze na školní výlet, tak to vždy nakonec dobře dopadne.
Není to zvláštní? Vždy +- na korunu s penězi vyžijete a s další výplatou se vše opakuje. Nyní pozor, manžel dostává v práci přidáno. Hurá, ušetříme na krásnou dovolenou! Ale ejhle, blíží se 15. a ono to zase vychází jen tak tak. Pokud pozorujete u vás doma to samé, nejste samy. Děje se to všude a je to takový malý osmý div světa. :-)
Na téma financí byly napsány stohy knih. Ono to ale vypadá, že je nikdo nečte a pokud ano, tak se z nich nepoučí. Můžete se dočíst o tom, jak si vzít půjčku, jak si nevzít půjčku, jak vydělat jednoduše 1 milión, jak peníze investovat, ale jak vyžít s naším skromným obnosem, o tom se moc nepíše.
My zde chceme představit jednu knížku, která by vám ráda změnila život. Stačí jen trochu chtít a začít se jejími radami řídit. Ta kniha se jmenuje Nejbohatší muž v Babyloně. Napsal ji George S. Clason a světlo světa spatřila již v 19. století. Je to celkem úzká knížka, šikovnější z vás ji stihnou klidně během dne, ale z myšlenek zde obsažených můžete čerpat celý život. Čím je tedy kniha tak zajímavá?
Nejbohatší muž v Babyloně
Kniha pojednává o muži (Arkád), který chtěl být bohatý. V Babyloně, stejně jako dnes, žilo pár opravdu bohatých lidí a ostatní dřeli bídu s nouzí a měli sotva co do úst. Arkád se živil jako rytec písma a jednoho dne přišel zákazník, který chtěl přepsat jednu knihu. Arkád věděl, že zákazník je bohatý a tak ho požádal, aby mu řekl jak se bohatství dopracovat. Zákazník měl podmínku, kniha musí být přes noc přepsána a potom mu tajemství prozradí.
Arkád pracoval celou noc, sotva na to viděl, ale podařilo se. Ráno přišel zákazník a měl mu změnit celý život. Řekl mu: „Arkáde, povím ti teď největší tajemství o penězích. Nejdůležitější je dodržet jediné pravidlo a to: Zaplať nejdříve sám sobě.„
Arkád se div ne rozčílil. „Copak já neplatím sám sobě? Co to meleš?„
Zákazník se však zeptal: „Co uděláš, až ti zaplatím? Koupíš si jídlo, oblečení, nářadí, … všechny peníze rozdáš a nic ti nezbyde. Nic neplatíš sám sobě!“
To Arkáda zarazilo a uvědomil si, že se hněval neprávem. „Co tedy mám udělat?„
„Jak jsem žekl, nejprve zaplať sám sobě. Když dostaneš výplatu, dej si ihned něco stranou, nejméně však 1/10.„
Tím jsme v krátkosti popsali hlavní smysl knihy. Je to velmi prosté, avšak zázračné pravidlo, které je potřeba svědomitě dodržovat a nikdy se od něj neodchýlit. Nebudete díky němu zázračně bohaté, ale přestanete žít od výplaty k výplatě a peníze se vám začnou na účtě hromadit.
Abyste opravdu mohly začít bohatnout, je potřeba přidat i druhé pravidlo, které bychom popsali takto:
Peníze dělají peníze. 1/10 z platu je třeba dále zhodnocovat. Investovat rozumně, poradit se o investici a zařídit, aby se penízky množily. Co udělal Arkád?
Arkád celý rok odkládal vždy jeden měďák měsíčně. Za rok potom dal peníze známému, který nakoupil od Féničanů drahé kameny, které chtěl se ziskem prodat. Féničané však byli známí podvodníci a místo drahého kamení mu prodali sklíčka. Arkád tak o investici přišel a musel začít šetřit nanovo. O rok později dal peníze muži, který vyráběl štíty. Ten za ně nakoupil více železa a tak prodal i více štítů. Za půjčené peníze tak Arkádovi odváděl pravidelnou odměnu. Tu Arkád opět rozumně investoval a tak díky těmto dvěma jednoduchým pravidlům Arkád pohádkově zbohatl a stal se z něj Nejbohatší muž v Babyloně.
Návod jak hospodařit s penězi
Dost o mužích. :-) Nyní víte vše, abyste se staly nejbohatší ženou v Praze, Hradci Králové nebo kdekoliv jinde. Jako bychom nyní slyšeli, že toto udělat prostě není možné. Samy najdeme 10 důvodů, proč to nejde. Výmluvy! Zkuste to! Spočítejte si, kolik celkem vaše rodina vydělává. Odečtěte 1/10 a tu dejte stranou, bude nedotknutelná. Myslete na to, že 9/10, které vám zbyly jsou vaše jediné peníze, které můžete utratit. Žádná půjčka nebo pomoc od přátel. Budete překvapeni, že stejně jako na začátku s manželovým přidáním i teď jen s 9/10 příjmu vám peníze vystačí.
Záleží samozřejmě také na charakteru a pevné vůli. Pro někoho je cennější, když sousedi vidí, že máte nové auto, jedete na dovolenou atd. Není lepší žít spokojený život, bez existenčních nejistot? Záleží na vás. Můžete si založit nějaké spořící konto a zkusit jeden rok žít podle těchto pravidel.
Rostoucí konto pro vás bude určitě potěšující. Po roce již můžete začít přemýšlet, co ušetřenými penězi. Neinvestujte zbrkle, vše si promyslete. Neměly by to být ani žádné investiční fondy, ty považujeme vesměs za podvodníky, kteří ani nevědí, co dělají. Zkuste něco samy, cokoliv co vás baví a na čem se dá přivydělat.
Praktický příklad
Na závěr jeden praktický příklad. V naší rodině dodržujeme tato pravidla již třetím rokem. Peníze přibývají, se zbytkem tak tak vycházíme, ale jde to. Ačkoliv se občas vyskytne nečekané vydání (jako ta pračka), vezmeme si půjčku, ale vezmeme si ji z našich uspořených peněz (takže bez úroku) a o to více dáváme v dalších měsících stranou. Jsme poctiví a nešidíme naše cíle.
Zajímám se o výklad z karet a tak jsem po roce z naspořených peněz koupila několik knih, šla na kurz a naučila se vykládat karty sama. Nyní mě oslovují ženy i muži, abych jim karty vyložila, dávají doporučení a já tak penízky dále rozmnožuji a zároveň dělám to co mě baví.
Ať je vám tedy tento článek inspirací, jak hospodařit s penězi a budu ráda za vaše komentáře. Pokud máte Facebook, podělte se o článek s ostatními, třeba i jim pomůže v jejich životě.