Podzim je v plném proudu, počasí je často jako na houpačce a okolo nás se začínají objevovat první nachlazení lidé. Než propukne chřipková sezóna a Vy budete nuceni trávit čas v přeplněných čekárnách u doktora, vyzkoušejte následující tipy na posílení imunity, abyste letošní zimu přečkali ve zdraví a pohodě! Pokračovat ve čtení „Jak posílit imunitu aneb Nedejte chřipce šanci!“
Štítek: pitný režim
Pijete příliš mnoho vody? Špatně!
Pijete příliš mnoho vody? Špatně!
Dodržovat pitný režim je správné. Ale je určitá hranice, která je nebezpečná. Poradíme vám, kolik vody je pro tělo dobře a kolik už ne.
Jednoduše hyperhydratace
Přehnanému pitnému režimu se říká „převodnění“ (odborně hyperhydratace). To se může stát, když za krátkou dobu vypijete více než sedm litrů vody. V těle se pak při převonění aktivují regulační mechanismy a to hormonální. V takovémto případě „dostávají zabrat“ ledviny. Sodík v krvi klesá, tudíž i krevní tlak, močový měchýř je přetížený a poté chodíte stále často na záchod.
Není snadné stanovit množství, kolik je tak akorát. I odborníci se přesné odpovědi vyhýbají. Příjem tekutin totiž závisí i na pohlaví a věku, fyzické aktivitě a její délce, prostředí (teplotě, suchu, vlhku), intenzitě, ale také na hmotnost a způsob stravování.
Příznaky nadbytku vody
Časté močení (vícekrát než jednou za 2h), zduřelé krční žíly, edémy, přetížení oběhu ledvin, zvýšení hmotnosti bez vzestupu příjmu energie. Problémy s krevním tlakem.
Jak zjistíte, zda pijete dostatečně?
Zjistíte to podle množství moče a její barvy. Barva moče by měla být světle žlutá.
Sytě jantarová moč a malé množství je důkazem nedostatku tekutin. Trvá-li to déle, můžete očekávat problémy (bolest hlavy a zad, suchá až povadlá pleť a později se mohou objevit i žlučové kameny a zácpa). Za den byste měli vymočit 1 – 1,5l moči.