Četba
Pro mnohé příjemným odreagováním se, pro jiné zase činnost znepříjemňující život. Zejména dnešní adolescence nemá knížky v oblibě, ale i výjimky se stále najdou. Naopak ty starší ročníky, které už dávno nejsou školou povinní, si rádi vezmou knihu, sednou si do tepla a přečtou si několik stránek. Jsou i tací lidé, kterým je jedno, co čtou …nicméně přibývá stále více lidí, kteří čtou knihu jedině tehdy, je-li pro ně nějak zajímavá.
Mějme pochopení
Všichni jsme nějací, a tak není hezké odsuzovat ty, jenž četbu zrovna nevyhledávají. Každý z nás je na něco jiného, a tak někoho baví číst, jiného zase baví opravovat auta, ale ani jeden nechápe toho druhého, jak ho ta činnost může bavit. Mnozí lidé se také stávají knihomoly až poté, co už knížky ani nemusí číst povinně, ale zkrátka je číst chtějí. Ne každý je ale má, anebo bude mít rád.
Četba by měla bavit
Pokud už se rozhodnete pro četbu knih, rozhodně nesahejte po první, kterou uvidíte, ale raději si pečlivě přečtěte anotace, anebo v knihkupectví stručné souhrny, obvykle umístěné na zadním části obalu. K velmi poutavým žánrům patří sci-fi, které bývá plné napětí a akce – velmi oblíbenými knihami jsou „Hraničářův učeň“ od Johna Flanagana. Kdo je ovšem spíše klidnější povahy, může namísto toho zvolit třeba nějaký román.
Povinná četba
I povinná četba patří k životu – ovšem pouze k životu těch, kteří studují střední školy s maturitním oborem, anebo absolventi vysokých škol. A i když je většina povinné četby nepříliš poutavá, je dobré, ale i nutné znát alespoň nejzákladnější díla předních českých spisovatelů. Nejenom, že budete potřebovat tyto znalosti u maturity, ale pokud se do toho vžijete, můžete dokonce i získat dobrý pocit, že jste zase o něco vzdělanější.
K čemu to …?
I když si mnozí, zejména pak dnešní mládež, říkají, k čemu jim bude, když budou znát to či ono dílo, anebo jejich autory, učitelé, profesoři, rodiče, ale i další, jsou toho názoru, že je to do života potřeba.
Na jednu stranu sice pravdu mají, ale na druhou zase ne. Je jisté, že znalosti děl z povinné četby využijete při maturitních zkouškách a možná i u přijímaček na vysokou školu, ale nejspíš ne v běžném životě. Pokud ovšem tyto znalosti nezapomenete, můžete je pak předávat třeba svým potomkům.