Levné řešení pro nesnáze s oblečením

Oblečení se může vytahat, obarvit, vyblednout, zežloutnout, zipy přestávají fungovat a jemné věci se trhají. Na vše nemusíte používat chemické přípravky, někdy bohatě stačí domácí zdroje a nesnáze účinně odstraníte.

Vyřešte problém jednoduše, rychle a levně

Autor obrázku: ptxdview

Roztrhla jste si punčochy a udělalo se vám tam oko? Nemusíte hned běžet pro nové. Stačí oko zafixovat průhledným lakem na nehty a trhlinka už se nebude dále rozšiřovat.

Vzala jste si svou oblíbenou halenku na večeři a máte na ní mastnou skvrnu? Nemusíte hned používat speciální odstraňovač skvrn, bohatě vám postačí přípravek na mytí nádobí. Stačí, abyste ho kápli trošku na skvrnu a dali vyprat.

Na konci léta vám jistě zbyl opalovací krém. Nevyhazujte ho, ale použijte na ošetření kožených bund, bot, či sedaček.

Namočte po vyprání zažloutlé bílé oděvy na hodinu do vany se studenou vodou smíchanou s obsahem pěti zátek peroxidu vodíku.

Špatně se vám zavírá zip, zvláště u nového oblečení? Rozepněte ho a potřete mýdlem nebo svíčkou. Poté zip několikrát zapněte a rozepněte, celý se promaže a bude krásně klouzat.

Nemáte čas si vyžehlit košili? Pověste ji vedle horké vany, když ji napouštíte, nebo při sprchování. Horká pára košili narovná.

Aby vám zvláště nové oblečení nebarvilo, obraťte ho naruby a do pračky přidejte skleničku bílého vinného octa. Ten barvu krásně zafixuje a oblečení už nikdy barvit nebude.

Žvýkačku na oblečení odstraníte naprosto jednoduše. Přiložte na ní kostku ledu, počkejte několik minut, až žvýkačka ztvrdne a pak ji snadno odstraňte. Rozhodně se jí nepokoušejte seškrabávat neztvrdlou, vždy totiž kousek žvýkačky na oblečení zůstane a navíc si oděv zničíte.

Namočením prádla přes noc do studené vody zabráníte jeho sražení.

Kočičí chlupy odstraníte ze svého oblečení třením nylonovými punčochami. Stačí obalit starý kartáč punčochami a třením chlupy přilnou.

Jak vyčistit co nejšetrněji semišové boty nebo semišové sako? Stačí použít obyčejnou gumu na tužky.

Skvrny od líčidel nejlépe vyčistíte tak, že ji postříkáte lakem a dáte vyprat běžným způsobem. Na skvrny od krve stačí rozpustit jednu tabletu aspirinu a roztok nalít na skvrnu a promnout. Poté látku vyprat běžným způsobem v pračce.

Autor obrázku: Nano Taboada

Barva vašich džínů bude stále sytá, pokud je budete prát společně s novými.

Svetr načichlý kouřem nemusíte prát, ale stačí, když ho položíte na topení a pach jako mávnutím proutku po půl hodině zmizí.

Žmolky jednoduše odstraníte žiletkou nebo holicím strojkem.

Nechcete, aby se vám oblečení v kufru pomačkalo? Všechno ho rozprostřete na jednu hromadu a celou hromadu srolujte do válce, který vložíte do kufru. Oblečení bude téměř nepomačkané.

Chcete, aby vaše oblečení příjemně vonělo? Stačí do pračky přidat pár kapek esenciálního oleje.

Proti molům se dá účinně zabojovat i přírodními prostředky, mnohdy účinněji, než těmi z obchodu. Stačí dát do skříně hřebíček, nebo kousky sušené máty. Výborně funguje i esence z levandule a citrónové šťávy. Vůně můžete i zkombinovat. Oblečení bude také velmi voňavé.

Když se boty namočí, ztrácí po uschnutí svůj tvar. Proto je vycpěte novinami. Nejenže to urychlí schnutí, ale také udrží tvar boty.

Aby vám neklouzalo oblečení z ramínek, obtočte konce ramínek gumovými gumičkami. Guma látce zabrání sklouznout.

Nejde vám navléknout nit na jehlu? Konec nitě jednoduše potřete lepidlem, její konec bude pevný a rovný.

Kouše vás váš oblíbený svetr? Před vypráním ho vložte do igelitového sáčku a dejte na dvě hodiny do mrazničky. Kousat vás už nebude.

Při stěhování jste nechali oblečení moc dlouho ve vlhku a jsou na něm skvrny od plísně? Skvrny navlhčete a vydrhněte hadříkem namočeným v saponátu nebo houbičkou napuštěnou jedlou sodou. Poté opláchněte octovou vodou a dejte vyprat běžným způsobem.

Chcete vrátit vašemu oblečení zašlou bělost? V zimě ho pověste na noc do mrazu a ráno budete překvapeni, jak vaše prádlo září.

Víte, jaká rizika mají zjasňovače?

Víte, jaká rizika mají zjasňovače?

Po celá léta, firmy pracích prostředků hrdě prohlašují, že jejich mýdlo bude udržovat vaše prádlo bílé a jejich barvy budou nejjasnější. Magickými přísadami, které z nich činí vůbec být možnými, se nazývají optické zjasňovače, hlavním cílem těchto chemikálií je, aby se tkaniny zdály být čistší a jasnější. Ale jak tyto optické zjasňovače pracují a jaké jsou dopady při jeho použivání pro vás a pro životní prostředí?

Jak zjasňovače pracují?

Tyto chemické vylepšení využívají UV světlo a přeměňují jej nazlepšené modré světlo, a přitom snížují přirozené žloutnutí bílých šatů v průběhu času. To pak dělá tkaniny bělejší, jasnější a čistší. Podívali jste se někdy na vaše oblečení pod černým světlem? Oni počnou zářit – to jsou právě optické zjasňovače v práci. Mějte na paměti, že vaše oblečení se jen zdá být čistší – ve skutečnosti není opravdu čistší.

Jsou optické zjasňovače bezpečné pro vaší rodinu?

K dosažení této iluzi, nesmí chemické látky zůstat i po praní. To znamená, že budou-li chemické látky přicházet do styku s pokožkou 24/7, tak se zvyšuje možnost kožní citlivosti a vyrážky. Mnohokrát jsou barviva nebo vonné látky podnětem být zdrojem alergické reakce na mýdlo, ale je tady dobrá šance, že za to mohou optické zjasňovač, jenž jsou na vině.

Optické zjasňovače mohou být potenciálně toxické pro člověka a na bázi bělidla mohou způsobit vývojové a reprodukční účinky. Dalšími výzkumy je potřeba plně odhadnout dlouhodobé účinky expozice těchto typů chemikálií. Ale netřeba říkat, když je nepotřebujete v saponátu, proč se dál vystavovat riziku možných problémů a komplikací?

Jaký mají vliv na životní prostředí?

Optické zjasňovače nejsou biologicky rozložitelné, takže když vstoupí do našeho systému zásobování vodou, tak představují potenciální riziko pro vodní život. Toto znečištění zůstává v odpadní vodě po dlouhou dobu, negativně ovlivňuje kvalitu vody a živočišný a rostlinný život.

U praktických zjasňovačů bylo také prokázáno, že způsobují mutaci u bakterií. Bohužel, optické zjasňovače jsou jen jedním z mnoha potenciálně škodlivých přísad v počtu značek pracích prostředků. Mezi dalšími úvahami při výběru pracího prostředku pro vaši rodinu je, najít ten, který je bez: fosfátových barviv, a enzymů. Jsou vaše mýdla biologicky rozložitelná a mají recyklovatelné obaly? Fungují v měkké a tvrdé vodě? Jsou to přirozené vůně bez výplní? Ekologické-zelené prádlo se stalo nejnovějším módním pojmem v čištění, ale je jich definice tak tolik „zelená“.

Malý průzkum má před sebou ještě dlouhou cestu, která vám pomůže vytvořit volbu skutečně bezpečného a šetrného životního prostředí pro vás a vaši rodinu.