Gurmánské recepty

typicka-valencijska-paella-1Také se řadíte mezi gurmány a rádi vychutnáváte nové chutě? Stejně jako samotný zážitek z konzumace dobrého jídla, tak i jeho příprava se může stát vašim oblíbeným rituálem. Pronikněte do tajů originálních receptů a naučte se vařit ty největší delikatesy. Nespokojte se s mraženými polotovary, ale provoňte svou domácnost poctivými a chutnými pokrmy. Váš život bude mnohem bohatší, neboť kvalitní strava je důležitou součástí našeho života. K dobrému jídlu neodmyslitelně patří také dobré pití. Vždy však mějte na paměti známé přísloví – „jez do polosyta a pij do polopita“.

Jaké světové kuchyni dáváte přednost? Stále více oblíbenou se stává španělská kuchyně, která kombinuje čerstvé suroviny a originální receptury. V této kuchyni se mísí arabská kultura s evropskou a tak v ní najdete to nejlepší z obou. Typickou surovinou je olivový olej, který je součástí jak teplé, tak studené kuchyně. Arabský svět se ve španělské kuchyni projevuje zejména v oblasti koření – často se využívá šafrán nebo římský kmín. Mezi nejznámější španělské pokrmy patří paella, gaspacho, tapas nebo tortilla. Opravdovou španělskou paellu a další pokrmy z tradičních ingrediencí si můžete uvařit bez problémů také u vás doma.

Nevíte, kde zakoupit tradiční španělské suroviny? No přece na http://www.spanelskerecepty.cz/. Online si můžete objednat kvalitní španělské olivy, olivové oleje, vína, mořské speciality, džemy, koření, paštiky, sušené vepřové maso, atd. Prohlédněte si celou nabídku na výše zmíněných webových stránkách. Najdete zde také originální španělské recepty, mezi nimiž si můžete vyhledávat dle mnoha kategorií – regionu, žánru, druhu pokrmu, doby přípravy, kalorických hodnot, atp. Vyzkoušet můžete například houby se sýrovým bešamelem, paellu s mořskými plody, pečené papričky s ančovičkou, nebo červenou řepu s tuňákem. Nechte se inspirovat a udělejte radost svým chuťovým buňkám!

 

Náš tip: Před přípravou pokrmů je důležitá hygiena rukou, abyste předešli nákaze salmonelou, či campylobakterií.

S videorecepty se vám bude vařit snadno, i když jste v kuchyni začátečnice

Kvalitní a chutná strava je snem téměř každého z nás. Mnohdy se ale stane, že i když si nakoupíme kvalitní suroviny, nevíme, jak je připravit, abychom jídlo uvařili chutně i správně a neznehodnotili vitamíny, které jsou v nich obsaženy.

Začínající kuchařky to mají ještě těžší. S přípravou pokrmů si lámou hlavu, neznají některé pojmy týkající se úpravy jídla, nebo neví, jaké kuchyňské pomocníky vlastně k vaření budou potřebovat.

Velmi pozitivní je, že na internetu, např. na stránkách receptyprokazdeho.cz, najdete recepty na mnohé pokrmy i s video návodem. Bude vám připadat, že vám ve vaší kuchyni někdo napovídá, pomáhá, vaří s vámi a ukazuje vám, co jak udělat a v jakém sledu. Uvařit chutný, zdravý i vzhledově hezký oběd či večeři bude hračka.

Zajímavé recepty, které vás budou bavit.

Už jste někdy připravovali „panenku“? Ten, kdo ano ví, že není snadné připravit ji tak, aby byla „tak akorát“. A ti, kdo to nezkusili, se jí vyhýbají, protože mají obavu, že jídlo nějakým způsobem zkazí. Osmělte se a zkuste to. Co tak např. recept netradiční, kde budou mezi ingrediencemi pro její přípravu sušená rajčata a bazalka. Vynikající a chutná kombinace, která rozhodně stojí za ochutnání. V receptu je uveden čas přípravy, počet porcí, výčet surovin a přehledný postup. Vše doplňují reálné fotografie, které vás provedou důležitými kroky. Za 70 hodin se budete těšit z výsledku, na němž si bezesporu pochutnáte.

Vyzkoušet můžete i přímo videorecepty, které vám pomohou správně uvařit pokrmy pro dospělé i děti, pro milovníky ryb i vegetariány. Jmenujme kupříkladu domácí větrníčky, losos se salátem z červené čočky nebo palačinky zapečené s tvarohem.

Recepty pro každého jsou stránky, kde se můžete nejen inspirovat, ale také podělit o své recepty a návody k nim. Můžete zaslat recept i s fotografiemi. Také lze soutěžit, stačí zaslat recept dle zadání, např. na sladké jídlo a pak čekat, jestli ten váš bude nejoriginálnější a získáte hodnotný dárek.

Netápejte a buďte při vaření, pečení, dušení i smažení zručnější a sebejistí. Správné návody a rady vám k tomu pomohou a budete moci připravit jakékoli jídlo i těm nejnáročnějším strávníkům.

Ugrilujte si výborný steak, nebo lehkou rybu

Ugrilujte si výborný steak, nebo lehkou rybu

Steak a ryba

Určitě každý z nás má rád steaky, nebo pstruha, či jinou rybu. Jsou velmi zdravé a pokud je dobře připravíme, tak i velmi lahodné. Zde jsou dva jednoduché a osvědčené recepty na výborný steak a pstruha.

Steak na grilu

Suroviny

Autor obrázku: Naotake Murayama

1 brambora

2 lžíce olivového oleje

2 žampióny

2 rajčata

2 steaky

1 kostka masového bujónu

Hrst řeřichy

sůl a pepř

Postup:

Zapneme gril na plno. Bramboru nakrájíme na silnější plátky, vyskládáme na plech s pečícím papírem a potřeme olejem. Grilujeme, dokud nezhnědnou – cca  deset minut. Pak je otočíme a přidáme k nim žampiony i rajčata. Také potřeme olejem a pečeme na grilu dalších 10 minut.

V grilovací misce mezitím rozehřejeme olivový olej a vložíme do něj okořeněné steaky. Opékáme minimálně minutu z každé strany, pokud je máte raději víc propečené, tak dvě a půl minuty z každé strany. Poté steaky vyndáme na talíř a přikryjeme alobalem.

Do grilovací misky vlijeme trochu vody, přidáme trochu bujónu a krátce povaříme. Podáváme s grilovanou zeleninou, řeřichou a masovou šťávou.

Citrónový pstruh

Suroviny

Autor obrázku: Cristian Bortes

4 filety z pstruha

50g strouhanky

sůl a pepř

1 lžíce másla

petržel

1 lžíce olivového oleje

citrón

25g piniových semínek

Postup:

Rozehřejeme gril. Připravíme si grilovací misky, nebo plech, filety z pstruha do něj položíme kůží dolů, osolíme a opepříme. Spolu smícháme strouhanku, petržel, máslo, kůru i šťávu z citronu a nasekané piniové semínka.

Takto připravenou směsí pokryjeme filety, zakapeme olejem a vložíme na 10-15minut na gril, dokud nebude ryba hotova. Poodstavení z grilu nakonec ještě posypeme zbylými piniovými semínky. Podáváme s bramborem.

Jak připravit kapra na Vánoční stůl

vánoční kapr
vánoční kapr

Vánoční kapr patří neodmyslitelně na štědrovečerní stůl. Každý z nás má ale jiné chutě a proto je docela možné, že to, co bude chutnat vám, nebude už tolik chutnat ostatním. Pokud jste doma zvyklí péct nebo smažit kapra na jeden způsob a chcete vyzkoušet nový recept, jsou tu pro vás tipy, jak na to.

Jedním ze způsobů je kapr na šalvěji. Ryba se pokape citronovou šťávou, posype šalvějem a nechá se uležet několik hodin v lednici. Dále se ze strouhanky, vejce a vína namíchá směs, ve které se následně kapr obalí. Postupuje se klasicky jak při trojobalu, akorát místo vejce se použije již namíchaná směs, ve které vejce je.

Kapr se většinou připravuje s kůží, protože maso potom zůstává šťavnatější, ale tato kůže obsahuje tuk, který ne všichni jí, nebo jim jenom jednoduše nedělá dobře. Proto když chcete kapra připravit bez kůže, můžete použít například marinádu. Smíchat můžete různé ingredience jako česnek, papriku, oregano, bobkový list, kmín a další. Připraví se klasická marináda, ve které se kapr nechá pár dní uležet a následně se ugriluje.

Kapra můžete připravit také na zelenině. Lehký pokrm s různými druhy zeleniny můžete dokořenit například kmínem nebo jiným klasicky lehkým kořením, které zachová přírodní chuť ryby a zeleniny. Porce kapra se vloží do pekáče, osolí a pokladou se nakrájenou zeleninou. Nebo můžete kapra upéct jenom se solí a kmínem a posypat ho mandlemi.

Tip: Další vánoční i jiné recepty najdete na online kuchařkách – kucharka.biz a kucharka.pro.

Rybu na vánoční stůl ale můžete připravit i klasicky. Pokud doma každý rok děláte některý z těchto způsobů, můžete zkusit ten nejobyčejnější recept, který používá většina domácností. Kapr se jednoduše nasolí, obalí v mouce, vajíčku a strouhance a dá se usmažit. I tenhle recept se dá pozměnit a to tak, že kapra dochutíte. Použít můžete ho potřít česnekem, muškátovým květem či jinými bylinkami.

Kapr se obvykle podává s bramborovým salátem, ať už je smažený, marinovaný nebo pečený. V každé domácnosti je to ale jinak.

Jestli máte doma malé děti a chcete kapra dát i jim, ale bojíte se, aby si nezapíchli do krku kost, rybu stačí na pár hodin zabalit ho hadříku s octem, kosti změknou a nebudou tak nebezpečné.

Fazolová polévka s paprikou

fazolova-polevka-s-paprikouFazolová polévka s paprikou

Suroviny

  • 1/4 kg bílých fazolí ,
  • dvě ostré klobásky ,  uzené atd .
  • 4 polévkové lžíce oleje
  • 4 polévkové lžíce hladké mouky ,
  • jedna polévková lžíce mleté sladké papriky
  • polévkové koření, pepř, trochu soli .
  • Nočky.
  • 2 vejce , 4 polévkové lžíce hrubé mouky, sůl

Postup

Předem namočené fazole , ( bílé ) dáme vařit do tlakového hrnce. Vaříme 40 – 45 minut . Fazole  se vaří bez soli , aby neztvrdly, ale můžem přidat trochu  polévkové koření  , typu Podravka . Pokud vaříme v obyčejném hrnci přizpůsobíme dobu varu fazolím, ale počítejte nejméně s jednou hodinou.

Na čtvrt kila fazolí dávám tři litry vody . Po uvaření fazole scedím  a vývar si schovám na pozdější dobu .  Mezi tím si do jiného hrnce udělám jíšku. Čtyři polévkové lžíce oleje dám do hrnce a přidám čtyři polévkové lžíce hladké mouky , nechám jen zavonět a přisypu jednu polévkovou lžíci  mleté sladké papriky , okamžitě zaleju litem  studené vody a metličkou šlehám. Po pořádném rozšlehání přidám vývar z fazolí . Pořád se snažím aby v polévce nebyly žmolky. Přidám  nakrájené klobásky a vařím 25 minut. Pět minut před dovařením vložím do polévky nočky .  Vklepnu dvě vejce d o hnku a zasypu hrubou moukou . Pořádně rozmíchám . Pak přes cedník na noky promíchám do vařící polévky . Nechám ještě povařit pět minut, dozdobíme petřželkou a majoránkou . Ochutíme solí a pepřem a můžem podávat . Příloha pečivo . Dobrou chuť !

recept zaslala Magda Terlingová

Horalské ražniči

raznici

Horalské ražniči

  • Doba přípravy : 60 minut
  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 120,-kč

Suroviny k receptu Horalské ražniči

  • 500g vepřové kýty
  • 100g sýru eidam
  • 1 hermelín
  • bílá paprika
  • cherry rajčátka
  • cibule
  • sůl
  • pepř
  • olej

Postup přípravy Horalského ražniči

Maso, sýr, hermelín a papriku pokrájíme na malé kousky, cibuli na kolečka. Na špejle nebo špízové jehly střídavě napichujeme kousky masa, sýrů, cibule, papriky a rajčata. Osolíme, opepříme, potřeme olejem a dáme na alobal rovněž potřený olejem. Pevně zabalíme, dáme na plech a pečeme ve vyhřáté troubě asi půl hodiny. Potom alobal pootevřeme nebo rozřízneme a dopečeme ještě asi 10 minut. Nejlepší přílohou jsou ranné brambory.

Recept zaslala Lucie Vaněčková


Recept na Sýrové řízečky

syrove-rizecky

Recept na Sýrové řízečky

  • Náklady : 150,-kč
  • Počet porcí: 4
  • Doba přípravy: 30 min+35 minut pečení

Suroviny k receptu Sýrové řízečky

  • kuřecí řízečky 8 kusů
  • sůl
  • hořčice
  • provensálské koření
  • niva 150g
  • eidam 150g
  • tuk na vymazání
  • brambory

Postup přípravy Sýrových řízečků

Kuřecí řízečky si jemně naklepeme, osolíme, potřeme hořčicí a posypeme provensálským kořením. Obalíme ve strouhané směsi sýrů niva a eidam a poklademe do vymaštěného pekáčku. Můžeme k nim přidat i pokrájené a osolené brambory. Zasypeme zbylým sýrem.

Zapékáme při 160 stupních zhruba 35 minut.

Recept zaslala Lucie Vaněčková


Kynutý cop

kynuty-cop

Kynutý cop

  • Počet porcí: 24
  • Náklady: 70,-kč
  • Doba přípravy: 30 minut + 60 minut kynutí

Suroviny k receptu Kynutý cop

  • 500g polohrubé mouky
  • 250ml mléka
  • 1/2 lžičky soli
  • 3 žloutky
  • 80g cukru
  • 80g hery
  • 30g droždí
  • povidla nebo marmeláda
  • tvaroh
  • mletý mák
  • tuk na potření

Postup výroby receptu Kynutý cop

Z vlažného mléka, lžičky cukru a droždí si připravíme kvásek. Do mouky přidáme sůl, žloutky, cukr, rozpuštěnou heru a vzešlý kvásek. Zaděláme těsto, které necháme na teplém místě kynout zhruba hodinu. Po vykynutí si těsto rozdělíme na polovinu. Každou polovinu rozdělíme na tři stejné díly. Budeme tak mít dva copy.

Ze třech dílů uděláme stejně velké válečky a v prostředku je jemně promáčkneme na náplň. Jeden díl naplníme povidly nebo marmeládou, druhý díl tvarohem, do kterého jsme přidali žloutek a trochu cukru, třetí díl makovou náplní. Válečky opatrně spojíme, aby nám náplně nevytekly a upleteme cop. Přendáme na plech vymazaný trochou hery a potřeme rozpuštěnou herou. Pečeme při 150 stupních dozlatova. Postup opakujeme i při druhé polovině těsta.

Hotové pocukrujeme.

Recept zaslala Lucie Vaněčková


Kýta na pivu

kýta_na_pivu

Kýta na pivu

  • Doba přípravy: 80 minut
  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 100kč

Suroviny pro výrobu kýty na pivu

  • 750g vepřové kýty
  • 3 stroužky česneku
  • sůl
  • 250ml piva
  • kostka masoxu
  • 5 kuliček pepře celého
  • 1 cibule
  • hl. mouka
  • kmín
  • kečup

Postup přípravy kýty na pivu

Kýtu řádně omyjeme a usušíme. Česnek utřeme se solí a potřeme jím kýtu. Tu pak opečeme ze všech stran v pánvi na trošce oleje. Opečenou kýtu přendáme do pekáčku.
Ve výpeku opečeme na drobno pokrájenou cibuli, zaprášíme jí moukou a znovu osmahneme. Přidáme pivo, masox rozpuštěný v 250ml vody a pepř celý. Nakonec přidáme i kečup. Nalijeme na maso.
Kýtu posypeme kmínem. Pekáček zakryjeme alobalem a dusíme při 200 stupních zhruba hodinu. Chvilku před dopékáním alobal sundáme. Výborné s rýží nebo šťouchanými brambory.

Recept zaslala Lucie Vaněčková

Pstruh pečený na víně s holandskou omáčkou

Pstruh pečený na víně s holandskou omáčkou

Suroviny

pro 4 porce – 4 pstruzi, 2 citrony, sůl, 60g másla, 250ml bílého suchého vína- nejlépe ryzlink, petrželka.

Postup

Očištěné připravené pstruhy i s hlavou opláchneme uvnitř i zevně a osušíme. Dovnitř nakapeme citrónovou šťávu a necháme jí 30 minut působit. Ryby dáme mezitím do ledničky. Po té pstruhy zevnitř i zvenčí osolíme a vložíme je do zapékací mísy s polovinou rozehřátého másla. Podlijeme je asi třetinou vína a dáme je péci. Během pečení podléváme vínem a vypečenou šťávou tak abychom všechno víno spotřebovali.

Pstruhy otáčíme aby se rovnoměrně upekli. Pokrm podáváme s bramborami a holandskou omáčkou (viz další recept)

Holandská omáčka (úspornější recept)

Suroviny– 250 ml drůbežího vývaru, 2 žloutky, lžička bramborového škrobu, 60 g másla, petrželka, citrónová šťáva.

Postup – Do vroucího vývaru s máslem zašleháme postupně žloutky i bramborový škrob.Směs šleháme ve vodní lázni do zhoustnutí .Dochutíme pokrájenou petrželkou a citrónovou šťávou.

Recept na Cukeťáčky

Cukeťáčky hotové

Cukeťáčky

Budeme potřebovat

  • 1/2 malé cukety
  • 1 kg brambor
  • jednu mrkev
  • 1 vejce
  • 20dkg hladké mouky
  • 15dkg salámu v celku
  • majoránku, sůl, pepř
  • 3 stroužky česneku

Postup přípravy receptu

Zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle, přidáme mouku, vejce, sůl, majoránku, pepř, a česnek. Dobře promícháme a na zkoušku opečeme první cukeťák, podle potřeby ještě dochutíme. Já dělám na pánvi tři malé cukeťáky. Těsto můžeme dát do lednice a na příští den si udělat další cukeťáky s přidáním např nastrouhaného tvrdého sýra.

V naší rodině jedí cukežáky i nejvědší odpůrci cukety, když to neví :-))

Recept zaslala: Ilona Suchardová

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na Zeleninové rizoto s treskou

Rizoto s treskou

Zeleninové rizoto s treskou

Doba přípravy : 40 minut
Počet porcí : 4
Náklady : 70,-kč

Suroviny na rizoto

  • 2 sáčky rýže
  • 200g brokolice
  • mražená zelenina
  • zeleninový bujón
  • 200g tresky
  • sůl
  • 2 stroužky česneku

Postup přípravy rizota

Do vroucí vody dáme vařit rýži a přidáme kostku zeleninového bujonu. Růžičky brokolice spolu s mraženou zeleninou (hrášek, kukuřice a mrkev) vaříme zvlášť v osolené vodě do měkka.
Tresku osolíme a potřeme utřeným česnekem. Pečeme v troubě asi 20 minut.
Uvařenou rýži smícháme s brokolicí a zeleninou a na kousky nakrájenou treskou.

recept zaslala Lucie Vaněčková

Vyzkoušejte na pečení novinku: Pekáč Delimano Stone Legend z kameniny s nepřilnavým povrchem.

Brokolicová sekaná

Brokolicová sekaná

Brokolicová sekaná

Doba přípravy : 60 minut
Počet porcí : 6
Náklady : 70,-kč

Suroviny k receptu

  • 500g mletého masa
  • 250g brokolice
  • 1 cibule
  • 2 vejce
  • 3 stroužky česneku
  • vegeta
  • strouhanka

Postup přípravy receptu

Brokolici uvaříme ve slané vodě, necháme okapat a semeleme na jemno. Přidáme mleté maso, pokrájenou cibuli, vejce, nastrouhané stroužky česneku, 3 lžičky vegety a strouhanku dle potřeby.

Uděláme šišku, vložíme do pekáčku s vodou a pečeme dozlatova při 190 stupních. Poléváme vypečenou šťávou.

recept zaslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na maso á la Babeta

Nakládáné vepřové Babeta

Maso á la Babeta

Náklady: 80,-kč
Doba přípravy: 30 minut + den marinování
Počet porcí: 4

Suroviny na maso á la Babeta

  • vepřové nudličky 400g
  • 1 velká cibule
  • 2 stroužky česneku
  • 1 feferonka
  • 2 žloutky
  • 1 lžička kari
  • lžička cukru
  • lžička soli
  • lžička sojové omáčky
  • lžička vegety
  • 3 lžíce oleje

Postup přípravy receptu

Cibuli a feferonku pokrájíme na drobné kousky, česnek prolisujeme. Promícháme se žloutky, kořením, cukrem, solí a sojovkou. Do směsi vložíme maso nakrájené na nudličky, zalijeme olejem, promícháme a necháme den marinovat.

Druhý den smažíme na trošce oleje. Podáváme s bramborem nebo hranolkami, zeleninovou oblohou, můžeme posypat strouhaným sýrem.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na pikantní vepřová játra

Pikantní vepřová játra

Pikantní vepřová játra

  • Doba přípravy: 20 minut + 60 minut marinování
  • počet porcí: 4
  • Náklady: 50,-kč

Suroviny na vepřová játra

  • 500 g vepřových jater
  • 1 cibule
  • 2 stroužky česneku
  • lžička sladké papriky
  • lžička kari
  • lžička mletého zázvoru
  • citronová šťáva z půlky citronu
  • sůl
  • olej na smažení

Postup přípravy receptu

Vepřová játra pokrájíme na větší nudličky. Cibuli pokrájíme na malé kostičky, česnek prolisujeme, přidáme papriku, kari, zázvor a citronovou šťávu. Do této připravené směsi naložíme játrové nudličky a necháme hodinu marinovat.

Na pánvi rozehřejeme olej a játra na něm zprudka opečeme. Můžeme podlít trochou vody, aby se játra nepřipálila. Hotová játra osolíme.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na kuřecí stehna s bazalkou

Kuře s bazalkou

Kuřecí stehna s bazalkou

  • Počet porcí: 4
  • Doba přípravy: 60 min
  • Náklady: 80kč

Ingredience k receptu

  • 4 kuřecí stehna
  • sůl
  • bazalka
  • podravka
  • 1 rajský protlak
  • cherry rajčátka
  • masox

Postup přípravy receptu

Kuřecí stehna omyjeme a osušíme, osolíme, posypeme online casino podravkou a bazalkou. Rajčátka si překrájíme na půlky. Spolu se stehny vložíme do pekáčku. V 250ml vody rozmícháme masox, přidáme rajský protlak a trochu bazalky. Pečeme v předehřáté troubě při 200 stupních.

recept zaslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=“468×250″ /]

Recept na Játrové řízky

Játrové řízky

Játrové řízky

  • Počet porcí: 4
  • Doba přípravy: 25 min
  • Náklady: 55,-kč

Suroviny na játrové řízky

  • 1/2 kg vepřových jater
  • hladká mouka
  • 2 vejce
  • strouhanka
  • sůl

Postup přípravy játrových řízků

Vepřová játra si nakrájíme na kousky. Obalíme v trojobalu, osmažíme na mírném ohni. Po osmažení osolíme. Nejlepší přílohou jsou brambory a tatarská omáčka.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na Jablka smažená v těstíčku

Jablka v těstíčku

Jablka smažená v těstíčku

  • Počet porcí: 6
  • Doba přípravy: 20 min
  • Náklady: 30,-kč

Suroviny na jablka v těstíčku:

  • 4 jablka
  • 125ml mléka
  • 120g polohrubé mouky
  • špetka soli
  • 2 vejce
  • lžíce moučkového cukru
  • moučkový cukr a skořice na obalení

Jablka nakrájíme na slabé plátky a vykrojíme z nich jadřinec. Z mléka, mouky, vajec, soli a cukru připravíme těstíčko, ve kterém jablka obalíme. Smažíme je na oleji a po usmažení obalujeme v cukru smíchaném s trochou skořice.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Dršťková polévka z kuřete

Dršťková polévka

Dršťková polévka z kuřete

  • Doba přípravy: 45 minut
  • Počet porcí: 4
  • Náklady: 45,-kč

Ingredience na dršťkovou polévku:

  • 2 kuřecí stehna
  • máslo
  • 2 cibule
  • kořenová zelenina
  • kmín
  • 2 stroužky česneku
  • sladká paprika
  • sůl
  • maggi
  • majoránka

Postup přípravy polévky:

Kořenovou zeleninu, jednu cibuli a kuřecí stehna vložíme do hrnce se studenou vodou. Přiměřeně osolíme a dáme vařit na mírný oheň. Nevaříme prudkým varem.

Když jsou stehna vařená, vyndáme je a obereme. Na másle usmažíme cibulku do růžova. Přidáme kmín, necháme až praskne, přisypeme papriku a zarestujeme. Podlijeme vývarem, který jsme přecedily a necháme vařit asi 15 minut.

Přidáme nakrájené maso, případně dosolíme a přidáme maggi. Zahustíme moukou rozmíchanou v trošce vody necháme provařit. Dochutíme utřeným česnekem a majoránkou.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na Citronové kuře

Citrónové kuře

Citronové kuře

  • Doba přípravy: 20 minut
  • Počet porcí: 4
  • Náklady: 80,-kč

Suroviny na citronové kuře

  • 60g másla
  • 1 citron
  • 2 stroužky česneku
  • 1 lžíce majoránky
  • 1 lžíce tymiánu
  • 1 kuře
  • 1 kg brambor
  • sůl

Postup:

Nejdříve si připravíme kořeněné máslo. Do misky nastrouháme kúru z poloviny citronu, přidáme máslo, česnek, majoránku, tymián a zamícháme.

Kuře omyjeme a dobře osušíme. Nadzvedneme kůži na prsou, aby se vytvořily kapsy a vpravíme do nich dvě třetiny kořeněného másla. Zbytkem másla pomažeme kuře na povrchu.

Citron pak nakrájíme na kousky a dáme je dovnitř kuřete. Překřížíme kuřeti nohy a převážeme je provázkem. Osolíme a položíme ho pekáč vymazaný máslem prsíčky nahoru. Dáme péct do trouby předehřáté na 200 stupňů.

Po 15 minutách kuře přikryjeme alobalem a pečeme dalších 40 minut. Pak kuře vyndáme z trouby, poklademe kolem něj brambory, polijeme je vypečenou šťávou a pečeme dalších 30 minut. Necháme už odkryté.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Polévky: Maďarská bramboračka

Maďarská bramboračka

Maďarská bramboračka

  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 25kč
  • Doba přípravy : 25 minut

Ingredience na bramboračku:

  • 50g slaniny
  • 1 cibule
  • kořenová zelenina
  • hladká mouka
  • sladká paprika
  • sůl
  • 5 větších brambor
  • 1l vody
  • polévkové koření
  • 100g vysočiny

Postup:

Slaninu nakrájíme na kostičky, rozškvaříme, přidáme drobně nakrájenou cibuli a očištěnou nakrájenou zeleninu na kolečka. Všechno opečeme, zaprášíme moukou, osmahneme, přidáme papriku, sůl a brambory. Zalijeme vodou a vaříme téměř doměkka. Potom přidáme nakrájenou vysočinu a dovaříme.

recept zaslala Lucie Vaněčková
[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na kuřecí játra na Čínu

Kuřecí játraKuřecí játra na Čínu

  • Doba přípravy: 30 minut
  • Náklady : 40kč
  • Počet porcí : 2

Ingredience:

  • kuřecí játra – 250g
  • cibule – 1
  • česnek – 2 stroužky
  • sojová omáčka
  • worcestrová omáčka
  • koření Čína
  • rajský protlak

Postup:

Kuřecí játra si pokrájíme na malé kousky. Cibuli pokrájíme na kostičky, česnek prolisujeme. Ve wok pánvi si rozehřejeme olej, cibulku a česnek necháme zesklovatět. Přidáme pokrájená játra, zakápneme sojovou a worcestrovou omáčkou a přidáme koření Čína.

Játra orestujeme, podlijeme troškou vody a necháme chvilku podusit. Přidáme rajčatový protlak a prohřejeme. Nejlepší přílohou jsou domácí hranolky.

recept poslala Lucie Vaněčková
[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Mleté maso v listovém těstě

Mleté maso v listovém těstě 1Mleté maso v listovém těstě

  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 80,-kč
  • Doba přípravy : 40 minut

Ingredience:

  • 400g  mletého masa
  • 100 g nastrouhaného sýra
  • listové těsto
  • 2 stroužky česneku
  • vejce na potírání
  • olej
  • tymián
  • sůl

Postup:

Listové těsto si rozválíme a křížením překrájíme na trojúhelníky. Připravíme si maso, přidáme bylinky, česnek, nastrouhaný sýr a smícháme. Z masa uděláme
válečky a položíme je na delší strany trojůhelníků. Od široké strany, kde máme maso, budeme stáčet a boky zahrneme dovnitř.

Stočené je všechny potřeme vajíčkem a upečeme ze všech stran na oleji – raději pomaleji, aby se nám maso pěkně prosmažilo.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na ohnivé plátky

Ohnivé plátkyOhnivé plátky

  • Doba přípravy : 70 minut
  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 90kč

Suroviny na ohnivé plátky

  • vepřové plátky
  • 7 stroužků česneku
  • 1 cibule
  • 1 malá feferonka
  • šálek vývaru
  • ostrý kečup
  • olej
  • sůl
  • pepř

Vepřové plátky jemně naklepeme, osolíme, potřeme utřeným česnekem, olejem a necháme rozležet. Na olejem potřené pánvi opečeme maso  obou stran, přeložíme ho do pekáčku vytřeného olejem, přidáme nakrájenou cibuli, 4 stroužky česneku, nakrájenou malou feferonku, zalijeme ostrým kečupem a šálkem vývaru.

Vložíme do vyhřáté trouby a zvolna zakryté poklicí podusíme do měkka. Podáváme s opečenými brambory a zeleninovým dipem.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na sladko kyselé kuře

Sladko kyselé kuřeSladko kyselé kuře

  • Doba přípravy : 30 minut
  • Počet porcí : 4
  • Náklady : 130,-kč

Suroviny na kuře

  • kuřecí kousky – stehýnka, křidýlka, nebo prsíčka
  • 1 lžíce worcesteru
  • 1 lžíce sojovky
  • 1 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 1 lžička soli
  • 1 lžička octa
  • 1 celý kečup
  • 1/2 másla
  • červená paprika

V kastrůlku rozehřejeme máslo, přidáme kečup, worcester, sojovku, rozmačkaný česnek, sůl, ocet a pokrájenou cibuli. Vše zahřejeme a ještě teplé nalijeme na
kousky kuřete. Necháme 1 den marinovat.

Druhý den přidáme pokrájenou červenou papriku a pečeme v troubě při 200 stupních asi 45 minut. Nejlepší přílohou je rýže.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]

Recept na makovník

MakovníkMakovník

  • Doba přípravy : 40 minut
  • Počet porcí : 12
  • Náklady : 35,-kč

Suroviny na makovník

  • 255g polohrubé mouky
  • 255g mletého máku
  • 255g moučkového cukru
  • 75 g hery
  • 2 vejce
  • 1,5 vanilkového cukru
  • 1,5 prášku do pečiva
  • šťáva z 1 citronu
  • 300ml mléka

Ze všech surovin zaděláme v míse vláčné těsto. Těsto lijeme do vymazané, strouhankou vysypané formy či na plech. Pečeme při 180 stupních zhruba 30 minut.
Po schladnutí můžeme posypat moučkovým cukrem.

recept poslala Lucie Vaněčková

[hana-code-insert name=’468×250′ /]