Jaro je tady, dejme se do formy – Posilovna? …stačí Vaše okolí.

Upocení lidé v uzavřené posilovně Vám nic neříkají? Je Vám milejší příroda a pohyb na čerstvém vzduchu. Tak vyrazte ven. Okolí všude nabízí možnosti cvičení a posilování.

Protahování a zahřátí

Pro protahování či zahřátí se dá využít obyčejný strom, lavička, nebo hřiště pro děti. Nikdy nezapomínejte na to před cvičením svaly pořádně zahřát a na konci je zase protažením uvolnit. Předejdete tak možným úrazům.

Posilování

Ruce

K posílení paží se dá skvěle využít větev stromu, nebo dětské prolézačky, kde se můžete přitáhnout. Pro začátek stačí zopakovat 3x sérii po 5 přitaženích. Pokud budete cviky zvládat, můžete přidat počet přitažení.

Strom můžete použít pro výdržové cviky, kdy do kmene stromu tlačíte dlaněmi a tlak zadržíte na 5-10 vteřin a pak povolíte. Nejedná se o náročný cvik, takže ho zvládne každý. Výdrže je vhodné opakovat po sériích, ale můžete si to uzpůsobit podle sebe.

Dále se dají dělat kliky o lavičku. Pro začátečníky je vhodnější klik o opěradlo (není tak náročné) a pro pokročilé o sedátko (větší sklon – větší náročnost). Kliky můžete praktikovat zepředu, ale také zezadu. Skvěle tak posílíte celé ruce ale také břišní svaly.

Nohy a zadeček

Pro posílení nohou, zpevnění a tvarování zadečku je vhodná lavička. Děláme tvz. ,,výpady vzhůru“, kdy jednou nohou došlápnete na sedací část lavičky a druhou nohu vyšvihnete do vzduchu, spolu s protilehlou rukou. (příklad: Pravou nohou došlápneme na sedátko a levou nohu vyšvihneme do vzduchu, do pravého úhlu. Levá noha jde vzhůru spolu s pravou rukou). Tento cvik doporučujeme cvičit v sériích 15x na levou nohu a 15x na pravou nohu. Můžete nohy i střídat. Ale vždy si dejte po ukončení obou sérií nejlépe vyklusání po rovince (cca 50 metrů). Pokud není po ruce lavička, vystačí pro toto cvičení o zvýšení obrubník.

Skvěle k posílení zadečku a stehen poslouží malý kopeček, který budete vybíhat. Měl Vám obsáhnout minimálně 10-20 kroků, kdy v rychlém tempu kopeček vyběhnete a dolu jdete pomalu, nebo pokud Vám fyzička dovolí dolů vyklušete.

POZOR: V případě užití lavičky ke cvičení, myslete na to, že lavička v první řadě slouží k sezení. Mějte proto čisté boty, a pokud nemáte, použijte něco pod boty (ručník, atd,…)

Jakákoliv aktivita v přírodě je zdraví prospěšná, takže pamatujte, že cvičit se dá opravdu kdekoliv, jen jde o to chtít. Není nutné utrácet tisíce za návštěvy posiloven a trenérů, sami si můžete zvolit jen to, co Vám bude vyhovovat a hlavně Vás bude bavit.

Napsala EPF

Tipy pro zdraví – 2. část

Tipy pro zdraví – 2. část

11. Mrkněte na zub

Pokud zanedbáváte preventivní prohlídky, které jsou jednou za půl roku, rychle to napravte! Pěkné a zdravé zuby jsou vaší každodenní vizitkou. Zajděrátí se vám to v podobě tisíců ušetřených za implantáty.

Autor obrázku: Alex Kislow

12. Otestujte svoje oči

Nechce se vám k očnímu lékaři? Díky aplikaci „Test zraku“, který si zdarma stáhnete na www.duovize.cz se dozvíte, zda netrpíte některou z očních vad. Pokud zjistíte, že ano, navštivte odborníka, neodkládejte to a pořiďte si brýle nebo kontaktní čočky! Své oči chraňte i před ultrafialovým zářením. Sluneční brýle kupujte v kamenném obchodě, protože jedině tak máte záruku kvality. Levné brýle ze stánků vaše oči neochrání!

13. Myjte si ruce

Jen tak ruce opláchnout nestačí! Myslete na to, že je třeba mýt je pořádně několikrát denně. Podle odborníků správnou hygienou snižujete riziko infekce o tři čtvrtiny.

14. Stravujte se klidně

Zpracovat stravu je pro organismus náročný úkol, a tak jezte pomalu a v klidu. Zkrátka jezte tak, aby vám jídlo dělalo dobře. Ono se totiž to, co spracujete odráží na vaší psychice.

15. Nepodceňujte bolesti

Zejména pokud jde o hlavu. Takzvané sekundární bolesti mohou totiž být varovným příznakem jiného onemocnění.

16. Podporujte klouby

Aby kosti vydržely pevné co nejdéle, potřebují dostatek kolagenu, na jehož tvorbě se podílejí aminokyseliny. Obohaťte tedy stravu o želatinu nebo o doplňky stravy určené k regeneraci kloubních chrupavek.

17. Zajímejte se o tlak

Trpíte-li na vysoký krevní tlak, dávejte na sebe pozor v teplých dnech a také hodně pijte! Během dehydratace organismu se snižuje objem cirkulující krve, tím pádem není dostatečně okysličené srdce. V extrémních případech pak může být následkem infarkt, mozková mrtvice či plicní embolie.

Autor obrázku: Pedro Ribeiro Simões

18. Myslete na duši

Splín padne jendou za čas na každou z nás. Aby vás však zcela nepohltil a nepropukl časem v těžkou psychickou nemoc je nutné myslet i na psychickou hygienu. Zkrátka každý den, třeba večer před spaním na chvilku „vypněte“ a hoďte za hlavu všechny starosti.

19. Předejděte obezitě

Diabetes 2.typu může potkat i vás. Je totiž důsledkem obezity a nezdravého způsobu života. Proto jezte s mírou a pravidelně dopřávejte tělu hodně vlákniny, ovoce a zeleniny.

20. Vyhněte se tuku

Cholesterol potřebuje každá buňka ve vašem těle. Aby vám však pomáhal, nikoliv škodil, musí být ve správném poměru. Určité množství si organismus vyrábí sám, především v játrech. Pokud ovšem sníte jídlo s obsahem cholesterolu, zareaguje na to tělo sníženou produkcí. Schopnost regulace je však omezená, a když je cholesterolu příliš, organismus se ho nedokáže zbavit. Vyhýbejte se proto tučným jídlům!