Bylinky jsou nejen velice zdravé, ale také velmi chutné, a proto se mnoho žen rozhoduje, zda si nějakou bylinku nezasadí do své zahrádky. Pokud tak uděláte, budete mít velkou výhodu – zdravé a chutné koření přímo na zahradě.
Jaké bylinky se pěstují?
Každý pěstuje to, co má rád a co používá v kuchyni, takže záleží jen na vás, kterou bylinku si vysadíte. Každopádně většině zahrad vévodí bylina, která se používá zejména v létě pro osvěžující nápoj mojito, což je bezpochyby máta. Samozřejmě, že tato bylina má své opodstatnění také v zimě a to sušená na čaj, který vás uzdraví. Častá také bývá bazalka anebo na spánek dobrá meduňka. Mezi klasické zahradní byliny patří také rozmarýn a tymián či oregano. A odvážní zahrádkáři se dokonce snaží vypěstovat i u nás netradiční byliny, jako je stevie, což je nejlepší sladidlo a pro peprná jídla pěstujte třeba wasabi.
Aby byly bylinky po ruce
Samozřejmě, že nejlépe uděláte, když si bylinky vysadíte na zahrádku. Avšak někteří nemají u domu zahrádku, a tak pěstují buďto uvnitř domu, na okně anebo aspoň v zimní zahradě a podobně. Když se rozhodnete pro sadbu bylinek, tak si nakupte i dostatečné množství květináčů, protože je lepší, když je umístěna v truhlíku. Mnoho odborníků doporučuje keramické květináče, které aspoň trochu dýchají, avšak neuděláte špatně, když bylinu dáte i do plastu.
Bylinky vyrůstají společně
Když se někdo rozhodne, že na své zahrádce budou pěstovat bylinky, tak většinou chtějí hned více druhů, což je rozhodně jen dobře. Pokud nemáte dostatek místa, tak vůbec nevadí, když dáte více bylinek do jednoho květináče, zejména pokud jde o bylinky, které k sobě ladí. Kombinujte zejména ty, které společně dáváte i do pokrmů, z pravidla to bývá například tymián a rozmarýn a podobně. Jedná bylinka, u které se doporučuje, aby byla sama, je vavřín, protože nemá rád suchý vzduch.
Aby nám bylinky neuhynuly
Bylinky nepotřebují žádnou zvláštní péči, a tak se nemusíte bát, že vám bylinky hned uhynou. Poté, co si bylinky nasadíte, stačí, jen když je nenecháte uschnout a budete je pravidelně zalévat. Zalévejte je pouze, když je substrát suchý a jen tak, aby nestály ve vodě, a máte téměř jistotu, že později budou ve vašich pokrmech. Někdo také doporučuje trochu pohnojit, třeba kravským či koňským hnojem, který se dělá i v granulích, aby měly bylinky dostatek živin. Každopádně to bylinkám prospěje, ale není to úplně nutné.
Pěstování bylinek je poslední dobou velice oblíbené. A není divu, když dostanete chutné a zdravé koření téměř zadarmo.