Abychom byly spokojené, šťastné a usměvavé, nebo usměvaví, není potřeba až tak mnoho. Postačí dobrý a kvalitní spánek, úleva od všedních starostí a také pocit, že nic nemusíte…
Většina z nás jsou vyčerpáni a ani si to neuvědomujeme. Zde je několik způsobů jak můžete v noci lépe spát.
Tři návyky, které odborníci považují za tvrdý důkaz nedostatku spánku:
musíte spoléhat na kofein přes den, každý den (i při vydatném spánku)
nemůžete se probudit včas bez budíku
přes víkendy neustále spíte i několik hodin
Nepovažujte spánek za luxus
Odborníci tvrdí, že příliš mnoho mladých žen při zobrazení myšlenky na spánek spojují tuhle věc s pamlskem (luxusem), stejně jako jít na kosmetiku nebo si koupit nové boty. Vezměte si spánek jako velmi zásadní pro váš blahobyt, jako správnost vaší diety a cvičení.
Zvyšte vaše hodiny spánku bezbolestně
Jdi spát o 15 minut dříve každý večer po dobu jednoho týdne a pak přidej dalších 15 minut příští týden a tak dále. Drobné přírůstky jsou méně skličující, ale mohou udělat velký rozdíl v měsíci, kdy už pak spíte o hodinu více každý večer.
Upravte si ložnici
Nastavte teploměr 3 stupně pod vaši denní normu. Vaše tělesná teplota přirozeně klesá, když spíte a chladná místnost pomáhá. Ztlumte světlo před tím, než jdete spát. Světlo brání dostat do vaší hlavy melatonin, hormon, který reguluje váš spánkový cyklus.
Odolat svůdnému volání obrazovky
Vypněte tv a počítač hodinu před spaním. Umělé světlo oklame váš mozek hypotalamus (část, která vás přepíná do režimu spánku), aby si myslel, že je ještě den. Pokud absolutně nemůžete odolat podívat se na e-mail, alespoň držte telefon na délku paže, aby se minimalizovali účinky.
Nepijte při spaní
Půlnoční hovory s močovým měchýřem nedělá dobře pro váš spánek, proto zkuste snížit hodnotu tekutin před spaním, zejména alkoholu. I když po alkoholu se můžete cítit ospalí, o několik hodin byste se mohli probudit a všechno by mohlo být jinak. Odborníci předpokládají, že je to proto, že klesající hladina alkoholu v krvi narušuje spánek, zejména ten nejtvrdší.
Náměsíčnost
Otázky bdělosti položené v posteli uprostřed noci, vstáváte dříve, než běžně musíte. Tohle vše jsou běžné poruchy spánku, i když nespavost dostává veškerou pozornost, nemůžeme se jí nijak zbavit? Bílý šum pomáhá, stabilní bzučení ventilátoru nebo strojové vlny vás může uklidnit do spánku.
Nekouříte? Nezáleží na tom. I tak byste mohli svému zdraví škodit.
Ne tak rychle! Vypadá to, že každý den nové a nové studie konstatují, že tyhle zvyky jsou ještě horší, než kouření. Ať už je to to, že celý den sedíte nebo jíte příliš mnoho tuku. Je zde nějaká legitimita těchto tvrzení?
Následující nezdravé návyky se velmi blíží ublížení od cigaretového kouře nebo mohou způsobovat rakovinu. Jsou rovnocenným soupeřem s kouřením. Naštěstí se jedná o snadno opravitelné návyky ve vašem každodenním životě, takže vaše srdce a plíce mohou být rádi, že to ve skutečnosti není kouř.
Prosedět celý den
Dokonce, i když cvičíte pravidelně, návyky sezení po delší dobu, ať už u stolu nebo v autě, je stále více spojeno s řadou zdravotních problémů. Podle Alberta Health Services onkologické péče v Kanadě, nečinnost je spojena s téměř 160.000 případy rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty a rakoviny plic každý rok. Asi 2/3 těchto případů rakoviny jsou také v důsledku kouření.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Ať je to zvyk, dělat si přestávky u pohybu při práci, zkoušejte to častěji, abyste se sezení vyhnuli co nejvíce. Doma odolejte pokušení, abyste co nejvíce času trávili před televizí. Zajděte si na krátkou procházku kolem bloku pro relaxaci, nebo můžete pár minut strávit čištěním, naplánujte si hodinku v posilovně s kamarádkou atd.
Jíst příliš mnoho masa a sýrů
Živočišné bílkoviny jsou bohaté na IGF-1, růstového hormonu, který může podpořit růst rakovinových buněk. A studie z University v Kalifornii zveřejněné v časopise Metabolismus zjistili, že lidé na živočišné proteinové dietě během středního věku byly 4x více ohroženi, že zemřou na rakovinu, než lidé s nízkoproteinovou dietou s rizikovým faktorem úmrtnosti srovnatelným s kouřením.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Nahraďte některé z vašich živočišných proteinů vegetariánskými zdroji bílkovin. Stejná studie zjistila, že strava s vysokým obsahem bílkovin na rostlinné bázi, jako jsou fazole, které mají hladinu bílkovin, které odpovídají některým masům, nespustily stejný nárůst výskytu rakoviny. Obecně platí, že ve středním věku dospělí mají jíst o 0,8 g bílkovin na každé 2 kg tělesné hmotnosti denně.
Zajímavé je, že studie zjistila, že jakmile se přehoupnete přes věk 65 let, jíst hodně živočišných bílkovin není tak škodlivé, protože produkce IGF-1 se začíná zpomalovat.
Vaření na zemním plynu
Pokud jste jedním z 34 procent, jejichž domov je vybaven plynovým sporákem, jste stále v blízkosti oxidu uhelnatého, oxidu dusičitého a formaldehydu pokaždé, když vaříte jídlo. Stejné tři znečišťující látky jsou běžné v pasivním cigaretovém kouři. V dalších studiích bylo zjištěno, že všechny tři kontaminující látky v domácnostech s plynovými sporáky pravidelně překračují pokyny v oblasti veřejného zdraví.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Používejte odvětrávání, elektrický sporák nebo varnou desku. Ventilační rozsah plynu může snížit hladinu znečišťujících látek o 60 až 90 % a to i v případě, že je ventilátor slabší. Velmi dobrými pomocníky v kuchyni a také v dnešní době hodně oblíbené jsou digestoře, které pomáhají zachytit největší znečištění ze zadních hořáků.
Vaření na špatném oleji
I když se můžete spolehnout na elektrický sporák ve vašem domě, nejste imunní vůči znečišťujícím účinkům vašeho vaření. Studie o restauračních a bytových kuchyních ukázaly, že vaření při vysoké teplotě na rostlinném oleji uvolňuje částice, aldehydy a polycyklické aromatické uhlovodíky, všechny sloučeniny nalezené v cigaretovém kouři a souvisí se záněty dýchacích cest.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Vyberte si správný olej na vaření, který se nejlépe hodí pro vaše potřeby. Například olivový olej není vhodný pro smažení na vaření při vysokých teplotách, ale je v pořádku pro vaření při nízkých teplotách nebo pro salátové zálivky. Avokádový je ideální pro vysoké teplotní vaření. Vždy se podívejte na oleje, které si kupujete a ujistěte se, že odpovídají vašim potřebám. A nezapomeňte pustit si větřák!
Solárium
Nedávná studie odhalila, že tenhle způsob opalování způsobuje zhruba 420.000 případů rakoviny kůže jen v USA a ve srovnání s kouřením, které způsobuje 226.000 případů rakoviny plic, je to mnohem více.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Naučte se milovat svoji vlastní pleť, což je pro vás krok číslo jedna. Ale pokud si chcete opravdu dopřát nějaký ten přirozený lesk, jezte více mrkve a rajčat. Studia totiž naznačují, že obě potraviny jsou bohaté na karotenoidy, které zlepší vaši barvu pleti a nebudete se muset starat o vystavení pokožky samoopalovacím sprejům, soláriu atd.
Nedostatek spánku
Chronický nedostatek spánku vyvolává vysoký krevní tlak, infarkty, mrtvice, obezitu, a řadu dalších zdravotních problémů. Jedna studie dokonce zjistila, že pokud se vám nedostane alespoň šest nebo sedm hodin spánku, vede to k míře stejné úmrtnosti jako na úrovni kuřáků. Nekvalitní nebo roztříštěný spánek vás nemusí nutně zcela probudit, ale cyklus ze světa hlubokého spánku a jeho přerušení může urychlit růst nádorů.
DĚLEJTE TO SPRÁVNĚ: Nepředpokládejte, že být unavený je normální. Pokud máte pocit, že nemáte dostatek spánku pravidelně, poraďte se se zdravotním pracovníkem, aby zjistil, zda můžete trpět spánkovou apnoi, která ruší váš spánek.
Možná to znáte. S jarem přichází často i špatná nálada a únava. Je to zvláštní, s oteplujícím se počasím by se nálada měla zlepšovat, ale opak je pravdou. Přečtěte si rady, jak únavu zvládnout levou zadní.
Pravidelný spánek
Lítáte po večírcích, chodíte spát o půlnoci a ráno vstáváte brzy do práce? Tak se nesmíte divit, že jste unavení. Váš organismus na to přirozeně reaguje. Nastavte pravidelnou hodinu, kdy ulehnete do postele. Zkuste být přes den hodně aktivní, uvidíte, že nebudete mít na spánek ani pomyšlení a večer hned usnete. Vyvarujte se ponocování a hlavně se tomu nepoddejte.
Ideální délka spánku by se měla pohybovat kolem 7-8 hodin. Dostatečný spánek je důležitý pro svěžest a energii na následující den a také pro očistu celého organismu.
Životospráva
Budete se divit, ale vaše tělo může reagovat i na špatnou životosprávu. Nejdůležitější je pitný režim. Jestli si myslíte, že nejlépe vás nakopne káva, jste na omylu. Lidem, kteří trpí únavou, se kofein vůbec nedoporučuje. Proto je dobré ho postupně začít odbourávat. Nezapomeňte, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a colových drincích. Omezte také slazené nápoje alkohol.
Nejlepší je čistá voda, které bychom měli vypít minimálně dva litry denně. Důležité jsou také potraviny s obsahem vitamínů a minerálů. S jejich výběrem by vám měl poradit odborník nebo lékař. Zkusit můžete také lehké energické svačinky. Je jasné, že tučné chody o šesti knedlících vám moc energie nedodají. Zvolte celozrné výrobky, ovoce, hrstku ořechů, nebo nízkotučný jogurt.
Jezte převážně čerstvé jídlo, které vás osvěží. Nemáte-li rádi ovocné a zeleninové saláty, udělejte si nápoje. Pokud máte nadváhu, je to pro vaše tělo vyčerpávající. Snažte se zhubnout.
Zasportujte si
Pokud se právě teď cítíte unavená, je jasné, že poslední na co myslíte, je pohyb. Ale věřte, že z dlouhodobějšího hlediska je pohyb skvělým pomocníkem. Nemusíte se denně dřít v posilovně, bohatě stačí, když si najdete sport, který vás bude bavit. Vydržte 2 hodiny cvičení týdně a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.
Cvičení okysličuje mozek a urychluje metabolické procesy, tudíž se pak cítíte svěžejší a lépe usnete. Pokud máte ke sportu opravdu hodně daleko, můžete zkusit svižné procházky.
Žádný stres
Stres nás hodně užírá a každodenní strasti nám ubírají energii a negativně působí na naše zdraví. Vyvarujte se proto stresu a stresovým situacím.
Jste-li ale ve stresu dlouhodobě, kompenzujte to příjemnými chvilkami a zážitky. Travte více času s přáteli nebo rodinou, dělejte si hezké výlety, nebo třeba šijte, baví-li vás to. Zkuste si zarelaxovat. Udělejte si večer jen pro sebe, u sklenky dobrého vína, své oblíbené knihy nebo filmu, či v horké vaně. Pokud nemáte zas tolik času, zajděte si na masáž. Zkusit můžete lymfatickou masáž, která velmi příznivě účinkuje proti chronické únavě. Pro někoho může být relaxací i třeba nakupování, nebo návštěva kosmetičky. Najděte si to, co vás baví.
Bleskurychlá záchrana
Sedíte v práci a padá vám hlava? Zkuste tyhle tipy pro rychlé probuzení.
Protáhněte se kdykoliv průběhu celého dne. Aktivuje to celé tělo a zahřeje svaly.
Buďte aktivní. Práci si rozvrhněte do několika částí ta, abyste měla stále co dělat.
Hodně pijte studenou vodu a jezte čerstvé ovoce.
V nejhorším případě můžete zkusit kofeinové nápoje, ale pamatujte, že nejsou dlouhodobým řešením únavy.
V průběhu dne jezte několik vyvážených svačinek.
Pusťte do místnosti světlo, případně jděte na procházku, pokud svítí slunce. Nabije vás to. Důležité je ale přírodní světlo. Zkuste také ihned po probuzení roztáhnout závěsy a pustit světlo do bytu.
Zajděte si do sauny. Uvidíte sami, že se hodí i po zimě. Právě zde se natrénuje každodenní střídání teplot. Tím posílíte imunitní sytém.
Boj s úbytkem tělesné hmotnosti? Stále se snažíte ztratit přebytečné kila? Zde je 10 důvodu, proč byste nikdy nemuseli být schopni ztratit na váze!
1. Nedostatek spánku
Můžete být v pokušení vyskočit z postele brzy a jít si zaběhat ještě než se vydáte do práce, ale může to vašemu režimu hubnutí přinést více škody, nežli užitku. Studie ukázaly, že lidé, kteří mají více, než sedm hodin spánku za noc, mají menší pravděpodobnost přibývat na váze, než ti, kteří ne. Vědecký výzkum také ukázal, že nedostatek spánku může snížit hladinu chuti k jídlu, regulační hormony ghrelinu a leptinu.
2. Zcela omezit alkohol
Mnoho lidí se snaží úplně omezit alkohol ze svého jídelníčku, ve snaze zhubnout, ale co když vám řeknu, že to vlastně může způsobit, že několik kil přiberete? Nedávný výzkum ukázal, že lidé, kteří přestanou pít alkohol úplně, mají větší pravděpodobnost k obezitě, než ti, kteří si dají jeden alkoholický nápoj několikrát týdně. Ujistěte se, že si nedopřáváte více než čtyři nápoje denně, jinak budete mít 46 procentně větší pravděpodobnost, abyste se stali obézními.
3. Svalová krize
Věk související se ztrátou svalů nebo sarkopenie, může začínat brzy okolo třicátých let a může vést ke ztrátě až dvou procent tělesné svaloviny. Svaly jsou důležité v procesu spalování kalorií, a mít svalovou hmotu znamená mít více kalorii uložených jako tuk. Ujistěte se, že se vyhnete tomu, aby se z vás stal pecivál a běžte si zacvičit do posilovny.
4. Pitná voda
I když je pitná voda pro nás dobrá, zvýšit příjem ovoce, zeleniny, fazole a celozrnných potravin, z nichž všechny jsou baleny s H2O, bude při vašem hubnoucím plánu více méně laskavostí v dlouhodobém horizontu, jelikož se budete cítit plnější po delší dobu.
5. Nastavit si nízké očekávání
Podle výzkumu, pokud se zaměříte vejít do velikosti 10(38) nebo 12(40), je mnohem méně pravděpodobné, že zhubnete, než když se budete snažit o velikost 6(34). Může to znít šíleně, ale některá studia dokazují, že pokud budete mít ambicióznější cíle, máte větší pravděpodobnost být motivováni ke ztrátě hmotnosti.
6. Kombinujte své cíle
Takže chcete zhubnout, ale nemůžete si pomoci v tom, abyste přestala jíst čokoládové zákusky, a přitom chodíte do posilovny, to vše v jednom týdnu. Výzkum však ukazuje, že toto je to, co je třeba udělat. Ti, kteří se snaží řešit své hubnutí jeden po druhém, se více v poklidu dostanou do fáze, kdy je nebude trápit absťák už od samého počátku a lépe si na vše zvyknou. Pokud se však nechcete vzdát všeho, je tu jenom malá pravděpodobnost, že dostanete hodně nazpět. Nebude to snadné, ale zkuste to. Začněte znova a hlavně pozitivně.
7. Být neustále v chladnu
Vědci zjistili, že být vystaven teplotám nad termo neutrální zóny ve skutečnosti snižuje chuť k jídlu, takže bude méně pravděpodobné, že byste přibrali na váze. Naučte se vypořádat s vyššími teplotami a můžete svému pasu prokázat laskavost.
8. Mylné představy o kakau
Ačkoliv kakao může mít své zdravotní výhody, jako je snížení krevního tlaku, jíst obrovské množství bude i nadále pro vás špatně a to proto, že jednoduše přiberete. Mléčná čokoláda obsahuje vyšší množství tuku a kalorií, než tmavá čokoláda, neboť si zachovává méně kakaových bobů v průběhu výroby. Takže jíst tmavé věci je pro váš pas nepatrně lepší, ale ne až tak moc, tak se držte i nadále co nejdál jak jen to je možné!
9. Nedostatek draslíku
Potraviny bohaté na draslík jsou skvělé, pokud chcete zlepšit váš hubnoucí proces, protože jsou málo kalorické a udrží vás delší dobu syté. Pokud nemáte dostatek draslíku ve stravě, zkuste jíst více banánů, bílých fazolí, špenát, jogurt a pečené brambory s kůží.
10. Cvičení a přejídání
Jedná se o klasicky dietní scénář – jdete do posilovny a potíte se na pár hodin, jen aby jste se vrátili domů strhaní a za ,,odměnu“ si dali velkou večeři. Bohužel, hubnutí vyžaduje kombinaci cvičení a zdravého stravovacího režimu – všeho s mírou.
I když se nevyznáte v novodobých materiálech, konstrukcích a technologiích, výběr nové matrace nemusí být vždy nemilou záležitostí. Měli byste vybírat pečlivě a promyšleně, ale pokud se svěříte do správných rukou, výběr matrace bude hračkou. Postupně vás provedeme krok za krokem.
1. krok: Ujasněte si několik věcí
Než se pustíte do samotného výběru matrace, připravte si odpovědi na následující otázky:
Kolik měříte a vážíte?
Jak máte velkou postel?
Jaký podklad matrace v současné době užíváte? Je stále v dobrém stavu?
Jakou tuhost ležení máte rádi?
Máte zdravotní problémy, které by mohly ovlivnit výběr matrace (bolesti zad, kloubů, hlavy, krční páteře, končetin, alergie, astma…)?
Kolik peněz jste ochotni do nové matrace investovat?
Vaše odpovědi zásadně ovlivní další výběr matrace.
2. krok: Poraďte se s dr. Sleepem
Na internetu si vyhledejte stránky s Poradnou dobrého spánku dr. Sleepa www.drsleep.cz. Uvítá vás sympatický odborník na matrace a problematiku zdravého spánku dr. Sleep. Do interaktivního konfigurátoru matrací zadejte své tělesné parametry, vyberte požadovanou tuhost a typ podkladu. Dr. Sleep vše zhodnotí a doporučí vám několik konkrétních matrací, které budou maximálně vyhovovat vašim požadavkům a nárokům na zdravý spánek.
Seznam si vytiskněte nebo odešlete na email, bude se vám hodit při návštěvě prodejny. Používáte-li chytrý telefon, stáhněte si aplikaci přímo do mobilu, budete ji mít kdykoliv k dispozici.
3. krok: Matraci si osobně vyzkoušejte
Nyní si vyhledejte nejbližší kamennou prodejnu matrací a navštivte ji. Její zaměstnanci jsou proškoleni a rádi vám poradí s výběrem té správné matrace. Předložte jim svůj seznam a zkonzultujte s nimi vhodnost jednotlivých matrací v souvislosti s vašimi zdravotními problémy a dalšími specifickými potřebami.
Důležité je, abyste si na matraci lehli a vyzkoušeli, jak se vám na ní bude spát. Po několikaminutovém poležení sice nepoznáte, jestli bude vašim zádům stoprocentně vyhovovat, ale osobní pocit je hodně důležitý!
Několik rad na závěr
S výběrem nespěchejte, vše si důkladně promyslete. Bez ostychu zajděte do prodejny i vícekrát, dokud si vaší volbou nebudete stoprocentně jisti. Nebojte se, že se na vás budou prodavači divně dívat, jsou zvyklí.
Ptejte se po délce záruky. Spolehlivý výrobce matrací s dostatkem zkušeností je ochoten poskytnout záruku třeba i na 5-6 let.
Zaměřte se také na potah matrace – mělo by být možné sejmout ho a prát alespoň na 60°C, což je teplota, při které se zničí většina nežádoucích mikroorganismů vyvolávajících alergie či astma. Bude-li potah dělitelný na dvě poloviny, máte vyhráno. Usnadní vám manipulaci při výměně ložního prádla, a navíc bude-li špinavý jen jeden díl, hodíte ho do pračky a na druhém můžete v klidu spát.
Posuďte sami: Je výběr nové matrace v těchto třech krocích složitý? S milým pomocníkem dr. Sleepem to je přece zábava a jde to tak snadno! Vyberete-li si k tomu příjemné povlečení, budete spát „jako v bavlnce“.
Mladí i starší lidé mají stále více potíže se spánkem. Někdo nemůže usnout, je schopen hodiny se převalovat v posteli a spánek ne a ne přijít, někdo usne na pár hodin, ve dvě v noci se probudí a do páté hodiny je vzhůru. Chvíli před vstáváním usíná, aby byl po pár desítkách minut buzen budíkem.
Následuje nevyspání, únava, špatné výkony ve škole nebo zaměstnání, špatná nálada až deprese z neustálého koloběhu a následků z nevyspání.
Volba prášků na spaní by měla být poslední, která vás napadne. Hypnotika, jak se říká těmto lékům, způsobují ospalost i přes den a dlouhodobé užívání hrozí závislostí! Zkuste proto určitě nejdříve odstranit chyby, které děláte a až nepomůže tohle, poté se obraťte na odborníka.
Vědomě zklidněte své dny
Žijeme v uspěchané době, v práci i škole po nás chtějí stoprocentní výkony, musíme být akční, boje schopní, stále připraveni, sršící novými nápady… V zimě je to o to horší, protože pokud jsme nevyspaní a ještě je nám chladno, je stále šero a slunce takřka nesvítí, o to větší je zde hrozba vypuknutí špatné nálady, později deprese. Lehce jsme unavení, nic nás nebaví.
Měli bychom si naordinovat vitamíny, které náš organismus posílí a osvěží, nezapomínat na dostatečný pitný režim. Rozhodně za to nepovažujte přeslazené limonády, kávu, černý čaj a jiné nevhodné nápoje. Nejlepší je čistá voda z kohoutku, případně nápoje bez cukru.
Nemůžete-li spávat, mělo by vaše tělo začínat odpočívat už pět hodin před odchodem do postele. Omezte odpolední běhání, posilovnu a jiné fyzické aktivity, anebo si je přesuňte do jiných denních hodin.
Příprava ke spánku
Začátky bývají těžké a i opětovné naučení se správnému usínání asi nepůjde hned tak. Večer se rozhodně nedívejte na akční filmy, celkově televizi byste měli večer omezit. Rozhodně nepatří do ložnice. Vaše mysl pak nemá postel spojenou se spánkem, ale pozorností k televizi.
Hodinu před spaním si můžete naopak číst něco pohodového, příjemného, žádné těžké žánry. Nechcete přece vaši mysl nastartovat.
Vyvětrejte si v ložnici, protřepejte polštář i peřinu, připravte si pití na stolek, abyste nemuseli opouštět postel, budete-li mít žízeň.
Dodržujte stejné rituály. Už jako malí je měli lidé rádi, ale v dospělosti na to zapomínají. Přitom návrat k rituálům, řádu, znovu navede nás i naši mysl do klidu a pohody, tam, kde si přejeme.
Neusínejte s rozsvíceným světlem, vaši mysl to ruší, ať chcete, nebo ne. Dobré je i zatemnění oken, tak vás nebude rušit světlo zvenčí. Je-li vaše ložnice u rušné ulice, zauvažujte o koupi venkovních žaluzií, které výrazně eliminují hluk a v podstatě nepropustí světlo.
Pomozte si vůní a bylinkami
Pomocné můžou být i relaxační koupele obohacené o různé vonné oleje nebo pěny. Od věci není ani čaj na uklidnění a podporu spánku, který najdete v lékárnách. Obsahuje například třezalku, kozlík lékařský, chmel, mučenku…
K dostání jsou i doplňky stravy, které obsahují různé bylinné směsi.
Nenechte si rušit klidný spánek a trápit se dlouhým usínáním. Odhodlejte se co nejrychleji, nakupte dobré čaje, vonné oleje, nové povlečení, dobrou knížku a užijte si pár klidných večerů. Uvidíte, že pokud pár týdnů vytrváte, váš spánek se vrátí i bez pomoci návykových léků na spaní.
Určitě to znáte, všeho moc škodí. A platí to i u spánku. Jenomže ani nedostatek ničemu neprospívá.
Spánek je spolu s kvalitní stravou a fyzickou aktivitou jedním ze základních pilířů pro zdravé tělo a jeho správné fungování. Pokud budete špánek šidit, a je jedno jestli kvůli zábavě nebo práci, můžete si zakládat na velký problém. Jenomže, co když trpíte opakem a máte spánku až příliš? To také není zdravé!
S nedostatkem spánku je vám to určitě jasné. Řada studií potvrdila, že krátký spánek zvyšuje riziko některých onemocnění a zdraví není prospěšný. Pokud ale spíte velmi dlouho, nejsou prokázány negativní účinky až tolik jednoznačně, přesto se ale řada odborníků shoduje na tom, že ani to zdraví neprospívá. A na jaké problémy si můžete zadělat?
Riziko cukrovky zvyšuje jak nedostatkem spánku, tak i jeho přebytek.
Pokud trpíte na časté bolesti hlavy, tak určitě sami dáte za pravdu, že vám dlouhý spánek o víkendu nebo dovolené nedělá dobře. Nadbytek spánku bolesti hlavy jenom podporuje. Pokud vás ale bolí záda, tak byste se také neměli neustále rochnit v posteli a snažit se to vyležet, protože právě z toho vás bolí záda nejvíce. Na bolest zad je nejvíce doporučována fyzická aktivita a od dlouhého spánku je jenom a jenom odrazováno.
Většina lidí si deprese spojuje hlavně s nespavostí, ale zhruba 15 % pacientů, kteří trpí depresí, spí naopak nadmíru. Dlouhý spánek depresi může zhoršovat a platí to i naopak – nedostatek spánku může někdy dočasně zlepšit náladu.
Dlouhý spánek je často spojován i se srdečními onemocněními. Lékaři zatím nepřišli na to, proč tomu tak je, ale pokud lidé spí až příliš, zvyšuje se u nich například riziko infarktu myokardu.
Pokud spíte málo nebo naopak hodně, zvyšuje se u vás riziko obezity – a to jak u dětí, tak u dospělých. Pokud tedy toužíte se zbavit nadbytečných kilogramů, kromě cvičení a zdravého jídla si udělejte i čas na pořádný odpočinek. Ale nepřehánějte to s ním. Mnoho doktorů se dohaduje, proč je nedostatek spánku právě s obezitou tolik spojován a důvod přitom může být až přehnaně jednoduchý – nevyspalí lidé nemají energii na cvičení a navíc, protože jsou většinu času vzhůru, tak mají více času na jídlo a neustále mají na něco chuť. Navíc si jídlo dopřávají i v nočních hodinách, kdy by se mělo jíst už s mírou. Nedostatek spánku také mění hladiny některých hormonů, což přispívá častějšímu pocitu hladu.
Kolik by toho měl člověk tedy naspat? Hodnoty se mění podle věku, předškolní děti potřebují naspat 9 až 10 hodin v noci a k tomu 2 až 3 hodiny přes den, u školních dětí se to pohybuje od 9 do 11 hodin. Dospělí lidé pak mají naspat 7 až 8 hodin denně.
Dobu spánku mohou ovlivnit ale i jiné okolnosti, těhotné ženy na počátku těhotenství například potřebují více spánku nebo je potřeba doplnit spánkový deficit, pokud jste toho v přechozích dnech tolik nenaspala. Nebo pokud váš spánek není dostatečně kvalitní, je potřeba ho doplnit lepším.
Spánek by totiž neměl být jenom dostatečně dlouhý, ale i klidný a nepřerušovaný. Jen tak se probudíme svěží a jako znovuzrození do druhého dne.
Nevyspalá, bolavá záda a zátylek, bolesti hlavy a v noci jste více vzhůru, než spíte. A že se to periodicky opakuje? Mohou to být zdravotní problémy, stres nebo špatný životní styl, ale jak výzkumy ukazují, nejčastěji za tím stojí nevhodně zvolená postel a matrace. Přemýšleli jste o tom někdy? Podívejme se na problém důkladněji.
Spánek je pro nás nejdůležitější forma odpočinku. Když už nic jiného v našem životním stylu není příkladně ukázkové, měli bychom se zaměřit alespoň na spánek. A to tak, že si vytvoříme ideální podmínky. Základ je již v samotné matraci. Matrací máme na současném trhu obrovský počet druhů. A každému může vyhovovat úplně něco jiného. Zatímco někomu stačí klasické pružinové matrace, jiný musí volit speciální pěnu.
Je to dáno naší tělesnou konstitucí. Každý má tělo trošku jiné a proto mu klasická matrace nebude vyhovovat. Proto bude volit dražší verze, které se anatomicky přizpůsobí tělu a vytvoří optimální podmínky pro spaní. Spánek není jen relaxace psychiky, ale je to i odpočinek naší tělesné schránky.
Pokud nejste spokojeni se svou matrací a opravdu chcete investovat do kvalitního produktu, určitě zvolte zdravotní matrace. Jsou speciálně vytvořené za účelem vytvoření ideálních podmínek pro spánek. Používají se speciální paměťové materiály, které se uzpůsobí podle potřeb každého z nás.
Matrace jsou ale vybaveny i dalšími funkcemi. Lze je například polohovat, mají měkčí a tvrdší stranu, používají se antibakteriální materiály a jsou antialergické. Vhodné jsou pro muže, ženy, ale i děti. Navíc se taková investice vyplatí, protože matraci neobměňujeme každý rok.
Co přírodní materiály?
Pokud nechcete spát na syntetickém umělém materiálu, jsou tady i absolutní novinky. A to je kokosové vlákno nebo například matrace z bio pěny. Přírodní materiál nejvyšší kvality, který splňuje požadavky na moderní zdravé spaní.
Matrace si lze navíc často vyzkoušet například na 30 dní, ale i více a poté je lze vyměnit za jinou, pokud by tato nevyhovovala. Záruka je často mnoho let a tak za více peněz máte opravdu jistotu kvalitního produktu s absolutním servisem.
Chcete vědět, jaký je rozdíl mezi vámi a tou fit holkou? Překonala „zeď“ a rozhodla se začít cvičit a vy můžete teď taky.
Přesuňte se na čerstvý vzduch
Omezení tréninku jenom na posilovnu limituje vaše tělo i mysl. Procházka do lesa, parku, výlet do hor nebo jenom obyčejná projížďka na kole po městě, to všechno se počítá jako fitness, tak zapojte matku přírodu do svého cvičebního procesu alespoň jednou týdně, pokud chcete vidět výsledky. Když zvolíte cvičení na čerstvém vzduchu, bude to mít spoustu výhod – cvičení na čerstvém vzduchu a změnu krajiny.
Nepřeháněj te to
Pokud budete cvičit správně, váš výkon se zvýší a vaše tělo se bude cítit příjemně. Naopak přílišné cvičení vás může připravit o veškerou energii pro celý den. A hrozí, že můžete s cvičením přestat.
Pokud budete chodit na bootcamp (druh cvičení) 6 krát týdně, vaše tělo se bude cítit velmi vyčerpané a ztratíte chuť na další. Z psychologického hlediska přetrénování může způsobovat stres. Dělat mnohem více, může být škodlivější než nedělat vůbec nic. I když je velmi důležité abyste cvičila, nemělo by to být každý den.
Dobře odpočívejte
Měli byste trénovat intensivně maximálně 4 krát týdně, ale ne více než 40 minut denně.
Trénink by měl obsahovat zahřátí. Mnohokrát jsme slyšeli o tom, jak atleti trénují celý den, ale už se nemluví tolik o tom, jakou formou odpočívají. Spousta z nás má práci, stres z celodenních povinností a také rodinu, o kterou se musíme starat. Zkuste tak moc, jak jen to je možné. Dejte si celý den bez cvičení. Pamatujte si, že svalstvo se buduje odpočinkem a je rozhodující pro tvarování postavy.
Spánek se počítá
Nedostatek spánku vás může dostat do stresové situace a zničit váš fitness program. Měla byste dodržovat osmi hodinový spánkový režim. Všechno pod sedm hodin je nedostačující a má to negativní vliv na váš organismus. Čím déle a tvrději trénujete, tím více byste měli spát po celou noc.
Palivo do ohně
Pokud máte dostatek spánku a cvičení, ale pořád nevidíte žádné výsledky, problémem může být váš způsob stravování. Zřejmou odpovědí může být, že jíte příliš mnoho.
Pokud však redukujete vaše kalorie dramaticky, hrozí vám oslabení metabolismu. Je to případ, kdy se vaše tělo brání v reakci na prudký pokles kalorii. Pokud přijímáte malé množství energie, vaše tělo se začíná zpomalovat. Cítíte se líně, jako když jedete na druhý převodový stupeň. Jezte během prvních 30 až 60 minutami po tréninku, kdy je vaše tělo jako houba připravená k vysátí živin k růstu a doplnění energie. Kalorie tak budou dobře využity.
Pokud máte stejné zvyky a místa kam chodíte cvičit, můžete si jednou pozvat nějaké přátele nebo kamarádku aby si s vámi zacvičili. Dějte si nějakou přátelskou soutěž na překonávání vašich hranic. Se vším však opatrně. Zdravá soutěživost je možná to co právě teď možná potřebujete k překonání určité fáze vašeho cvičení, abyste docílila třeba jistých oživení.
Přemýšlíte, proč jste někdy po spánku rozlámaná, unavená a bolí vás celé tělo? Možná je to nevhodně zvoleným polštářem. Obyčejný polštář, na kterém spíme, může mít vliv nejen na kvalitu spánku, ale i na bolesti zad, šíje, krční páteře nebo i bolesti hlavy či ramen. Jak to lze snadno vyřešit? Volbou kvalitního moderního polštáře.
Investice se vyplatí
Někdo se vyspí na srolovaném ručníku, jiný potřebuje kvalitní polštář. Obecně však platí, že kvalitní polštář by měl mít každý. Je to velmi důležité hned z několika důvodů. Podívejme se na ně blíže.
Nejdůležitějším faktorem při spánku je správná poloha hlavy a rovná páteř. To není žádná nová informace, viz. např. tento 5 let starý článek. Vyvarujeme se tak bolestem, zbytečnému převracení a přerušování spánku. Tělo si navíc bude chtít polštář stále upravovat a tak se budete budit. Moderní polštáře však mají speciální tvar a hlavně jsou vyrobeny z moderních materiálů, které se přizpůsobí každému a vytvoří ideální podmínky pro spánek.
Pěna s pamětí nebo gel?
Asi každý slyšel o polštáři z paměťové pěny. Tento revoluční výrobek dokáže udržet tvar, který se na něm vytvoří. Tedy pokud na něj položíte hlavu, pamatuje si tvar a vytváří hlavně ideální podmínky pro spánek. Celá páteř je rovná, krční páteř není přetěžována a vy spíte bez přerušování a obracení. Nejčastěji se používají paměťové pěny nebo gely. Možná je i kombinace, jako je to u chytrého polštáře. Polštář Blue Gel je jedničkou na trhu s polštáři s nejmodernějšími funkcemi pro spánek.
Chytrý polštář nabízí mnohé funkce, které vytvoří z nekvalitního spánku kvalitní a zdravý spánek. Jaké jsou výhody chytrého polštáře? Je nutno zmínit pratelný potah, který by měl mít každý moderní polštář. Neměli bychom zapomenout ani na antibakteriální a antialergenní vlastnosti. Ocení je nejen alergici, ale i klasický zdravý člověk. Pro lepší odpočinek je i zajímavá funkce termoregulace, kdy chladivý gel odvádí přebytečné teplo od hlavy a vytváří skvělé podmínky pro kvalitní odpočinek.
Nebojte se investovat
Kvalitní polštář se vyplatí a je to věc, která se nemění každý rok. Nebojte se investovat vyšší částku a poznáte rozdíl. Pocítíte jej každé ráno, kdy se probudíte odpočatí a fit.