Nenechte se rozházet a zapomeňte na stres! Jde to a docela jednoduše!

Abychom byly spokojené, šťastné a usměvavé, nebo usměvaví, není potřeba až tak mnoho. Postačí dobrý a kvalitní spánek, úleva od všedních starostí a také pocit, že nic nemusíte…

Jestliže přizpůsobíte životní styl nemilému počasí, uděláte si čas na sebe a doplníte výživu o doplňky stravy, které vám pomohou zahnat nespavost, podrážděnost i špatnou náladu, máte vyhráno! Pokračovat ve čtení „Nenechte se rozházet a zapomeňte na stres! Jde to a docela jednoduše!“

Reálné tipy pro lepší spánek

Autor obrázku: Selmer van Alten

Většina z nás jsou vyčerpáni a ani si to neuvědomujeme. Zde je několik způsobů jak můžete v noci lépe spát.

Tři návyky, které odborníci považují za tvrdý důkaz nedostatku spánku:

  • musíte spoléhat na kofein přes den, každý den (i při vydatném spánku)
  • nemůžete se probudit včas bez budíku
  • přes víkendy neustále spíte i několik hodin

Nepovažujte spánek za luxus

Odborníci tvrdí, že příliš mnoho mladých žen při zobrazení myšlenky na spánek spojují tuhle věc s pamlskem (luxusem), stejně jako jít na kosmetiku nebo si koupit nové boty. Vezměte si spánek jako velmi zásadní pro váš blahobyt, jako správnost vaší diety a cvičení.

Zvyšte vaše hodiny spánku bezbolestně

Jdi spát o 15 minut dříve každý večer po dobu jednoho týdne a pak přidej dalších 15 minut příští týden a tak dále. Drobné přírůstky jsou méně skličující, ale mohou udělat velký rozdíl v měsíci, kdy už pak spíte o hodinu více každý večer.

Upravte si ložnici

Nastavte teploměr 3 stupně pod vaši denní normu. Vaše tělesná teplota přirozeně klesá, když spíte a chladná místnost pomáhá. Ztlumte světlo před tím, než jdete spát. Světlo brání dostat do vaší hlavy melatonin, hormon, který reguluje váš spánkový cyklus.

Odolat svůdnému volání obrazovky

Vypněte tv a počítač hodinu před spaním. Umělé světlo oklame váš mozek hypotalamus (část, která vás přepíná do režimu spánku), aby si myslel, že je ještě den. Pokud absolutně nemůžete odolat podívat se na e-mail, alespoň držte telefon na délku paže, aby se minimalizovali účinky.

Nepijte při spaní

Půlnoční hovory s močovým měchýřem nedělá dobře pro váš spánek, proto zkuste snížit hodnotu tekutin před spaním, zejména alkoholu. I když po alkoholu se můžete cítit ospalí, o několik hodin byste se mohli probudit a všechno by mohlo být jinak. Odborníci předpokládají, že je to proto, že klesající hladina alkoholu v krvi narušuje spánek, zejména ten nejtvrdší.

Náměsíčnost

Otázky bdělosti položené v posteli uprostřed noci, vstáváte dříve, než běžně musíte. Tohle vše jsou běžné poruchy spánku, i když nespavost dostává veškerou pozornost, nemůžeme se jí nijak zbavit? Bílý šum pomáhá, stabilní bzučení ventilátoru nebo strojové vlny vás může uklidnit do spánku.

Nemůžete usnout, nebo spát? Naučte se dodržovat spánkovou hygienu

Autor obrázku: Jhayne

Mladí i starší lidé mají stále více potíže se spánkem. Někdo nemůže usnout, je schopen hodiny se převalovat v posteli a spánek ne a ne přijít, někdo usne na pár hodin, ve dvě v noci se probudí a do páté hodiny je vzhůru. Chvíli před vstáváním usíná, aby byl po pár desítkách minut buzen budíkem.

Následuje nevyspání, únava, špatné výkony ve škole nebo zaměstnání, špatná nálada až deprese z neustálého koloběhu a následků z nevyspání.

Volba prášků na spaní by měla být poslední, která vás napadne. Hypnotika, jak se říká těmto lékům, způsobují ospalost i přes den a dlouhodobé užívání hrozí závislostí! Zkuste proto určitě nejdříve odstranit chyby, které děláte a až nepomůže tohle, poté se obraťte na odborníka.

Vědomě zklidněte své dny

Žijeme v uspěchané době, v práci i škole po nás chtějí stoprocentní výkony, musíme být akční, boje schopní, stále připraveni, sršící novými nápady…  V zimě je to o to horší, protože pokud jsme nevyspaní a ještě je nám chladno, je stále šero a slunce takřka nesvítí, o to větší je zde hrozba vypuknutí špatné nálady, později deprese. Lehce jsme unavení, nic nás nebaví.

Měli bychom si naordinovat vitamíny, které náš organismus posílí a osvěží, nezapomínat na dostatečný pitný režim. Rozhodně za to nepovažujte přeslazené limonády, kávu, černý čaj a jiné nevhodné nápoje. Nejlepší je čistá voda z kohoutku, případně nápoje bez cukru.

Nemůžete-li spávat, mělo by vaše tělo začínat odpočívat už pět hodin před odchodem do postele. Omezte odpolední běhání, posilovnu a jiné fyzické aktivity, anebo si je přesuňte do jiných denních hodin.

Příprava ke spánku

Začátky bývají těžké a i opětovné naučení se správnému usínání asi nepůjde hned tak. Večer se rozhodně nedívejte na akční filmy, celkově televizi byste měli večer omezit. Rozhodně nepatří do ložnice. Vaše mysl pak nemá postel spojenou se spánkem, ale pozorností k televizi.

Autor obrázku: Parker Knight

Hodinu před spaním si můžete naopak číst něco pohodového, příjemného, žádné těžké žánry. Nechcete přece vaši mysl nastartovat.

Vyvětrejte si v ložnici, protřepejte polštář i peřinu, připravte si pití na stolek, abyste nemuseli opouštět postel, budete-li mít žízeň.

Dodržujte stejné rituály. Už jako malí je měli lidé rádi, ale v dospělosti na to zapomínají. Přitom návrat k rituálům, řádu, znovu navede nás i naši mysl do klidu a pohody, tam, kde si přejeme.

Neusínejte s rozsvíceným světlem, vaši mysl to ruší, ať chcete, nebo ne. Dobré je i zatemnění oken, tak vás nebude rušit světlo zvenčí. Je-li vaše ložnice u rušné ulice, zauvažujte o koupi venkovních žaluzií, které výrazně eliminují hluk a v podstatě nepropustí světlo.

Pomozte si vůní a bylinkami

Pomocné můžou být i relaxační koupele obohacené o různé vonné oleje nebo pěny. Od věci není ani čaj na uklidnění a podporu spánku, který najdete v lékárnách. Obsahuje například třezalku, kozlík lékařský, chmel, mučenku…

K dostání jsou i doplňky stravy, které obsahují různé bylinné směsi.

 

Nenechte si rušit klidný spánek a trápit se dlouhým usínáním. Odhodlejte se co nejrychleji, nakupte dobré čaje, vonné oleje, nové povlečení, dobrou knížku a užijte si pár klidných večerů. Uvidíte, že pokud pár týdnů vytrváte, váš spánek se vrátí i bez pomoci návykových léků na spaní.