Jak se zbavit strachu z bouřky

Bouřka není vůbec příjemná a mnohdy v nás může vyvolávat i strach a dokonce i paniku. Ne nadarmo ji používají ve všech hororech, či strašidelných scénách ve filmech. Proč máme z bouřky strach? Protože na nás nepůsobí příjemně, dělá rámus, blýská se a to vše v nás může vyvolávat úzkost.

Snad každé dítě má z bouřky strach a nejeden dospělí patří k těm, kdo se taktéž bouřky obávají. Jak se zbavit strachu z bouřky? V dospělosti bychom si měli uvědomit, že se jedná o jev, který je přírodní a který tu prostě vzniká. Samozřejmě i bouřka může člověku ublížit, ale je to málo pravděpodobné. Pokud se bezpečně před bouřkou schováme, obtěžuje nás pouze hluk a záblesky.

Důležité je dbát bezpečnostních pokynů a nestát na místech, která jsou nebezpečná, to znamená například u vysoké stromu, u sloupu s vysokým napětím, nebo pod deštníkem. Rozhodně se také nekoupejte ve volné přírodě, když je bouřka.

Pokud se bojíte bouřky je to spíše vnitřní pocit z toho, že se nejedná o jev nikterak příjemný, ale vyvolává v nás něco jako pocit boje. Nejhůře nesou bouřku malé děti, které jako úplně malinkaté nechápou o co jde a proto se bojí a pláčou.

V pozdějším věku bychom jim měli vysvětlit, že to nic není, že se pouze hádají mraky mezi sebou stejně tak, jako se děti hádají o hračky a že to není pěkné a stejně tak jako nám rodičům se nelíbí, když se děti perou o hračky, dětem se nelíbí, když se o hračku perou mraky.

Pokud to jde zatáhněte si při bouřce rolety, závěsy, či žaluzie a pusťte hlasitěji televizi, nebo hudbu, aby jste bouřku nevnímali tak intenzivně. Nasměrujte svou pozornost jiným směrem, abyste se na bouřku zas až tolik nesoustředili.

Jak na fóbie

Jak na fóbie

pavoukVětšina z nás máme ve skrytu duše nějakou tu fóbii. Někteří jich mají dokonce více. Fóbie je strach z něčeho. Někdo má strach z pavouků, někdo má strach z hadů, myší a všech těchto nedokonalých zvířátek. Jistě všichni znáte strach z výšek, létání nebo naopak uzavřených prostorů.

Neméně příjemné jsou některé extravagantnější  fóbie. Třeba strach z cizích lidí, bakterií… Takové pudové strachy nás mohou trošku potrápit ale dokáží úzkostlivého člověka natolik pohltit, že má strach vycházet z domu, či se stýkat s rodinou. V takovýchto případech je potřeba se svou fóbií již něco udělat a požádat o pomoc svého lékaře, který nám doporučí psychologickou pomoc abychom mohli žít plnohodnotný životem.

myšA co dělat v případech, kdy nás osud nemile překvapí a například uvízneme ve výtahu? Hlavně zachovat klid. Pomalu a klidně dýchat a snažit se neztratit hlavu a nepropadnout panice. Naštěstí jde skutečně pouze o strach v naší hlavě a tím, že se vynasnažíme zůstat klidní, tak se budeme cítit mnohem lépe než se dostaví odborná pomoc.

Na některé fóbie pomáhá, jestliže se rozhodneme čelit jim. Při strachu z hadů se hada dotknout a poznat, že nejde o hnusnou lepkavou zrůdu jak si v myšlenkách namlouváme, ale o docela přejemnou, na dotek zajímavou kůži.

Fóbie jsou a budou vždy součástí našich životů. Tak hlavu vzhůru a postavte se i vy vaším podvědomým strachům.