Jak zvládnout jarní únavu i špatnou náladu

Autor obrázku: Vladimir Agafonkin

Možná to znáte. S jarem přichází často i špatná nálada a únava. Je to zvláštní, s oteplujícím se počasím by se nálada měla zlepšovat, ale opak je pravdou. Přečtěte si rady, jak únavu zvládnout levou zadní.

Pravidelný spánek

Lítáte po večírcích, chodíte spát o půlnoci a ráno vstáváte brzy do práce? Tak se nesmíte divit, že jste unavení. Váš organismus na to přirozeně reaguje. Nastavte pravidelnou hodinu, kdy ulehnete do postele. Zkuste být přes den hodně aktivní, uvidíte, že nebudete mít na spánek ani pomyšlení a večer hned usnete. Vyvarujte se ponocování a hlavně se tomu nepoddejte.

Ideální délka spánku by se měla pohybovat kolem 7-8 hodin. Dostatečný spánek je důležitý pro svěžest a energii na následující den a také pro očistu celého organismu.

Životospráva

Budete se divit, ale vaše tělo může reagovat i na špatnou životosprávu. Nejdůležitější je pitný režim. Jestli si myslíte, že nejlépe vás nakopne káva, jste na omylu. Lidem, kteří trpí únavou, se kofein vůbec nedoporučuje. Proto je dobré ho postupně začít odbourávat. Nezapomeňte, že kofein není jen v kávě, ale i v čaji a colových drincích. Omezte také slazené nápoje alkohol.

Nejlepší je čistá voda, které bychom měli vypít minimálně dva litry denně. Důležité jsou také potraviny s obsahem vitamínů a minerálů. S jejich výběrem by vám měl poradit odborník nebo lékař. Zkusit můžete také lehké energické svačinky. Je jasné, že tučné chody o šesti knedlících vám moc energie nedodají. Zvolte celozrné výrobky, ovoce, hrstku ořechů, nebo nízkotučný jogurt.

Jezte převážně čerstvé jídlo, které vás osvěží. Nemáte-li rádi ovocné a zeleninové saláty, udělejte si nápoje. Pokud máte nadváhu, je to pro vaše tělo vyčerpávající. Snažte se zhubnout.

Zasportujte si

Autor obrázku: Antara

Pokud se právě teď cítíte unavená, je jasné, že poslední na co myslíte, je pohyb. Ale věřte, že z dlouhodobějšího hlediska je pohyb skvělým pomocníkem. Nemusíte se denně dřít v posilovně, bohatě stačí, když si najdete sport, který vás bude bavit. Vydržte 2 hodiny cvičení týdně a uvidíte, že se budete cítit mnohem lépe.

Cvičení okysličuje mozek a urychluje metabolické procesy, tudíž se pak cítíte svěžejší a lépe usnete. Pokud máte ke sportu opravdu hodně daleko, můžete zkusit svižné procházky.

Žádný stres

Stres nás hodně užírá a každodenní strasti nám ubírají energii a negativně působí na naše zdraví. Vyvarujte se proto stresu a stresovým situacím.

Jste-li ale ve stresu dlouhodobě, kompenzujte to příjemnými chvilkami a zážitky. Travte více času s přáteli nebo rodinou, dělejte si hezké výlety, nebo třeba šijte, baví-li vás to. Zkuste si zarelaxovat. Udělejte si večer jen pro sebe, u sklenky dobrého vína, své oblíbené knihy nebo filmu, či v horké vaně. Pokud nemáte zas tolik času, zajděte si na masáž. Zkusit můžete lymfatickou masáž, která velmi příznivě účinkuje proti chronické únavě. Pro někoho může být relaxací i třeba nakupování, nebo návštěva kosmetičky. Najděte si to, co vás baví.

Bleskurychlá záchrana

Sedíte v práci a padá vám hlava? Zkuste tyhle tipy pro rychlé probuzení.

  • Protáhněte se kdykoliv průběhu celého dne. Aktivuje to celé tělo a zahřeje svaly.
  • Buďte aktivní. Práci si rozvrhněte do několika částí ta, abyste měla stále co dělat.
  • Hodně pijte studenou vodu a jezte čerstvé ovoce.
  • V nejhorším případě můžete zkusit kofeinové nápoje, ale pamatujte, že nejsou dlouhodobým řešením únavy.
  • V průběhu dne jezte několik vyvážených svačinek.
  • Pusťte do místnosti světlo, případně jděte na procházku, pokud svítí slunce. Nabije vás to. Důležité je ale přírodní světlo. Zkuste také ihned po probuzení roztáhnout závěsy a pustit světlo do bytu.
  • Zajděte si do sauny. Uvidíte sami, že se hodí i po zimě. Právě zde se natrénuje každodenní střídání teplot. Tím posílíte imunitní sytém.

7 věcí, které děláte špatně během hubnutí

Téměř každá žena by si přála alespoň trochu zhubnout. Možná, že mezi tyto ženy patříte i vy. Neděláte ale sedm nejhlavnějších chyb?

Autor obrázku: Play Among Friends Paf

Špatná snídaně

Ráno jako vždy nestíháte, a tak si rychle namažete kousek chleba a po cestě do práce ho rychle (a ještě za jízdy) sníte. Snídaně je ale pro tělo základ a dodá mu potřebnou energii, která mu po večeři scházela. Snídaně startuje váš den a ten se podle toho poté bude odvíjet. Rozhodně si nevezmete potřebnou energii z rohlíku se šunkou, správná snídaně se skládá z různých chutí.

Pouze kardio

Cvičíte každý den, ale pouze kardio. Bez silového tréninku toho ale moc nesvedete. Kombinací aerobního a neaerobního cvičení shodíte kila mnohem rychleji.

Samá lehká váha

I přesto, že chodíte do posilovny, děláte další chybu, kvůli které nehubnete, jak chcete. Používání těžších činek je mnohem účinnější, než když lehčí zvedáte několikrát za sebou. Dokázal to průzkum amerických vědců.

Nejíte před cvičením

Výzkumy univerzity v Arkansasu potvrdily, že to, že se nesmí jíst před cvičením, je pouze mýtus. Výzkum naopak potvrdil, že ženy, které se 30 minut před cvičením najedly, spálily mnohem více kalorií, než ty, které se najedly až poté.

Autor obrázku: Learn English at DCU

Cvičíte o samotě

Cvičení ve skupinkách motivuje a vyhecuje. Pokud budete cvičit doma u DVD, můžete v průběhu ztratit motivaci a řeknete si, že vás stejně nikdo nevidí a nemáte se důvod hecovat. Pokud vám ale nevyhovují velké skupinky v tělocvičně nebo studiu, zkuste zapojit alespoň aktivní kamarádku.

Stres

Vypjaté situace a stres hubnutí moc neprospívají. Stres je navíc největším zabijákem hubnutí. Potom se nemůžete divit, že vaše hubnutí nevypadá tak, jak byste si přála. Naučte se meditovat nebo bojovat se stresem. Jakmile to zvládnete, hned se dostaví vaše vysněné hubnutí.

Nepijte dietně

Pitím coly light hubnutí také ohrozíte. Umělá sladidla totiž dokáží udělat ještě větší paseku, než normální přirozená sladidla. Pokud chcete opravdu pít tak, abyste hubla, nejlepší pro vás bude voda.

Tipy pro zdraví – 1. část

Tipy pro zdraví – 1. část

V těchto slunečných a teplých dnech mnoho žen odhaluje své krásné tělo a možná jste si právě při pohledu na některou z nich řekla, že byste měla něco udělat s tím svým. Není to jen věcí štíhlosti, krásných vlasů, pokožky, vypracovaných svalů, dokonalých šatů a k nim výtečných doplňků. Je to synchronizací spousty maličkostí, které plní vysněný celek.

Zkuste se podívat na naše tipy a posoudit, co možná neděláte správně, nebo trochu jinak a třeba si uděláte malý návod, jak na sobě zapracovat, abyste byla krásnější hlavně pro sebe a tím i pro okolí.

Autor obrázku: miguelb

1. Opatrujte nožky

Plísňové onemocnění nehtů chytnete raz dva. Mykózám se daří ve vlhkém a teplém prostředí a mezi taková se řadí i bazény a koupalště. Plíseň začíná od kraje nehtu, kde dojde ke ztluštění, drolení a zažloutnutí, někdy až k jeho zahnědnutí. Léčba bývá dlouhodobá a navíc se plíseň může snadno nanést na ruce.

2. Pečujte o partie

Intimní partie postihují mykózy způsobené kvasinkami. Důvodem může být oslabení organismu, špatná hygiena, užívání antibiotik či nošení syntetického spodního prádla. A jestliže vás přece jen dostihne, skočte si do lékarny pro speciální tablety či kapsle, pokud příznaky neodezní do 5 dnů, navštivte gynekologa. Před tabletami ale dejte raději přednost cvičení.

3. Zaostřete na žíly

Křečové žíly postihují velké procento žen. Při jejich vzniku hraje velkou roli dědičnost, ale také dlouhodobé sezení i stání, nedostatek pohybu, kouření, málo vlákniny ve stravě. Něco z toho ovlivnit můžete, něco ne. Jedno je však jisté, jakmile se křečové žíly objeví, jiným způsobem než operací se jich nezbavíte.

4. Dejte sbohem oparům

I milované sluníčko vám může někdy pořádně ublížit, hlavně když se spolčí s oslabeným organismem či stresem. Než se nadějete, máte na rtech bolavý opar a zbavit se ho není jen tak. Takže žádný stres a pevné zdraví!

5. Zachraňte cesty

Pokud je chladno a nosíte otevřené boty, sáčko do pasu, tak si koledujete o zánět močového měchýře. Dostavuje se bez pozvání a někdy se tato nemilá návštěva zdrží poměrně dlouho. Pokud ji odchytíte včas, zbavíte se jí pomocí léčivých čajů a doplňků stravy s obsahem brusinek. V pokročilém stádiu ji vyprovodí lékař.

Autor obrázku: Patrick J. Lynch

6. Pozor na prsa

Nepodceňujte pravidelné samovyšetřování prsů ani mamografický screening. Právě prsa jsou částí těla, kterou u žen nejčastěji postihuje rakovina. Upozorní na sebe bulkou s nepravidelnými okraji, příznakem může být mimo jiné i zarudnutí prsní tkáně, mokvání nebo otok kůže či výtok z bradavky.

7. Sledujte orgány

Ohroženy rakovinou a záněty jsou také vaječníky a děloha. Infekce se přenáší pohlavním stykem, ale průniku bakterií napomáhají i hormonální výkyvy, menstruace nebo aplikace starších typů nitroděložních tělísek bez hormonů. K prvním signálům onemocnění patří pobolívání nebo křečovité bolesti v podbřišku a bolesti při pohlavním styku, výtok a krvácení mimo pravidelný cyklus, a při prudkém průběhu dokonce i horečka.

8. Típněte cigaretu

Určitě víte, že kouření poškozuje vaše plíce a celkově má negativní vliv na zdraví vašeho organismu. U kuřáků významně vzrůstá riziko nádorových onemocnění, především rakoviny plic, hrozbou je i chronická plicní obstrukční choroba, žaludeční vředy či kardiovaskulární choroby.

9. Omezte solení

Nadměrné množství soli zadržuje v těle vodu a tak může docházet ke vzniku otoků. Zvyšuje se o krevní tlak, hrozí riziko srdečně-cévních onemocnění, selhání ledvin a osteoporózy. A za to vám přeci slané jídlo nestojí!

10. Odmítněte stres

Každý den chcete obstát ve všem, co život přináší. Jenže uvědomujete si, že svět se bude točit dál, ikdyž ráno naustelete postel? Naučte se brát věci tak, jak jsou, a naložte na svá bedra jen to, co unesete. Dlouhodobý stres neprospívá žádné buňce vašeho těla.