Na co si dát pozor, pokud se stanete matkou po čtyřicítce

Být matkou po čtyřicítce dnes jistě není žádná výjimka. Ve věku, ve kterém se dříve stávaly ženy babičkami, se dnes stávají teprve matkami, můžete ale narazit na několik problémů a je třeba si na ně dávat pozor. V tomto věku nás může zmáhat fakt, že už jsme přeci jen unavenější a nemáme tolik elánu, jaký má naše neutahatelné dítě.

TawnyNina / Pixabay

Mít dítě v tomto věku je sice skvělé, ale bohužel i náročné, protože bychom raději odpočívaly, než abychom pořád běhaly kolem malého caparta. Dříve byla matka ve třiceti letech považována za starou matkou, tak dnes už tomu tak vůbec není. Děti si pořizujeme v pozdějším věku a to hlavně z finančních důvodů.

Samozřejmě je ale dost náročné mít dítě ve čtyřiceti, než ve dvaceti. Matky v pozdějším věku, jsou už potom velice úzkostné a je pro ně problém, když se musí o své dítě starat takzvaně na plné obrátky. Tento rozdíl pak vnímáte hlavně tehdy, když máte první dítě odrostlé a vychovávala jste jej v mladším věku a nyní to můžete porovnat ve věku kolem čtyřiceti let.

Většinou o svém mateřství přemýšlíte mnohem více než dřív a každý svůj krok maximálně promýšlíte. O své dítě se pak v tomto věku bojíme mnohem vice a není se čemu divit, uvědomujeme si totiž, co se může stát a jsme mnohem opatrnější.

Na druhou stranu jsme ve vyšším věku mnohem trpělivější. Zároveň raději ustoupíme, než abychom se namáhaly s ostatními věcmi, které dělat tak nutně nemusíme. Těžší je to pro starší rodiče také v tom, že už nezvládají například sporty, tak jak by zvládali v mladším věku a tak třeba jízda na kole a na kolečkových bruslích, je pro ně vzhledem k věku vyčerpávající.

Samozřejmě jsou rodiče, kteří mají dobrou kondičku a zvládnou to s přehledem, nebudu házet všechny do jednoho pytle, ale bývá to celkem časté, že rodiče staršího věku, bývají mnohem více vyčerpaní. Ve vyšším věku se také můžete setkat s tím, že si vás lidé mohou splést s babičkou, což asi není nikomu příjemné, buďte proto na to připraveni.

Krásná i během těhotenství

těhotenství-krásaKaždá žena chce být krásná a to v každém okamžiku, v každé situaci, v těhotenství nejinak. Aby naše tělo a pleť zůstaly krásné, pevné a svěží, je nutné o něj začít pečovat již v předstihu. V podstatě platí na všechny partie Vašeho těla stejný klíč ke kráse. Samozřejmostí je každodenní hygiena, následná péče vyživujícím krémem nebo olejem, občasný peeling a masáž pokožky. To vše v kombinaci se zdravou stravou a přiměřeným pohybem.

V období těhotenství je ale nutné se na svou pleť trochu více zaměřit. Pokožka se může vlivem hormonů měnit, více se vysušovat nebo naopak více mastit. V každé drogerii nebo lékárně tak najdete nepřebernou škálu možných prostředků na péči o Váš typ pleti. Vždy je nutné svému tělu naslouchat. Velkou pozornost je nutné věnovat v tomto krásném období pokožce v oblasti prsou, bříška, boků a stehen. Právě tyto partie jsou nejvíce namáhané a náchylné k popraskáním vlivem růstu Vašeho miminka. Pročetla jsem mnoho serverů, kde se ženy- maminky radily jak předejít popraskání pokožky v těhotenství a mám pro Vás pár dobrých rad jako souhrn názorů od pisatelek, které si mateřstvím již prošly.

Rada číslo 1

Důležité je pokožku od počátku těhotenství dobře mazat nejlépe olejem proti striím, pravidelně a v dostatečném množství

Rada číslo 2

Při natírání oleje je dobré pokožku jemně poštipovat a tím i prokrvovat. Poštipování provádějte dvěma prsty, jakoby natahování kůže, aby si na napínání pomalinku zvykala.

Rada číslo 3

Při sprchování je vhodné střídat teplou a vlažnou, příp. studenou kdo zvládne vodu. (Pozn. nejvhodnější forma koupele pro těhotné je sprchování a to vlažnou vodou, nikoliv horkou)

Přípravky

Pokud zajdete do nejbližší drogerie nebo do lékárny, jistě naleznete nepřeberné množství krémů, emulzí a olejů na ochranu před popraskáním v době těhotenství. Zde opravdu doporučuji se orientovat na přípravky pro těhotné. Jsou sice o něco dražší než běžné krémy, emulze a oleje, ale jejich účinek je cílený.

(Pozn. Pro porovnání jsem sama vyzkoušela běžný tělový olej od značky Nivea a těhotenský olej od Alverde, Saloosu nebo firmy Hipp- mama. Těhotenské oleje jsou hutnější, mám pocit že na pokožce více ulpí a také je více zvláční).

Čím se tedy mazat?

V diskusích se nejčastěji objevovaly oleje společností Saloos- Těhotenský pěstící olej, Weleda- těhotenský pěstící olej, dále HIPP MAMASANFT masážní olej strie nebo emulze Elasti Q – k dostání v lékárně.

Zároveň bylo ale často napsáno, že strie na kůži jsou dědičnou záležitostí, takže maminy, kdo máte praskání kůže v rodině, mazejte a mazejte co to jde, dnešní přípravky s genetickou výbavou počítají.