Triky pro jarní úklid

Jaro už je tu a mělo by se objevit i v našich domácnostech. Není nic krásnějšího pro paní domu, než když její dům voní čistotou a krásně vypadá. Přináším vám proto několik tipů pro snadný jarní úklid.

Než se pustíte do práce, sepište si seznam. Je důležité vědět, kde chcete začít a kde máte skončit. Seznam by měl být řazený od těch nejdůležitějších a nejtěžších úkolů, např. vytřídit komoru, protřídit staré harampádí na půdě, až po ty méně důležité a snadné úkoly, které jsou hotové během pár minut jako je vysát nebo převléct postele. Pokračovat ve čtení „Triky pro jarní úklid“

Chcete mít doma dokonalého pomocníka?

Pokud i vy doma chcete mít dokonalého pomocníka, tak zapomeňte na partnera. Ten to určitě nebude. Nemusíte si platit ani služku, ale i tak klidně můžete při uklízení vaší domácnosti sedět s nohama na stole. Jak je to možné? Robotické vysavače a robotické mopy, udělají spousty práce za vás. Pokračovat ve čtení „Chcete mít doma dokonalého pomocníka?“

Průzkum zbořil mýty o vánočním úklidu

fixinelaUklízecí návyky přebírá většina Čechů po svých rodičích, přičemž polovina dotázaných vánoční úklid bere jen jako nutné zlo, se kterým jim navíc nikdo nepomůže. Nejvíce času stráví Češi úklidem kuchyně a nejčastěji jim vánoční úklid zabere 5 hodin. Každým rokem toho uklízejí čím dál méně a hitparádu nejméně populárních činností vyhrálo umývání oken. Úklidové služby využívá pouze každý dvacátý dotázaný.

Brno, 18. prosince 2013 – Průzkum realizovaný na přelomu listopadu a prosince 2013 společností Tatrachema přinesl překvapivé závěry týkající se postoje Čechů k vánočnímu úklidu. Ukázalo se, že velký vliv na nás mají rodiče a že úklidem trávíme poměrně hodně času. Téměř každý z nás (95 %) totiž uklízí svépomocí. Průzkumu se zúčastnilo 223 respondentů, přičemž dvě pětiny z nich pocházelo z menších obcí do 10 tis. obyvatel.

Opět se ukázalo, že i přes nedostatek času a chuti se Češi do vánočního úklidu nakonec vždycky pustí, pouze 3 % dotázaných vánoční úklid zcela ignoruje. Přesto nás překvapilo, že úklidu lidé věnují tolik času. Věříme, že s vhodnými čistícími prostředky, by vánoční úklid zvládli rychleji”, okomentovala výsledky Marta Matyášová ze společnosti Tatrachema.

Také vánoční úklid nesnášíte? Pravděpodobně patříte mezi polovinu Čechů (50,2 %), pro které představuje vánoční úklid neoblíbenou každoroční nutnost, přičemž téměř třetina (26 %) dotázaných dokonce uvedla, že vánoční úklid absolutně nesnáší. Není se jim ale co divit. Polovina Čechů (45,3 %) je na úklid úplně sama a pouze třetině pomůže partner nebo rodiče. Úklidové služby využívá jen 5 % Čechů, z toho pětina jen před Vánoci. Zbytek dotázaných spoléhá na vlastní síly.

Uklízíme méně a dlouho

Typický vánoční úklid zabere Čechům nejčastěji pět respektive od tří do pěti hodin. Překvapivě téměř každý desátý dotázaný (9 %) uvedl, že vánoční úklid mu zabere celkem 10 hodin. Dvě třetiny Čechů toho sice uklízí každým rokem stejně, ale 25 % se přiznalo, že toho uklízí méně – jako nejčastější příčinu uvádějí lenost a nedostatek času, nebo jak vtipně uvedl vybraný respondent – “absolutní neschopnost ostatních členů mé domácnosti podílet se na úklidu nebo alespoň nemařit jeho výsledek.”

Vzorem jsou rodiče

Uklízecí návyky přebírá většina Čechů (79,4 %) od svých rodičů, přičemž 11,7 % z nich dělá téměř vše stejně jako rodiče. Pouze pětina (20,6 %) si vytvořila vlastní postupy a uklízí jinak.

Nesnášíme mytí oken

Nejvíce času stráví Češi úklidem kuchyně a obývacího pokoje, nejméně pak ložnicí a překvapivě také dětským pokojem. Nejméně oblíbenou činností v rámci vánočního úklidu představuje mytí oken a utírání prachu. zajímavostí je, že na praní a škrobení záclon a závěsů si ztěžovalo jen 4 % dotázaných.

Češi začínají s vánočním úklidem v různou dobu, nejčastěji týden nebo měsíc před svátky. Pouze 15,3 % respondentů uklízí v posledních třech dnech před Vánoci.

Podrobné výsledky průzkumu najdete zde: http://goo.gl/VkHMJq

Společnost Tatrachema

Společnost TATRACHEMA CZ byla založena roku 1994, je známá především jako výrobce generacemi prověřených značek Fixinela, Diava a dalších. Výroba Tatrachemy je zaměřena především na výrobky bytové chemie jako jsou WC čističe, prostředky na čištění nábytku, prostředky na úpravu textilií a saponáty. Mezi další oblíbené přípravky patří také autokosmetika nebo tělová kosmetika. Společnost je známá širokému okruhu zákazníků zejména díky dlouholeté tradici, kvalitě a příznivé ceně svých výrobků. www.tatrachema.cz

Co dělat, když nemáme práci

Je to samozřejmě velmi nepříjemné. Ráno odejdou děti do školy, manžel do práce a my sedíme doma a nevíme do čeho píchnout. Raději byste však byli v práci a vydělávali peníze. Pokud jste přišli o práci, tak se samozřejmě věnujte intenzivně hledáním práce nové.

Autor obrázku: popofatticus

Doma ve volných chvílích pak můžete udělat věci, které jste nestihla, když jste byla v pracovním procesu. Udělejte si domácí úklid, umyjte okna a využijte volného času k roztřídění starých a nepotřebných věcí. Ty potom můžete prodat a zúročit.

Co dělat, když nemáme práci dlouhodobě a úklidy a třídění máme již hotové? Pak byste se měli poohlédnout alespoň po nějáké brigádě, nebo práci na doma. Poptejte se v okolí, zda nehledají někoho na úklid. Nabídněte hlídání dětí, nebo psů, vezměte cokoliv, alespoň na pár hodin.

Na internetu se také nabízejí domácí práce, jako skládání propisek, či plnění obálek, pokud tedy nemáte práci, vezměte zatím, alespoň toto. Pozor ale na firmy, které žádají poplatky za práci. Takovým se obloukem vyhněte a nahlaste je na úřadu práce. Férová firma, žádné poplatky po vás chtít nebude.

Pokud nemůžete najít práci, zkoušejte alespoň jakékoliv možnosti přivýdělku, které vám alespoň částečně pomohou zvládnout vaší nepříjemnou finanční situaci. Může se stát, že firmě, které nabídnete úklid na hodinu denně, odejde zaměstnanec a oni budou potřebovat nového. Pak máte velkou šanci, že se obrátí právě na vás.

Jistě je hledání práce stresující, není to příjemné a je to těžká situace. Hlavu vzhůru a nic nevzdávejte. Myslete pozitivně i v této nepříjemné situace a vězte, že bude lépe. Doufáme, že pokud jste zrovna vy v této situaci, brzy se z ní dostanete a budete mít práci novou, která vás navíc bude bavit.

Pořádek dělá přátele, i rodinu

úklidTaké se musíte doma neustále potýkat s problémem, co kam dát a přemýšlením, jestli už by nebylo na čase se něčeho z toho zbavit?

K tomuto stádiu přemýšlení či rozhovorů v rodině, každý z nás rozhodně, jednou dospěje.

Určité procento lidí se ale bohužel dá nazvat „vetešníky“. Pořád dokola si v duchu říkají, že ten starý mixer nebo starý hrnec s jedním uchem, určitě ještě někde upotřebí. Rodina této skupiny pak vede neustálé řečnické boje se svým protějškem či potomkem, proč si to či ono nechat nebo vyhodit. Odpovědí, Vám většinou bude agument, že starý mixer se může přece ještě hodit, pokud by ten nový náhodou vypověděl službu, nebo že ten starý hrnec lze používat třeba jako odpadkovou nádobu, např. když loupete brambory nebo jablka a nechcete mít nepořádek po celém stole.

Tytéž boje pak doma vedou rodiny s dětmi ohledně jejich hraček. Z jedné strany uslyšíte: zbavme se těch dětských kláves – stejně už to nefunguje, koupíme jim nové. A z druhé strany uslyšíte argument typu: to jim přeci nemůžeme udělat, vždyť je mají tak rádi a to že již nehrají? To nevadí, alespoň nám to nedrásá nervy.

Brzy ale některé ze stran dojde trpělivost a každý si dovede jistě živě představit, jak to skončí….

V takovémto případě je nejlepší, aby obě dvě strany udělaly kompromis. Nejlépe tak, že na slupky Vám přece může posloužit třeba jedna ze starších misek, kterou již tolik nepoužíváte, a ten starý mixer schováte někam dozadu nahoru na skříni, aby se Vám v kuchyni nepletl pod rukama. A co se týče dětských hraček, domluvte se, že si dětské klávesy doma sice dočasně necháte, ale pouze, dokud neseženete nové se spínač na vypnutí zvuku. V případě, že Váš potomek bude umět tuto věcičku ošálit a poradí si s ní, nelamte si s tím hlavu – existují přeci špunty do uší!

Řešení těchto situací si vybere každý dle svého svědomí, ale malá rada : zkuste nenápadný, jemný nátlak, aby jste dosáhli alespoň částečně svého cíle a všichni doma byli spokojeni. Zbavte se opravdu rozbitých a nebezpečných věcí a nedělejte si doma skladiště. Může to vést k rozbrojům ve Vaší rodině, a nepořádek, kterým si touto „veteší“ doma způsobíte, za to rozhodně nestojí!

Jak zvládnout předvánoční čas v klidu

vanoce-darekMáme tu půlku listopadu, obchody se nám pomalu a nezadržitelně začínají plnit vánočním a mikulášským zbožím a my si uvědomujeme, že to za chvíli zas vypukne. Shon, nákupy dárků, hromady jídla, pečení a spousta dalších věcí, bez kterých by vánoce snad ani nebyly.

A to ani nepíšu o stresu, našich nervech, abychom to všechno zvládli a na nic nezapomněli a všem dalším. Zkrátka každý rok stejně a vždy nám to přijde při našem pracovním vytížení nezvládnutelné. A co teprve finance? Naše dětičky mají čím dál větší nároky, malým stačí hračky, ale ti dospívající chtějí notebook, nový typ mobilního telefonu, či jinou nákladnější věc a kde na to brát a nekrást?

Úklid před Vánoci naplánujte

Když tady to předvánoční téma řešíme v okruhu žen, všechny mně dají za pravdu, že nejlepší je to plánovat s rozmyslem a třeba dárky se dají nakoupit  v klidu i hodně dopředu a odpadá ten shon a fronty a vystresované prodavačky v obchodech.Já osobně se snažím mít dárečky nakoupené do konce listopadu a v prosinci se jdu už jen projít městem a nasávám tu vánoční atmosféru.

Všímám si, jak všichni běhají od obchodu k obchodu a já si říkám, ještě , že už to mám všechno pěkně doma.To samé s úklidem. Nikdy nepochopím , jak někteří začnou uklízet dvacátého prosince a diví se, že nezvládají  umýt okna, či  vyčistit koberce. Snažím se si vše postupně rozdělit už od začátku listopadu, třeba ty okna nečekám, až mrzne i kvůli nachlazení. A navíc si myslím, že v domácnosti, kde se uklízí průběžně není třeba bláznit a před vánocemi se chovat, jako by měl nastat konec světa.

[hana-code-insert name=’468×80′ /]

A to podotýkám, že jsem zaměstnaná žena, která si ještě dálkově dodělává školu,  se dvěma dětmi, manželem, psem a velkým domem. Všechno cukroví si peču sama a myslím i na kamarádky a známé.Od začátku listopadu si postupně rozdělím větší úklid a každý týden zvládnu část- např. tento týden dokonale uklidím obývací pokoj, další týden si uklidím celou kuchyni, předělám zásoby v lince a zjistím, co mi chybí a podobně. Vyhnu se tak tomu velkému předvánočnímu bláznění.

Kdy péct cukroví

Od začátku prosince začínám péct. Kolem Mikuláše začínám perníčky,jeden den upeču, druhý den s dětmi zdobíme.Pak asi dva dny pečeme a slepujeme chaloupky , betlémy a svícny z perníku. Další dny děláme těsta a pečeme například vanilkové rohlíčky, pracny a vše , co se musí uležet, aby změklo.

Asi po týdnu pečeme ostatní  cukroví a zdobíme postupně.
Týden před štědrým dnem mívám napečeno kolem dvaceti  pěti druhů a pak si udělám jeden večer, kdy vytvořím to nepečené. Zvládám to v klidu, snažím se nestresovat, jsou to svátky klidu a zbude čas i na vánoční procházku městem, návštěvu trhů, zdobení baráčku a jiné předvánoční aktivity.  Dvacátého třetího poslepujeme vše co je krémové a je hotovo. Navečer jdeme koupit kapříka a vánoce mohou začít.
Honíme se celý rok, tak proč si ještě z těchto svátků dělat zbytečně stresující dobu?

Děti mně se vším rády pomáhají ,ke zdobení a slepování se nemusí nutit a všichni trávíme společně hezké chvilky. Vždy , když nad tím přemýšlím, tak si uvědomuji, že jednou budou vzpomínat na to, jaké vánoce zažívali v dětství a na tu atmosféru, co doma byla.

A co vy dámy, maminky a ženy? Máte taky nějaký svůj způsob, jak to zvládáte s přehledem? Nebo děláte všechno na poslední chvíli?