Opalování – Jak se opálit a nespálit

opalováníLéto oficiálně před několika dny započalo a naše myšlenky se pomalu odebírají k vodě, slunci a dovolené.

Léto je spjaté s letním sluněním jako děti se zmrzlinou, a proto bychom se měli na opalování pokožky do vysněného bronzu náležitě připravit, aby bylo co nejúčinnější, nejtrvalejší a hlavně nejzdravější.

Pozitiva opalování

Díky slunečnímu záření si tělo vytváří velmi důležitý vitamin D, který významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Sluneční záření pokrývá až 80 % denní potřeby vitaminu D. Nadbytek ovšem způsobuje výplavení vápníku, který se pak usazuje v orgánech (srdce, plíce).

Slunce je zdrojem energie a dobré nálady, nedostatek způsobuje deprese a absenci energie – únavu.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na estetickou stránku věci, kdy naše tělo zkrátka vypadá přitažlivější v tmavším bronzovém odstínu.

Negativa opalování

Způsobuje stárnutí pokožky, její vysychání a předčasný vznik vrásek. Proto je třeba mít na paměti, že nic se nemá přehánět!

Rakovina – hlavní příčinou rakoviny kůže je ultrafialové sluneční záření (UV). Rozlišují se 2 typy UV záření, a to UVA a UVB.  UVB paprsky způsobují mnohem větší riziko rakoviny kůže než UVA. UVA paprsky zase  způsobují stárnutí, vrásky a ztrátu elasticity.

woman_in_poolNež vyrazíte

Dříve, než vůbec obléknete bikiny a vydáte se na pláž chytnout nějaký ten bronz, měla byste vedět následující:

Betakaroten

Má velmi příznivé účinky při obranných pochodech kůže před UV zářením, zabraňuje spálení pokožky, pomáhá urychlovat zhnědnutí pokožky. Pro vynikající účinnost je nejlepší jej začít brát cca měsíc před opalovácí sezonou.

Peeling

Těsně před tím, než vyrazíte za sluněním, proveďte tělový peeling, kdy odstraníte odumřelé buňky na vašem těle a opálení tak bude trvalejší a rovnoměrnější.

Opalovací krémy

Jak je to vlastně s těmi faktory, UV filtry a bůhví s čím ještě? Ono je to vlastně úplně jednoduché !

opalovací olejOchranný faktor SPF (sun protection factor) je násobek vaší přirozené doby, kterou můžete pobývat na sluníčku než se spálíte. Např. tedy pokud se na slunci bez ochrany spálíte přibližně za 20 minut a použijete opalovací přípravek s ochranným faktorem SPF 10, měla byste být chráněna přibližně 200 minut před sluncem.

A jak zjistit, za jak dlouho se vaše pokožka na slunci přirozeně spálí? Od toho tu jsou kategorie fototypů:

I. Fototyp shromažďuje velmi světlé typy lidí s citlivou pokožkou, jejich pokožka  vždy zrudne a skoro nikdy nezhnědne. Jsou to tzv. severské typy se světlými nebo rezavými vlasy a pihami .Pokožka se spálí cca za 5 – 10 minut.

II. Fototyp jsou také světlé typy se světlými vlasy a se sklony k pihám, jejich pokožka vždy zrudne a také hnědne málo. Na slunci se spálí cca za 10 – 20 minut.

III. Fototyp jsou lidé se světle hnědou pletí, hnědými až tmavými vlasy, jejich pokožka rudne jen někdy a dobře hnědne. Bez ochrany vydrží cca 20 – 30 minut.

IV. Fototyp jsou velmi tmavé typy s tmavými vlasy, jejich pokožka téměř nikdy nerudne a velmi dobře se opalují. Bez  ochrany vydrží až 45 minut.

opálené těloPři výběru opalovacího krému se tedy dívejte na SPF faktor, ale kontrolujte i, zda – li vámi vybraný krém poskytuje ochrany jak proti UVB, tak i proti UVA !

Vhodnější jsou voděodolné přípravky, které na těle vydrží lépe i když se zpotíte nebo namočíte ve vodě. Voděodolný znamená, že odolá vodě po dobu přibližně 40 minut.

Pamatujte na to, jak daleko je místo vašeho pobytu od rovníku a také nezapomínejte, že slunce vydává paprsky i když je zamračeno.

Po opalování

Když přijdete z pláže, pořádně se osprchujete  a to nejlépe speciálním zklidňujícím sprchovým gelem po opalování. Poté se namažte pečujícím zklidňujícím tělovým mlékem s panthenolem.

Vlasy

V létě nezapomínejte na vlasy – pořiďte si speciální letní vlasovou kosmetiku

Reference:

http://cancertalks.org/rakovina-kuze/9586/co-zpusobuje-rakovina-kuze

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vitamín_D

http://www.klubzdravi.cz/produkty/beta-karoten_3.aspx

http://www.jaktak.cz/jak-vybrat-spravny-faktor-pro-opalovani.html

http://www.celostnimedicina.cz/kuze-a-opalovani.htm