Jak se zbavit strachu z bouřky

Bouřka není vůbec příjemná a mnohdy v nás může vyvolávat i strach a dokonce i paniku. Ne nadarmo ji používají ve všech hororech, či strašidelných scénách ve filmech. Proč máme z bouřky strach? Protože na nás nepůsobí příjemně, dělá rámus, blýská se a to vše v nás může vyvolávat úzkost.

Snad každé dítě má z bouřky strach a nejeden dospělí patří k těm, kdo se taktéž bouřky obávají. Jak se zbavit strachu z bouřky? V dospělosti bychom si měli uvědomit, že se jedná o jev, který je přírodní a který tu prostě vzniká. Samozřejmě i bouřka může člověku ublížit, ale je to málo pravděpodobné. Pokud se bezpečně před bouřkou schováme, obtěžuje nás pouze hluk a záblesky.

Důležité je dbát bezpečnostních pokynů a nestát na místech, která jsou nebezpečná, to znamená například u vysoké stromu, u sloupu s vysokým napětím, nebo pod deštníkem. Rozhodně se také nekoupejte ve volné přírodě, když je bouřka.

Pokud se bojíte bouřky je to spíše vnitřní pocit z toho, že se nejedná o jev nikterak příjemný, ale vyvolává v nás něco jako pocit boje. Nejhůře nesou bouřku malé děti, které jako úplně malinkaté nechápou o co jde a proto se bojí a pláčou.

V pozdějším věku bychom jim měli vysvětlit, že to nic není, že se pouze hádají mraky mezi sebou stejně tak, jako se děti hádají o hračky a že to není pěkné a stejně tak jako nám rodičům se nelíbí, když se děti perou o hračky, dětem se nelíbí, když se o hračku perou mraky.

Pokud to jde zatáhněte si při bouřce rolety, závěsy, či žaluzie a pusťte hlasitěji televizi, nebo hudbu, aby jste bouřku nevnímali tak intenzivně. Nasměrujte svou pozornost jiným směrem, abyste se na bouřku zas až tolik nesoustředili.

Je Váš partner hypochondr? Nenechávejte to jen tak.

Autor obrázku: martinak15

Neustálé návštěvy lékařů, hromady léků a úzkostné stavy? Jestli toto vystihuje Vašeho partnera, tak máte doma hypochondra.

Hypochondrie je duševní poruchou a poruchou chování, která souvisí s úzkostnými stavy. Projevuje se již od útlého mládí, ale v malém procentu se může projevit i po 50. roce života. Hypochondr pociťuje strach až fóbii z jakékoliv nemoci, či jejího příznaku. Sleduje pečlivě vše na svém těle a jakoukoliv nepatrnou změnu ihned nazývá nemocí a jde s ní navštívit lékaře. Většinou nejsou s lékařskými výsledky spokojeni a i přes ujištění že nejsou nemocní, a že je vše v pořádku, odmítají tuto informaci přijmout a i nadále si myslí, že nemocní jsou, popřípadě vyhledávají další a další lékaře a odborníky.

Jak to řešit?

Rozhodně v tom partnera nepodporujte. Podporou a soucítěním byste totiž docílila jen toho, že jako jeho partnerka budete vyvářet a připravovat různé bylinné lektvary, mastičky, atd. a o nemocného pečovat. Stav se ale v žádném případě nezlepší. Pokuste se to raději ignorovat, jinak to Váš vztah zničí.

Navštivte s ním psychologa. Pokud budete u sezení přítomna, budete se moci k tomu jakkoliv vyjádřit či upřesnit informace. Hypochondrové mají totiž dar vše zkreslovat a upravovat podle svých potřeb. Je důležité, aby Váš partner pochopil, že to jak se chová, není normální, a měl by s tím něco dělat. Pokud pochopí tuto věc, máte z poloviny vyhráno.