Vánoce jsou rozšířené po celém světě, slaví se každým rokem, ale různá místa mají různé tradice a zvyky. Jak je to ve světě?
Vánoce v Česku všichni dobře známe. Zelený stromeček se spoustou ozdob, napečené cukroví, které provoní celý dům, koledy. Na večeři usmažený kapr a bramborový salát, rybí polévka a rybí šupina pro štěstí pod talířem. Další z našich zvyklostí může být prázdný talíř pro nečekanou návštěvu. To všechno děláme v podvečer 24.prosince, ale ve světě je tomu trošku jinak.
Polsko
Naši blízcí sousedi začínají slavit Vánoce v okamžiku, kdy se 24.prosince objeví na nebi první hvězda. Podlahy v domácnostech- někdy i stoly- se zdobí trochou slámy, aby se připomnělo, že se Ježíšek narodil v chlévě. Těsně před tím, než začne rodina večeřet, se dělí oplatkou, což považují za symbol smíření. V Polsku se nevečeří rybí polévka, ale červený boršč, dále pak smažený kapr nebo jiná ryba. V polských domácnostech se také zpívají koledy.
Dánsko
V Dánsku se obvykle zdobí domy postavičkami skřítků, kteří můžou být různě velcí. Mají na sobě špičaté čepičky a jsou oblečeni do červené a bílé – dánských národních barev. Na večeři se podává husa či kachna s červeným zelím. Speciální pochoutkou je rýžový nákyp se zapečenou mandlí. V Dánsku se koledy zpívají u stromečku, kdy se rodina drží za ruce a tancuje kolem něj.
Itálie
V Itálii jsou hlavním symbolem jesličky a vánoční jedle. Zvyky jsou v Itálii různé a liší se podle tradic rodin i měst. Například v křesťanských rodinách se jesličky dědí z generace na generaci. Vánocemi je potom 25.prosinec. Stoly s jídlem bývají obvykle velmi bohaté a schází se u nich celá rodina buď 24. prosince na večeři nebo 25.prosince na oběd. Dárky se rozbalují 24.prosince po večeři, kdy se čeká do půlnoci na přelom na 25.prosince, nebo se čeká až do rána. Dárky nosí italská podoba Santa Clause zvaná Babbo Natale.
Řecko
V Řecku se v dřívějších dobách zdobily hlavně lodě. Vánoční stromeček se objevil až před několika desetiletími. K vánočním tradicím patří například žehnání domů svěcenou vodou proti zlým skřítkům, či dětské průvody. 25.prosince se koná bohatá hostina, na které se podává krůta s kaštanovou nádivkou, někdy se peče sele nebo jehně. Dárky nosí Mikuláš a to až na přelomu roku.