Trápí vás častá únava? Vyzkoušejte přírodní injekci energie!

Také máte pocit, jako by vám jarní a podzimní únava trvaly celý rok? Nemůžete se vymotat z neustálého koloběhu nemocí? Rozhodně nepatříte mezi výjimky. Vleklá únava a snížená imunita patří v podstatě mezi civilizační choroby, které dokážou negativně ovlivnit celý váš život od partnerských vztahů po pracovní výkony. Příroda naštěstí nabízí pomoc na tyto plíživé potíže. Pokračovat ve čtení „Trápí vás častá únava? Vyzkoušejte přírodní injekci energie!“

Dokonalé švestky

Dokonalé švestky

Autor obrázku: Nick Saltmarsh

Švestky sice nejsou nejznámější pro své dobré účinky, ale i přesto takové mají. Neměla bys na ně zapomínat a vyzkoušet je jako náhražku za jiné chemické přípravky – určitě ti poslouží lépe a zdravěji. Tvoje zdraví ti bude za švestky vděčné!

Švestky obsahují mnoho vitamínů

Pokud nejsou švestky nasáklé hnojivy a postřiky, obsahují jenom samé prospěšné látky – vitamíny a minerály. Nejvíce obsahují vitamínu C, který má skvělý vliv na imunní systém, ale i vitamínu B, který podporuje tvorbu krve a krvinek. Také ale obsahují biotin, který je znám i jako vitamín H, který podporuje krásu vlasů, nehtů, ale i látkovou výměnu. To ale není všechno! Můžeš v nich totiž najít i neméně důležitý vitamín E, který ničí volné radikály. Z řad minerálů ve švestkách můžeš najít vápník, železo, hořčík, draslík a fosfor. Všechny tyto látky jsou pro správné fungování velice důležité.

Skvělé jako projímadlo

Švestky jsou skvělým pomocníkem, pokud máš problém s vyprazdňováním. Poslouží ti stejně jako projímadlo a neuškodí to ani tvým střevům, ani žaludku. Sezení na záchodě nebude tolik nepříjemné a navíc si před tím ještě pochutnáš! Zácpě se rozhodně vyhneš.

Autor obrázku: Liz

Přesnídávka

Jelikož ale nejsi jediná, kdo trpí zácpou, pomůže švestková přesnídávka i miminkům. Pro ně je to opravdový zázrak! Buď si ji můžeš doma vyrobit, nebo ji zakoupíš v kojenecké výživě, kde si ale zas nemůžeš být jistá, co vše do toho dali. Nezapomínej na to, že přesnídávky ale kojenec může až od 4 měsíců.

Konzumace

Samozřejmě švestky nemusíš jíst jen právě utržené ze stromu, protože skvělé účinky mají celoročně. Švestková sezóna je totiž velmi omezená. Můžeš si je užít sušené, v kompotu, jako povidla, ale i slivovici!

Sušení

Sušení švestek je ohromně jednoduché a není třeba dávat na to návod. Stačí je vypeckovat, rozložit a nechat usušit. Mňamka.

Do kompotu

Kompotování je už o něco těžší, švestky se musí vypeckovat, naskládat do sklenice, přidat kousek celé skořice, 1 – 2 hřebíčky. Vše se pak zalije vroucí vodou, přidá se kyselina citronová a to je vše. Pak už stačí pouze pečlivě uzavřít, 15 minut povařit a otočit dnem vzhůru.

Povidla

Povidla jsou dost časově náročná, ale pokud se rozhodneš si je udělat, rozhodně toho nebudeš litovat. Určitě si na všech těch buchtách a koláčích pochutná celá rodina. Dej si ale pozor – povidla se při přípravě nesmí míchat!

Budeš potřebovat 3 kg vypeckovaných švestek, 500 g cukru a 250 ml octu. Všechny švestky omyj, zasyp cukrem a octem a nech směs den uležet. Druhý den dej směs vařit, ale nemíchej ji. Vař směs tak hodinu a poté trochu zmírni a nech vařit dalších cca 6 hodin. Pokud povidla opravdu nebudeš míchat, nebudou se ani připalovat, ale ani prskat.

Slivovice

Další léčící variantou je slivovice, která se těší veliké oblibě. Při výrobě slivovice se navíc můžeš zbavit i takových kousků, které jsou proděravělé od vos nebo jsou trochu nahnilé. Pamatuj ale, že pokud chceš kvalitní alkohol, měla bys mít i kvalitní suroviny. A kolik švestek potřebuješ na jeden litr slivovice? Deset kilo!