Pečuj o své řasy!

Pečuj o své řasy!

Určitě toužíš po dokonalých, dlouhých a hustých řasách. Ale málokterá žena pro ně něco dělá. A přitom jsou stejně důležitou součástí našeho vzhledu jako vlasy, pleť či cokoliv jiného. I když jsou tak maličké. I když nepotřebují nijak zvláštní péči, občas bys jim dodat výživu měla. Budou ti vděčné.

Pomoz jim správnou stravou

Autor obrázku: umstwit

Pokud tě trápí, že nejsi majitelkou hustých a dlouhých řas, může to být právě nevyváženou stravou. Řasám prospívá hlavně hodně zeleniny a ovoce, samozřejmě i sacharidy a bílkoviny. Naopak by ses měla vyhnout obloukem fast foodu, tučnému a mastnému jídlu.

Svým řasám můžeš pomoct i tím, že si koupíš v lékárně vitamin E, který se dá polykat či kapsli propíchnout a menší množství aplikovat přímo na řasy. Výhodou druhého způsobu je to, že řasy budou vyživeny ihned.

Pokud nechceš používat vitamin E, můžeš použít ricinový olej, který je v tomhle přímo kouzelníkem. Každý večer si jím potírej řasy, ale dej pozor, aby ti olej nestekl do očí, mohlo by to trochu bolet. Sice neuvidíš výsledek ze dne na den, ale řasy ti krásně porostou. Ricinový olej se dá použít i na obočí, pokud ho chceš krásně husté. Jedinou nevýhodou je, že ho neseženeš v každé lékárně. Pokud ho prostě k dostání nemáš, můžeš zkusit i panenský olivový olej.

Kouzlo i nešetrnost řasenek

Dají se sehnat i speciální řasenky, které mají za úkol tvoje řasy zkrášlit, ale zároveň je i vyživovat. Jsou k řasám mnohem šetrnější než klasické řasenky. Možná ti ze začátku bude dělat problém sehnat vyživovací řasenku, která by nebyla gelová a barvila by, ale určitě se na tebe usměje štěstí.

Autor obrázku: Courtney Rhodes

Pokud používáš každý den voděodolnou řasenku, protože více vydrží, zkus jí občas vyměnit za klasickou. Voděodolná řasy mnohem více zatěžuje, je hůře odlíčitelná, řasy se lámou a padají více než právě s klasickou. Navíc určitě každý den voděodolnou nepotřebuješ, i klasické toho vydrží poměrně dost.

Nezapomeň na odličování řasenky! Možná si říkáš, že když si řasy neodlíčíš, tak se toho zase tolik nestane, ale opak je pravdou. Řasy budou slabší a budou častěji vypadávat. Samozřejmě, ještě horší variantou je, když ani ráno starou řasenku neodlíčíš a naneseš na ni novou vrstvu. Nový make-up tím nebude rozhodně dokonalý, řasenka se ti bude drolit a řasám tím nesmírně ublížíš.

Řasy nerostou stejně jako vlasy, ale mnohem pomaleji. Proto zapomeň na vytrhávání či stříhání. Chovej se k nim šetrně, protože růst mohou až v řádech měsíců.

Samozřejmě ke skvělému vzhledu řas, je důležité si vybrat i dobrou řasenku. Dobrá řasenka by řasy neměla slepovat, neměla by se drolit či obtiskávat, či zatěžovat řasy.

Dokonalé švestky

Dokonalé švestky

Autor obrázku: Nick Saltmarsh

Švestky sice nejsou nejznámější pro své dobré účinky, ale i přesto takové mají. Neměla bys na ně zapomínat a vyzkoušet je jako náhražku za jiné chemické přípravky – určitě ti poslouží lépe a zdravěji. Tvoje zdraví ti bude za švestky vděčné!

Švestky obsahují mnoho vitamínů

Pokud nejsou švestky nasáklé hnojivy a postřiky, obsahují jenom samé prospěšné látky – vitamíny a minerály. Nejvíce obsahují vitamínu C, který má skvělý vliv na imunní systém, ale i vitamínu B, který podporuje tvorbu krve a krvinek. Také ale obsahují biotin, který je znám i jako vitamín H, který podporuje krásu vlasů, nehtů, ale i látkovou výměnu. To ale není všechno! Můžeš v nich totiž najít i neméně důležitý vitamín E, který ničí volné radikály. Z řad minerálů ve švestkách můžeš najít vápník, železo, hořčík, draslík a fosfor. Všechny tyto látky jsou pro správné fungování velice důležité.

Skvělé jako projímadlo

Švestky jsou skvělým pomocníkem, pokud máš problém s vyprazdňováním. Poslouží ti stejně jako projímadlo a neuškodí to ani tvým střevům, ani žaludku. Sezení na záchodě nebude tolik nepříjemné a navíc si před tím ještě pochutnáš! Zácpě se rozhodně vyhneš.

Autor obrázku: Liz

Přesnídávka

Jelikož ale nejsi jediná, kdo trpí zácpou, pomůže švestková přesnídávka i miminkům. Pro ně je to opravdový zázrak! Buď si ji můžeš doma vyrobit, nebo ji zakoupíš v kojenecké výživě, kde si ale zas nemůžeš být jistá, co vše do toho dali. Nezapomínej na to, že přesnídávky ale kojenec může až od 4 měsíců.

Konzumace

Samozřejmě švestky nemusíš jíst jen právě utržené ze stromu, protože skvělé účinky mají celoročně. Švestková sezóna je totiž velmi omezená. Můžeš si je užít sušené, v kompotu, jako povidla, ale i slivovici!

Sušení

Sušení švestek je ohromně jednoduché a není třeba dávat na to návod. Stačí je vypeckovat, rozložit a nechat usušit. Mňamka.

Do kompotu

Kompotování je už o něco těžší, švestky se musí vypeckovat, naskládat do sklenice, přidat kousek celé skořice, 1 – 2 hřebíčky. Vše se pak zalije vroucí vodou, přidá se kyselina citronová a to je vše. Pak už stačí pouze pečlivě uzavřít, 15 minut povařit a otočit dnem vzhůru.

Povidla

Povidla jsou dost časově náročná, ale pokud se rozhodneš si je udělat, rozhodně toho nebudeš litovat. Určitě si na všech těch buchtách a koláčích pochutná celá rodina. Dej si ale pozor – povidla se při přípravě nesmí míchat!

Budeš potřebovat 3 kg vypeckovaných švestek, 500 g cukru a 250 ml octu. Všechny švestky omyj, zasyp cukrem a octem a nech směs den uležet. Druhý den dej směs vařit, ale nemíchej ji. Vař směs tak hodinu a poté trochu zmírni a nech vařit dalších cca 6 hodin. Pokud povidla opravdu nebudeš míchat, nebudou se ani připalovat, ale ani prskat.

Slivovice

Další léčící variantou je slivovice, která se těší veliké oblibě. Při výrobě slivovice se navíc můžeš zbavit i takových kousků, které jsou proděravělé od vos nebo jsou trochu nahnilé. Pamatuj ale, že pokud chceš kvalitní alkohol, měla bys mít i kvalitní suroviny. A kolik švestek potřebuješ na jeden litr slivovice? Deset kilo!