Co vzhled nehtů prozradí o Vašem zdraví?

Tradiční medicínou, která stanovuje diagnózu nejen podle jazyka, ale i nehtů, je ta čínská a používá se už tisíce let. Nemoc může odhalit nezvyklé zabarvení, vzhled nebo struktura nehtu. V dnešní době konečnou diagnózu lékaři nestanovují jen podle nehtů, jejich stav je však pro ně obrovskou nápovědou. Nehty povyrostou asi o čtyři milimetry za měsíc, přičemž záleží na období a Vašem zdravotním stavu. Na jaře, na podzim a v těhotenství rostou rychleji, naopak při stresu a nemoci se jejich růst výrazně zpomalí, někdy dokonce zastaví.

Obecná pravidla

Menšími a kratšími nehty se projevují choroby srdce, pokud jsou extrémně lámavé, půjde o vážný stav kostí, vápenatění cév nebo poruchu štítné žlázy. Pozor si dejte v případě, kdy zpozorujete černý pruh v rohovině nehtu. Pokud se nejedná o mechanické poškození, kdy byste měli tzv. štěnici, s největší pravděpodobností se jedná o melanom, což znamená nejnebezpečnější druh rakoviny kůže. Různé změny na nehtech mohou znamenat nemoc, ale také nemusí vypovídat vůbec nic o Vašem zdravotním stavu. Proto se s každou nejasností obraťte na svého lékaře, ale zbytečně nepanikařte!

Jednotlivé prsty a jejich spojení s orgány

Každý prst má souvislost s konkrétní částí těla, respektive vnitřním orgánem. Palec tedy odpovídá mozku a lebce, ukazováček plicím, prostředníček tenkému střevu, prsteníček ledvinám a malíček srdci. Bílé skvrny na prsteníčku tedy signalizují ukládání vápníku v ledvinách, na prostředníčku hledejte souvislost s nevstřebaným vápníkem ve střevech a na ukazováčku usazený vápník na plicích.

Struktura nehtu může napovědět

Pokud mají vaše nehty tvar lžičky nebo misky, může se jednat o nedostatek železa, tedy chudokrevnost. Některé tvary nehtu jsou však vrozené, někdy se tak projevují i kožní choroby, v některých případech i syfilis. Jestliže mají tvar spíše hodinového sklíčka, jedná se s největší pravděpodobností o otravu arzenem, mědí nebo fosforem. Je to častý neduh narkomanů, kteří užívají heroin.

Pokud jsou rýhy na Vašich nehtech spíše podélné, nejspíš budete mít problémy s trávicím traktem, rýhy na palcích jsou zase časté u kuřáků. Příčné rýhy se vyskytují při výskytu dlouhodobé nemoci, vysokého obsahu toxinů v těle, infekci nebo nedostatečné či jinak špatné stravě. Hrubým nebo jinak nerovným povrchem nehtu se projevuje lupénka nebo revmatická artritida. Jestliže je nehtové lůžko zarudlé a opuchlé, je zasažené zánětem. Ten může způsobit běžná infekce, ale i autoimunitní chorobu nebo jinou nemoc v souvislosti s poškozením pojivových tkání. Dolíčky v nehtech jsou způsobené dlouhodobým stresem a únavou.

Co znamená barva nehtu?

Přílišnou bledostí se projevuje stárnutí, ale také nedostatečná výživa nebo podvýživa, což v dnešní době není nic výjimečného. Můžou být však také projevem chudokrevnosti, srdečních obtíží, cukrovky nebo nemoci jater. Jestliže máte bílé nehty s tmavými skvrnami, mohla by Vás trápit žloutenka, proto si pro jistotu nechte udělat vyšetření jater. Zatímco bílé skvrnky na nehtech znamenají nedostatek vitamínů skupiny B a minerálů jako jsou vápník nebo zinek. Může to být také známka nadměrného hromadění kyseliny močové v těle.

Nejběžnější příčinou zežloutnutí nehtů je mykóza neboli plíseň. Postupem času zasáhne i nehtové lůžko a nehet se třepí a láme. Napadení plísňovým onemocněním Vám hrozí zejména při návštěvě veřejným bazénů a koupališť, ve společných sprchách v zaměstnání nebo na ubytovnách. Proto je vhodné používat do sprch a koupelen omyvatelnou obuv.

Nejen plíseň se však projevuje zežloutnutím. V dalších případech se může jednat o lupénku nebo nemoci štítné žlázy. Pokud máte nehty tmavé s nádechem do tmavomodra, tak Vás chce Vaše tělo upozornit na nedostatek kyslíku v těle, který se může projevovat některou vážnou plicní chorobou. Pokud jsou Vaše nehty až nápadně modré, může se tímto způsobem projevovat cukrovka. A v případě, kdy jsou Vaše nehty jasně červené, s největší pravděpodobností jde o nadbytek červených krvinek.