Nepodceňujte důležitost správné obuvi

feet-423092_640Módní trendy velí jasně: kdo nosí co možná nejzajímavější boty, samozřejmě na vysokém podpatku, ten je in. Co to ale udělá s našima nohama, budeme-li se takto obouvat denně? Následky rozhodně nejsou příjemné, proto byste měli alespoň občas nohám odlehčit ve zdravotní obuvi.

O nohy se začněte starat včas

V dnešní moderní době má jisté potíže se zdravím velká většina populace. Jde-li o problémy s páteří, je na vině sedavý životní styl, ale také nesprávná obuv. Ta dále namáhá lýtkové svaly, způsobuje ortopedické problémy, potíže s klouby a přirozeně nejrůznější drobná poškození, jako jsou puchýře, odřeniny a otlaky. V době, kdy už jste si tělo poškodili, je pozdě začít se zdravotní obuví. Raději si ji pořiďte preventivně, a především ji kupte vašim dětem. Je-li organismus ve vývinu, lze ovlivnit nejvíce.

Náš tip: Zdravotní obuv určená pro zdravotnický personál – zdravotní sestřičky a lékaře, musí být pružná, prodyšná, měla by mít také protiskluzovou podrážku. Široký výběr zdravotnické obuvi, ale i zdravotní oblečení a chirurgické nástroje najdete na www.inifinitemedstyle.cz.

Vyhněte se ortopedickým problémům

Obuv, která vyhovuje zásadám zdravého obouvání, bude vaše nohy hýčkat, ale zejména pomůže vaší celkové kondici. Napomáhá tvarování nožní klenby, zdravému vývoji chodidla, šetří klouby, podporuje správné držení těla a chůzi. To, že se i při dlouhém stání nebo na výletě budete cítit jako v bavlnce, je pak příjemným bonusem. Na nošení zdravotní obuvi by měli myslet především ti, kdo v rámci svého povolání musí hodně chodit nebo stát – konkrétně například prodavačky, zdravotní sestry…

Na vaše chodidla jedině Santé

Mezi nejuznávanější značky ortopedické obuvi patří zdravotní obuv Santé. Tato kvalitní česká značka se uchytila v roce 1997 a její výrobci od té doby využívají nasbírané zkušenosti k neustálému zlepšování. Jejich boty mají ten správný tvar, jsou tlumivé a váží tak akorát. Nohu chrání a zároveň zabezpečují její zdravý vývoj. Jednou ze specializací Santé zdravotní obuv je dětská obuv, v jejich nabídce ale najdete i mužské a ženské sandály či vycházkové pantofle z vysoce kvalitních materiálů.

Jak vybírat zdravotně nezávadnou obuv?

Mnozí lidé při výběru bot pro volný čas, do domácnosti i na sport dělají velkou chybu v tom, že hledí především na cenu, naopak téměř vůbec nereflektují zdravotní hledisko. Poté se snadno stane, že je začnou bolet paty a celá chodidla, ale také třeba páteř a další části těla. Na co si tedy dát pozor, jdete-li si koupit novou obuv?

Volnost pro prsty hraje zásadní roli

Ideální je, pokud si zvolíte zdravotní obuv. Tento název by měl být sám o sobě znakem, že je s obuví vše v pořádku, a pakliže si vyberete správnou velikost, neměli byste s ní mít žádné potíže. Prvním předpokladem je, aby prsty na nohou měly dostatečný prostor, nebyly příliš stísněné. Leckdy jsou totiž boty moc úzké, což může mít za následek kupříkladu vznik otoků a puchýřů už po pár minutách chůze. Po čase se objevují vbočené palce a další zdravotní komplikace, kterých se pak jen těžko zbavíte. Zdravotní obuv je schopna nabídnout potřebný komfort při chůzi, neboť dobře kopíruje pohyby chodidel. Je dostatečně ohebná, takže nohy nejsou tolik namáhané.

Pozor na opatky obuvi

Dobrou ukázkou je zdravotní obuv Santé. Vybrat si lze z mnoha modelů, od pantoflí do domácích podmínek až po klasické boty. Obuv Santé splňuje přísná kritéria, pokud jde o pohodlí. Má vždy pevný a patřičně uzpůsobený opatek, takže dobře fixuje paty a chodidla, což se jednoznačně pozitivně projeví na pohodlném způsobu chůze.

Vysoké podpatky nohám spíše škodí

Při volbě obuvi raději zapomeňte na vysoké podpatky. Způsobí totiž nepřirozenou polohu a ohýbání chodidel, dochází zde také k extrémnímu zatěžování kotníků a kloubů. V neposlední řadě se nohy špatně prokrvují, takže vás pak rychleji bolí. I zdravotní obuv je možné koupit s podpatky, jsou však rozumně nastavené tak, aby chodidla zbytečně netrpěla.

Až posledním bodem by mělo být cenové hledisko. Vzhledem k tomu, že jde o vaše zdraví, není radno přespříliš na obuvi šetřit. Kvalitní zdravotní obuv, jež možná stojí více peněz, vám dobře a dlouho poslouží. Obuv Santé toho budiž důkazem.

Jak nejlépe pečovat o zdraví svých nohou a zad?

Trápí vás bolesti nohou a páteře? Příčinu lze najít v nevhodném obouvání. Možná jste zatím žádné problémy nezaznamenala, tedy kromě puchýřů, otoků a nepohodlí, jež přináší časté nošení podpatků, levných pantoflí a tenisek. Slovíčko „zatím“ je však přiléhavé. Pokud nebudete dodržovat zásady zdravého obouvání, dřív nebo později se budete potýkat se zborcenou klenbou, s bolestmi zad z nesprávného držení těla a v neposlední řadě také utrpí šrámy vaše klouby. Výběr kvalitní zdravotní obuvi je klíčový pro zdraví vašich nohou, a to i když vám je prozatím lékař nedoporučil.

zdravotnické boty S3K ORANGE
zdravotnické boty S3K ORANGE

Zdravotní obuv pro každého

Zvláště dětem byste měla umožnit nosit zdravotní obuv od útlého věku, jen tak jim dopřejete zdravý vývoj tvaru chodidla, klenby a předejdete možným deformacím nohou, které na sebe nenechají dlouho čekat a dítě se s nimi může potýkat do konce života. Zdravotní obuv či ortopedické vložky je ale nutné nosit i v dospělosti. Zvláště pokud jste celý den na nohou, nedoporučuje se nosit sportovní boty, kecky, natož klasické podpatky. Zdravotní pantofle a papuče jsou dostupné v mnoha lékárnách při zdravotnických centrech. Jsou ergonomicky tvarované, vhodné do práce i do školy. Jaké podmínky by měla splňovat kvalitní zdravotní obuv?

Zdravotní obuv dámská

Základní podmínkou při výběru bot je vhodný tvar a dostatečný prostor pro prsty. Módní boty s úzkou špičkou se hodí jen pro zvláštní příležitosti, ne pro každodenní nošení. Pokud se neobejdete bez podpatků, pořiďte si speciální vložky do bot. Zdravotní obuv dámská by měla být v prstové části ohebná, dále pevně fixovat nohu a držet patu. Důležité jsou také její lehkost a odpružení, boty by měly tlumit nárazy na tvrdých podlahách či chodnících, a tím chránit vaše klouby. Materiál, z něhož jsou boty vyrobeny, by měl být dostatečně prodyšný a absorbovat vlhkost. Syntetika je pro tyto účely naprosto nevhodná. Proto se zdravotní obuv vyrábí nejčastěji z přírodních materiálů – pravé kůže a textilu. Předcházejte zdravotním problémům nošením vhodné obuvi a nebudete se ve stáří ploužit o holi!