Sedíte na správné židli? Pokud ne, zaděláváte si na vážné zdravotní problémy!

Výběr židlí nepodceňujte! Obzvláště těch kancelářských, na kterých sedáváte delší dobu. Obecně by se dalo říci, že čím déle na židli každý den sedíte, tím pečlivěji byste měli přistupovat k jejímu výběru.

Na trhu se setkáte s různými druhy židlí, ať již se jedná o židle jídelní, barové, konferenční, kancelářské či dětské. Každá slouží jinému účelu a na každé trávíme různě dlouhou dobu. Na židlích jídelních například až na výjimky většinou sedíme ráno při snídani, v poledne u oběda a večer u večeře. Zkrátka když zasedneme k jídelnímu stolu. V průměru se tak jedná o zhruba hodinku denně.

Vybíráme kancelářskou židli

Jiné to už ale je u židlí kancelářských, na kterých spousta z nás tráví většinu pracovního dne. A právě tato židle stojí za řadou problémů pohybového aparátu. Většina potíží se zády pramení ze špatného sezení. To většinou způsobuje židle bez bederní opory, která nás nutí sedět nepřirozeně a křivě. Výsledkem pak jsou různé deformace páteře a její trvalé poškození. Tomu je možné předejít mimo jiné sezením na kvalitní kancelářské židli. Na základě jakých parametrů ji poznáte?

Parametry kvalitní kancelářské židle

Kvalitní kancelářská židle je ergonomicky i výškově nastavitelná, s anatomicky tvarovaným sedákem a výškově nastavitelným opěrákem, který se dokáže v každé poloze přizpůsobit vaší páteři. Jednotlivé modely dostupné na trhu se liší typem mechaniky, područkami i potahovými materiály.

Houpejte se!

Pokud vykonáváte sedavé zaměstnání a na své židli trávíte celou pracovní dobu, zaměřte svou pozornost i na nastavitelné područky. Patřičnou úlevu vašim zádům přinesou i modely umožňující houpání, které je ideálním pohybem pro uvolnění ztuhlého svalstva i potlačení únavy. A v neposlední řadě podporuje soustředění. Takové židle najdete například v nabídce e-shopu primazidle.cz v kategorii speciální kancelářské židle.

Zdravotním problémům je lepší předcházet

Výběr nejenom kancelářských židlí proto nepodceňujte a neváhejte do nich investovat. Stejně jako do židlí jídelních a dětských. Kvalitní dětské židle jsou zase předpokladem správného vývinu páteře vašich potomků. Zkrátka to, jak sedíme, nás, respektive naše zdraví, ovlivňuje mnohem víc, než se mnohdy domníváme. A většinou na to přijdeme až pozdě. Tedy až poté, co se začneme potýkat s konkrétním zdravotním problémem. Tomu je samozřejmě lepší předcházet. Mimo jiné správným výběrem židlí.

Dětský nábytek pro zdravý vývoj vašich dětí

 

Dětská postýlka

Dětský nábytek pro zdravý vývoj vašich dětí

Počet dětí se špatným držením těla a problémy s páteří se stále zvyšuje. Pokud se chystáte na přípravu, nebo reorganizaci dětského pokojíčku, měli byste pečlivě zvážit, jakou postýlku či postel vyberete, na čem budou děti sedět, u jakého stolu kreslit a psát domácí úkoly.

Dítě není zmenšený dospělý. I když si to snažíme připomínat často, člověk se do tohoto faktu špatně dostává, vžívá. Je nevhodné přetěžovat svalstvo malých dětí předčasným sezením, postavováním, nebo chůzí. Názory odborníků na různá sedátka, chodítka, pomůcky pro učení sezení a chůzi jsou různé,  žádný z nich ale neřekne, že by to dítku přímo prospívalo.

Jak vybrat postel?

Dětská páteř se stabilizuje až v 10ti letech.

Dětská postel a pokoj

Pro děti do tří let je nejvhodnější postýlka s kvalitní matrací (novou, ne zděděnou, nebo dlouze uskladněnou na půdě), kvalitní konstrukcí, která je pevná a zdravotně nezávadná (např. dřevo může být ošetřeno jen zdravotně nezávadnou barvou, nebo lakem) a dítě je nemůže náhodným nebo úmyslným tahem povolit, rozebrat… Příčky v postýlce by měly mít zaoblené (buď kulaté, nebo oválné), aby se dítě neuhodilo. Stejně tak je dobré pořídit do postýlky bezpečnostní mantinel, který připevníme na vnitřní stranu postýlky a dítě tak má „vypolstrované“ prostory kolem hlavičky. Mantinel je běžně pratelný, takže při ušpinění jednoduše vyčistíte.

Děti od tří let už by měly mít svou postel o klasických rozměrech 90 x 200 cm. Je vhodné vybrat postel s přídavnou zábranou proti pádu (jde odstranit) a opět s kvalitní matrací.

Je potřebné lůžko pravidelně čistit a provětrávat. Např. alergickým dětem bychom měli převlékat povlečení polštáře jednou týdně. Pokud nemusí být polštář a přikrývka nutně ukryty (např. při návštěvě) ve spodní části postele, je lepší mít peřinu rozhozenou na posteli, nebo přehozenou, aby se provětrala. Praktické jsou i snímatelné prací potahy, které lez k matraci zakoupit, které lze při znečištění kdykoli vyprat.

Sezení dětí

Dětská židlička

Malé děti je vhodné posazovat do jídelních židliček, které byly testovány jak na zdravotní nezávadnost, tak na stabilitu. Dítě často při jídle vymýšlí „hezké“ kousky a židlička musí tohle všechno doslova ustát! Měla by být snadno omyvatelná, pokud obsahuje polstrování, bývá potaženo pogumovanou nebo jinou voděodolnou látkou. Na zvážení taky je, jestli chceme židličku se stolečkem, nebo ne. Stoleček není třeba, pokud dítě přistavujeme pravidelně k jídelnímu stolu. Pokud chceme ale dítě krmit kdekoli v prostoru, přítomnost stolečku je neocenitelná.

U starších dětí je taktéž důležitá stabilita židle (nejen u pracovního stolu) i udržovatelnost sedáku a kostry. Při koupi tohoto nábytku bychom měli vždy nakupovat s ohledem na výšku dítěte.

I stůl může být „zdravý“

Povrch by neměl být lesklý, aby neodrážel slunce a neoslňoval. Opět pamatujme na oblé hrany, udržovatelnost a zdravotní nezávadnost pracovní plochy. Ideální je stůl s nastavitelnou výškou, kterou přizpůsobujeme růstu dítěte. Důležitý je i úložný prostor, jako například přihrádky a šuplíky.

Tabulka pro výběr stolu a stoličky

Výška dítěte v cm Výška stolu (cm) Výška sedáku (cm)
113 – 127 52 30
128 – 142 58 34
143 – 157 64 38
158 – 172 70 42
179 a více 76 46

Pořídily jste svým dětem zdravý nábytek, máte to v plánu nebo si myslíte, že to není potřeba?