Jak o pleť pečovat v nepříznivém počasí

Že naše pleť dostane v chladných měsících pořádně zabrat, o tom jistě není pochyb. Co tedy dělat, když je venku nepříznivé počasí a jak pleť dobře a správně chránit? Nejlepší je samozřejmě vyhýbat se mrazům co nejvíce, ale ne vždy je to možné.

Bergadder / Pixabay

Někdy je třeba také vyrazit na hory a užívat si zimních radovánek, někdy jsme nuceni pobývat venku z důvodů pracovních, nebo proto, že například musíme čekat někde na zastávce a podobně. Mrazům se prostě nevyhneme, a často jim musíme čelit. Jak správně v těchto mrazivých dnech tedy o svou pleť pečovat? Svou pleť čistěte jemně. Používejte více mycí gely na obličej, nebo jemná mléka.

Vybírejte si přípravky, jejich ž složení je spíše na rostlinné bázi. To, že se v zimě nemají používat hydratační přípravky, jsou pouze pověry a jde o holý nesmysl. Naopak je nutné, pleť dostatečně hydratovat. Na zimu mějte krém, který je hutný a vaši pleť dostatečně vyživí. Krém na pleť naneste minimálně půl hodiny před odchodem na mráz.

Krém nechte do pokožky pořádně vstřebat a až poté, naneste make-up tak, jak jste zvyklá. Peeling je nutný provádět v každém období. V zimě ale používejte takový, který má jen jemná zrníčka. Ty velké, by vaši pleti mohly v zimě uškodit.

Vyhýbejte se v mrazivých dnech dlouhým koupelím, i když vás to samozřejmě velmi láká,  pokud se přeci jen ráda nahříváte v teplé vodě, snažte se co nejrychleji po koupeli vaší pleť promazat hutným hydratačním krémem. Ten dokáže zázraky.

Pokud jste vystavena mrazu, snažte se pleť co nejvíce chránit šálou, či šátkem, do kterého schováte svůj obličej a nebojte se ani v zimě nosit sluneční brýle. Vaše oči totiž nepotřebují být chráněny pouze před sluncem, ale dokonce i před mrazem. Velký pozor také věnujte vašim rtům, které vyživujte balzámy a ostatními výživami, které jsou v zimě velmi potřebné. Rty vám v mrazu snadno popraskají a nevypadají vůbec pěkně, proto je třeba je dostatečně chránit.

Proč je zima na blátě lepší, než zima na sněhu

By: Alan Light

Sníh je sice fajn, ale dobré je, když je na horách. Mít sníh ve městě, to není asi nic moc. Víte, jak moc vám může sníh znepříjemnit život. Pokračovat ve čtení „Proč je zima na blátě lepší, než zima na sněhu“

Nezapomínejte v zimě na sýkorky – krmítka a krmení

Sýkorka_na_balkoněMnoho druhů ptáků na zimu odlétá do přívětivějších krajin za sluncem s bohatší potravou. Přes zimu tak v České republice zůstávají třeba vrabci, sýkorky, strakapoudi, pěnkavy, zvonci, kosi nebo dlaskové. Období zimy může být právě pro tyto druhy náročné. Můžeme jim v překonání zimních mrazíku pomoci a krmit je, aby vše ve zdraví přečkali.

Krmítka je vhodné založit tam, kde se ptactvo vyskytuje, případně kde je mohou najít.

Podle Vašich dispozic, možností a dovedností si sami určete, jaká je nejvhodnější forma krmítka, kam nasypat zrní nebo připevnit lojovou kouli.

Čím sýkorky krmit?

V období zimy jsou nejvhodnější všelijaké druhy semen, konzumní lůj nebo tuková směs, obiloviny, drcené oříšky, jablíčka nebo kousek masa pokrájeného na drobno.  !!!POZOR!!! VŽDY mějte na paměti, že potrava musí být v pořádku, nezkažená. V žádném případě nekrmte ptáky zbytky z kuchyně, plesnivými potravinami ani jinak závadnými.

Ptáky také nikdy nekrmte těstovinami, slanými, kořeněnými ani uzenými výrobky nebo přepáleným lojem! Krmit začínáme v menších dávkách, při sněhové nadílce dávky postupně zvyšujeme. Takto přikrmovat můžeme až do března.

Krmítko nemusí vždy vypadat jako miniaturní dřevěný srub vyřezávaný truhlářem. Velice dobře pro tyto účely poslouží třeba kokosový ořech, který se dá naplnit tukovou směsí a zavěsit, nebo jen převrácený pověšený hliněný květináč naplněný tukovou směsí, případně cokoliv v podobě misky (nejlépe se stříškou proti sněhu a dešti).

Výroba tukové směsi

Připravíme si semínka, drcené oříšky, mleté piškoty a trochu máku. V kastrolu rozehřejeme libovolný tuk, třeba Omegu. Po roztavení necháme zchladnout, a společně se sypkou směsí ořechů a semen nalijeme do připravené nádoby (kokosový ořech, hliněný květináč, kelímek..). Necháme ztuhnout a připevníme kamkoliv na balkon, na zahradu nebo do lesa.

Směs můžete také koupit v obchodě (pozn. včera jsem koupila šest koulí za 21 Kč v marketu pro dům a zahradu). Nebo stačí jen do misky nasypat zrní.

Ať už krmítko visí v lese, v parku, na zahradě nebo u Vás na balkoně, kromě dobrého skutku, který děláte, je na ptáčky při krmení krásná podívaná. (Pozn. na balkoně se mi střídá několik sýkorek, a pár krát přiletěl i strakapoud).