Už jen málo lidí si pamatuje dobu, kdy nebyly počítače a poslání zprávy z mobilu bylo daleko dražší než dopisní známka. V té době byly dopisy a pohlednice velice oblíbené, ale dnes díky technice tyto věci upadají a už najdeme jen maličké množství lidí, kteří si stále posílají dopisy a to jsou hlavně důchodci.
Proč psát dopisy
Vzácnost jako je psaní dopisů, má svou úlohu. A rozhodně je chybou, že dnes už to upadá. Lidé, kteří byli zvyklí psát si dopisy, měli daleko úhlednější písmo a dnes díky technice, kdy všechno napíšete do počítače a vytisknete spoustu mladých lidí ani neumí psát, jednak co se týče úpravy a jednak, co se týče pravopisných chyb. Navíc dopis nepřišel za pár minut, ale lidé na něj museli čekat i několik dní, což bylo vzrušující, protože se těšili na to, co si v dopisech přečtou. A také měli větší rozsah, díky tomu, že to tak trvalo, tak do dopisu museli vepsat vše, co se za tu dobu stalo, tak dopisy byly i přes několik stran. A dnes mají studenti problém napsat slohovou práci na dvě stě padesát slov.
Dopisy a dnešní doba
Přestože dnes se hodně záležitostí řeší pomocí internetu a namísto dopisů se používá emailová schránka, tak stále jsou určité situace, kdy je nutné poslat dopis. Pravdou je, že dnes už nejde o ručně psané dopisy, ale jen vytištěné, ale přesto se posílají, a to zejména kvůli úředním věcem anebo nějakým formálním, jako je například přihláška na vysokou školu a podobně. A vzhledem k tomu, že se to studenti odnaučili a dávají přednost technice, tak mívají problémy poslat klasický dopis, natož tak, aby si sami dokázali poslat třeba onu přihlášku na vysokou školu doporučeně.
Studenti a dopisy
Pravdou je, že ve škole se děti musí učit, jak dopis vypadá, protože napsání dopisu bývá jedno z maturitních zadání. Avšak jde jen o teoretickou zkušenost, kde naprosto chybí praxe a navíc studenti se tomuto slohovému útvaru většinou vyhýbají a dají přesnost vyprávění či úvaze. Proto by měli na škole klást vyšší nároky na studenty a dopisování.
Jak studentům přiblížit dopisování?
Aby si studenti psaní dopisů vryli pod kůži a perfektně se to naučili, tak by s tím měli mít osobní zkušenost. Některé školy se proto rozhodly, že budou vzájemně spolupracovat a donutily stejné třídy, aby si vzájemně posílali dopisy, což je rozhodně dobrý krok. Studenti poznají nové lidi a zároveň se řádně naučí, jak se má napsat a poslat dopis i v době, kdy svět ovládá technika.
Přestože se dnes už dopisy nepíšou, je to velká chyba a lidé by se měli snažit tuto činnost obnovit.